Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

11 hours ago, Faethon11 said:

Σήμερα πήγα να χαρακτηρίσω τα παραστατικά τραπεζών.

Αλλά δεν μπορώ να βρω το παραστατικό που θα πρέπει να έχω στο αρχείο και στο βιβλίο ...

Για ΕΤΕ μπαίνεις στο e-banking πάς Υπηρεσίες > i-bank statements και επιλεγεις Τιμολόγια για σκοπούς MyDATA

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι σε κατάσταση εκτος φπα και σήμερα βλέπω στο mydata οτι έχουν καταχωρηθεί από την τηλεφωνική εταιρεία 3 λογαριασμοί κινητής 7,8,9 του 2023 με αξία-φπα-τέλος. Μέχρι τώρα δεν έγραφα στο βιβλίο έξοδα. Πως γίνεται να τα αποδεχθώ;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Έχει ανέβει στο mydata λογαριασμός κινητής/σταθερής τηλεφωνίας, από τον οποίο εγώ περνάω στα έξοδά μου μόνο το ποσό που αφορά στην κινητή. Κάνω απόρριψη παραστατικού και περνάω εγώ το έξοδο με τη γνωστή διαδικασία καταχώρισης;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Γνωρίζει κάποιος να απαντήσει στα κάτωθι:

  1. Πως γίνεται η καταχώρηση στο mydata τιμολογιού απο Δημόσιο Πανέπιστημιο για δίδακτρα ΜΠΣ (έξοδα επιμόρφωσης)?.Τα Πανεπιστήμια και ΕΛΚΕ θεωρούνται ΝΠΔΔ και δεν έχουν υποχρεώση καταχώρησης στο mydata.
  2. Πως γίνεται η καταχώρηση απόδειξης από την Αεροπορική Ryanair οπού αντί για τιμολόγιο εκδίδει απόδειξη με ΑΦΜ και έτσι δεν γίνεται συσχέτιση στο mydata?.
Link to comment
Share on other sites

On 24/9/2023 at 12:21 ΠΜ, castor_troy said:

Για ΕΤΕ μπαίνεις στο e-banking πάς Υπηρεσίες > i-bank statements και επιλεγεις Τιμολόγια για σκοπούς MyDATA

Ευχαριστώ ... Η Eurobank δεν έχει κάτι αντίστοιχο :(

 

Link to comment
Share on other sites

@NIANDR για ποιο λόγο να τα αποδεχθείς αφού δεν αποτελούν επαγγελματικές δαπάνες;
Θα επιλέξεις απόρριψη παραστατικού.


@natasamarkop δεν είναι αυτή η σωστή διαδικασία.
Διάβασε τη δημοσίευση για την καταχώρηση λογαριασμού όταν αποτελεί επαγγελματική δαπάνη μόνο κατά ένα μέρος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, η επιστροφή των αχρεωστήτως καταβληθεισών εισφορών ΕΦΚΑ πρέπει να περαστεί κάπως στο mydata ; (αφορά όλους τους μισθωτούς μηχανικούς αλλά και όσους υπάγονται στο άρθρο 39 για τα έτη 2019 2020). Η επιστροφή έγινε τον Ιουνιο 2023 άρα θα περαστούν στην επόμενη φορολογική δήλωση (2024), αλλά δεν έχω ιδέα πού και πώς

Link to comment
Share on other sites

On 29/7/2023 at 2:41 ΜΜ, Stranger_ said:

Ως προς το myDATA εξακολουθεί να ισχύει η παραπάνω διαδικασία.
Επισημαίνω ότι η φορολογική αναμόρφωση πρέπει να γίνεται σωστά και όχι για όλο το ποσό, όπως λανθασμένα κάνουν αρκετοί επαγγελματίες.

Ποιο εύκολο δεν θα ήταν να πεις πχ δηλώνω τους δύο λογαριασμούς του έτους της εταιρείας ύδρευσης ως επαγγελματική δαπάνη και τους άλλους δύο δεν τους δηλώνω καθόλου (ως προσωπική δαπάνη) αντί όλης της παραπάνω διαδικασίας, αφού το αποτέλεσμα είναι το ίδιο στο τέλος;

Αυτή η γραφειοκρατία μας έχει γονατίσει. Τώρα μας δηλώνουν με το ζόρι τα 30 λεπτά την προμήθεια της τράπεζας, που πιο πολύ ζημιώνομαι με τον χρόνο που χάνω για να την περάσω στα βιβλία, παρά όφελος έχω.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και σε μένα εμφανίστηκαν στο mydata δαπάνες που δεν θέλω να περάσω ως επαγγελματικές, η ΔΕΗ για παράδειγμα, θα επιλέξω την απόρριψη παραστατικού.
Διαφορετικά, χτυπάει σίγουρα στην Περιοδική ΦΠΑ όπου ειναι προσυμπληρωμένες πλέον οι ΕΙΣΡΟΕΣ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, meres said:

Επειδή και σε μένα εμφανίστηκαν στο mydata δαπάνες που δεν θέλω να περάσω ως επαγγελματικές, η ΔΕΗ για παράδειγμα, θα επιλέξω την απόρριψη παραστατικού.
Διαφορετικά, χτυπάει σίγουρα στην Περιοδική ΦΠΑ όπου ειναι προσυμπληρωμένες πλέον οι ΕΙΣΡΟΕΣ.

Σέ προφορική τηλεφωνική επικοινωνία μέ υπάλληλο στό myData, μού υπεδείχθη απλά νά αποφύγω τόν χαρακτηρισμό τών δαπανών που δέν θέλω νά χρεωθούν στά έξοδά μου. Στήν ερώτησή μου άν πρέπει νά τίς «Απορρίψω», η απάντηση ήταν αποστομωτική «ΟΧΙ απόρριψη».

Παρόλα αυτά, όταν τόν Μάιο συμπλήρωνα τό Ε3 τού 2022, εμφανίστηκαν καί οι μή χαρακτηρισμένες δαπάνες. Επειδή επέμεινα νά τίς αγνοώ, τό σύστημα έκανε μιά τελευταία προσπάθεια νά μέ συνεφέρει «Δηλώσατε λιγότερα έξοδα! Είστε μέ τά καλά σας?». Απάντησα ΝΑΙ καί δέν μέ ξαναενόχλησε. Αναμόρφωση δαπανών? Όχι, δέν έκανα!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.