Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με το myDATA για μπλοκάκια


Recommended Posts

Σωστά απάντησαν... άλλωστε το σύστημα έχει πάρει αναβάθμιση...

Γιατί πήρε?

Ιδού... :) :) :) 

Παράθεση

Η Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων θέτει από την Πέμπτη, 26/10/2023, σε λειτουργία την έκδοση v1.0.7 για την προσαρμογή των τεχνικών προδιαγραφών της πλατφόρμας στις σχετικές επικαιροποιήσεις της Α.1138/2020.

Μόνο 3 χρόνια πέρασαν!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 922
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  

On 15/2/2022 at 9:43 ΠΜ, Apsekastos said:

ΣΤ) Αποσβέσεις παγίων
Είδος παραστατικού: Εγγραφές Οντότητας 
Τύπος παραστατικού: Αποσβέσεις 

Σύνοψη: Συμπληρώνεται το ποσό στην καθαρή αξία
Χαρακτηρισμός
Κατηγορία: 2.8 Αποσβέσεις Παγίων
Είδος: Αποσβέσεις (Ε3_587)

 

Ενώ στο mydata οι εκροές εμφανίζονται σωστά στην περιοδική φπα εκροές υπολογίζει τις εκροές του mydata + αποσβέσεις του τριμήνου και στο φπα των εκροών υπολογίζει επιπλέον φπα 24% των αποσβέσεων (ενώ κανονικά η εγγραφή των αποσβέσεων δεν έχει φπα). Στην ουσία δηλαδή πληρώνω τον φπα της απόσβεσης και αφαιρώ τον φπα του παγίου άρα έρχομαι στα ίσα.

Τι κάνετε, το αλλάζετε χειροκίνητα;

 

 

Edited by ioakeim85
Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2023 at 12:21 AM, Γερόλυκος said:

Για τη δεύτερη ερώτηση: δεν μπορείς να έχεις στην ίδια γραμμή σύνοψης δύο συντελεστές ΦΠΑ.

Για λογαριασμό ρεύματος ακολουθείς την προηγούμενη δημοσίευσή μου.
Επαναλαμβάνω ότι λέγοντας πρώτη γραμμή, δεύτερη γραμμή κτλ. εννοώ γραμμή σύνοψης.
Αναλόγως καταχωρείς και λογαριασμό νερού.
Οι γραμμές σύνοψης είναι διπλάσιες (λόγω έδρας και οικίας) από τον αριθμό των συντελεστών ΦΠΑ που έχει ο λογαριασμός.
Για έναν συντελεστή (π.χ. 24%), οι γραμμές είναι δύο (τηλέφωνο).
Για δύο συντελεστές (π.χ. 6% και 0%), οι γραμμές είναι τέσσερις (ρεύμα).

Πάνω που είχα βγάλει άκρη με τη βοήθεια του @Γερόλυκος και άλλων συναδέρφων, άρχισαν οι εταιρείες τηλεφωνίας να περνάνε τους λογαριασμούς στο mydata. Και φυσικά περνάνε όλο το ποσό σε μία γραμμή σύνοψης με αποτέλεσμα να μην μπορώ να χαρακτηρίσω το μισό ποσό ως 2.4 (με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ) και το άλλο μισό ως 2.5 (χωρίς δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ). Εκτός αυτού, βγάζουν ένα ποσό της καθαρής αξίας και το χαρακτηρίζουν ως φόρους, αλλά υπολογίζουν τον ΦΠΑ στο συνολικό....

Θα το εκτιμούσα πολύ αν έχει βρει κανείς λύση και θέλει να τη μοιραστεί.

Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2023 at 10:25 PM, kaimakcalan said:

Ενημέρωση γιά όποιον ενδιαφέρεται, από τήν εμπειρία που απέκτησα μέσα στίς λίγες προηγούμενες μέρες.

Θέλοντας νά ανήκω στήν «περ.στ' παρ.2 αρ.12 ν.4172/13», γιά νά φορολογηθώ σάν μισθωτός. Δηλαδή:

  • Κόβω ΤΠΥ
  • Πληρώνω μόνος μου τόν ΕΦΚΑ
  • Έχω μέχρι 3 πελάτες.
  • Κάνω «Συμβάσεις» μαζί τους καί τίς αναρτώ στό σύστημα.
  • Σπίτι καί γραφείο είναι στήν ίδια διεύθυνση.
  • Αγοράζω πράγματα που εκπίπτει ο ΦΠΑ (αναλώσιμα), καθώς καί πράγματα που δέν εκπίπτει (βενζίνες).
  • Αγόρασα καί μιά σαχλαμάρα «ασφάλεια κινητού» 30€, που δέν θέλησα νά τήν χρεώσω στά έξοδά μου καί γι' αυτό δέν τήν «χαρακτήρισα», όπως μού υπέδειξαν τηλεφωνικά από τήν ΑΑΔΕ, σέ έγγραφο ερώτημα που είχα υποβάλει. Τό ερώτημα ήταν «Τί νά κάνω μέ ένα παραστατικό που δέν θέλω νά μετρήσει στά έξοδά μου. Νά επιλέξω Απόρριψη Παραστατικού?» Η τηλεφωνική απάντηση ήταν «Όχι! Απλά μήν τό χαρακτηρίσετε. Ό,τι δέν χαρακτηρίζεται, δέν λαμβάνεται υπόψιν!» (Αμδέ!)

Στό Ε3

  • τσέκαρα τόν κωδικό 07 (τάχα μου μισθωτός)
  • στόν κωδικό 06 δέν είπα ΝΑΙ (δέν έχω παράλληλη εμπορική ιδιότητα)
  • στόν κωδικό 480 μού είχε έτοιμο τό σύνολο τών εξόδων μου ... μαζί καί τό 30άρι! που υποτίθεται οτι δέν θά λαμβανόταν υπόψιν.
  • στόν κωδικό 485 έπρεπε νά ξεχωρίσω μόνος μου τά έξοδα. Δηλαδή σέ ποιά κατηγορία ανήκουν. Οι χαρακτηρισμοί, που μέ τόση επιμέλεια καί κόπο έκανα όλον τόν χρόνο, πήγαν στόν βρόντο. Ο Πετράκης δέν τούς έλαβε υπόψιν του. Έβαλα, λοιπόν, τόν ΕΦΚΑ στό 7 καί στό 16 όλα τά άλλα έξοδα (αναλώσιμα καί βενζίνες αλλά όχι τό 30άρι). Τό δέχτηκε καί ενημερώθηκε αυτόματα ο 480 μέ τό μικρότερο κατά 30€ ποσόν. Ως εδώ καλά.
  • στόν κωδικό 401 έβαλα τό σύνολο τών δαπανών (πάλι χωρίς τό 30άρι)

Αφού συμπλήρωσα καί τά άλλα στοιχεία, προχώρησα στήν επιλογή «Προσωρινή αποθήκευση καί Έλεγχος». Η απάντηση ήταν οτι όλα είναι εντάξει.

Κατόπιν επέλεξα «Υποβολή». Εκεί τό σύστημα τσίνισε. «Στό Ε3 δηλώσατε 30€ λιγότερα έξοδα από όσα βλέπουμε στό myData. Άν ξεχάσατε νά κάνετε κάτι στό myData, πηγαίνετε εκεί νά τό διορθώσετε. Άν πάλι η διαφορά δικαιολογείται, τότε προχωρήστε στήν Υποβολή». Προχώρησα στήν Υποβολή καί όλα τελείωσαν χωρίς άλλες διαμαρτυρίες από τόν Πετράκη.

Φυσικά θά φορολογηθώ σάν μισθωτός, μέ φορολογητέο εισόδημα τήν καθαρή αξία τών ΤΠΥ - ΕΦΚΑ. Κανένα άλλο έξοδο δέν μετρά.

Συμπέρασμα: Άν θέλετε νά φορολογείστε ως μισθωτοί μήν ασχολείστε μέ βενζίνες καί ότι άλλο δέν εκπίπτει ο ΦΠΑ του. Ούτε τά αναλώσιμα μειώνουν τό φορολογητέο εισόδημα, αλλά τουλάχιστον μειώνουν τόν ΦΠΑ.

Στό Ε1

Τά στοιχεία μεταφέρθηκαν μέ ακρίβεια χωρίς εκπλήξεις (χρειάστηκε μόνο νά τσεκάρω τόν κωδικό 019, που ρωτά «Ασκείτε επιχειρ. δραστηρ. και φορολογείστε με τις διατάξεις περ. στ’ παρ.2 άρθρ. 12 ΚΦΕ;»)

Τελικά μού έμειναν δυό απορίες:

  1. Τί πρέπει νά κάνω μέ έξοδα που δέν θέλω νά μετρήσουν ως τέτοια.
  2. Τί είναι η Φορολογική Αναμόρφωση (δέν τήν άγγιξα κάν) καί σέ τί θά χρησίμευε στήν περίπτωσή μου.

Καλησπέρα σε όλους.

Αν επιτρέπεται να κάνω μερικές ερωτήσεις περι εργασίας ως μισθωτός με μπλοκάκι.

Είχα μια σύμβαση εργασίας με έναν εργοδότη η οποία ήταν κάτω από 10.000€. Στην σύμβαση είχε ακαθάριστο εισόδημα - 20% παρακράτηση φόρου - χαρτόσημο 3.6% - ασφαλιστικές εισφορές 230€ (δεν είδα κάπου κάτι για ΦΠΑ).

Τώρα πλέον μου ζητά να κάνω έναρξη στην εφορία και στον εφκα ώστε να του εκδίδω τιμολόγια παροχής υπηρεσιών για εργασία με τίτλο κτήσης.

Νόμιζω πως το ΦΠΑ και τις ασφαλιστικές εισφορές τις αποδίδει ο εργοδότης αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος.

Απλά σε ένα τιμολόγιο άλου εργαζόμενου στον ίδιο εργοδότη είδα τον παρκάτω χαρακτηρισμό:

αρατηρήσεις:Απαλλαγή ΦΠΑ βάσει ΥΑ ΠΟΛ 1128/1997, Υπαγωγή στη ρύθμιση της παραγράφου 9 του άρθρου 39 του Νόμου 4387/2016
Χωρίς ΦΠΑ - άρθρο 39 του Κώδικα ΦΠΑ

Για την έναρξη τι ακριβώς χρειάζεται με έδρα την οικία (αλλά δεν έχω πλήρη κυριότητα και ούτε είνα δωρεάν παραχωρούμενη)?

Από όσα έχω διαβάσει χρειάζεται το έντυπο Δ2111 και μια υπεύθυνη δήλωση του κατόχου πλήρης κυριότητας ότι μου παραχωρεί έναν χώρο της οικίας χωρίς αντίτιμο, ισχύει αυτό? (Θα δημιουργήσει αυτό ενδεχόμενο πρόβλημα στον κάτοχο της οικίας στην φορολογική, π.χ. αύξηση φόρου λόγω τεκμηρίων)

Στο Δ211 στα στοιχεία επιχείρησης δεν συμπληρώνω κάτι διότι δεν υπάρχει συσχετιζόμενο ΚΑΔ για υποχρέωση ΓΕΜΗ και στην έδρα βάζω "Μη ιδιόκτητη" αντί για "Δωρεάν παραχωρούμενη" ?

Υπάρχει κάποιος που γνωρίζει πως συμπληρώνονται οι ενότητες στοιχεία ΕΛΠ, ΦΠΑ? 

Οι ενότητες στοιχεία Εκπροσώπησης, Μελών, Εγκαταστάσεων εσωτερικού, συμπληρώνονται και αυτές?

Ας υποθέσουμε ότι όλα τα παρπάνω λύθηκαν και έχουμε κάνει έναρξη.  Όσον αφορά τώρα την έκδοση ΤΠΥ.

Από όσο έχω δεί στο νήμα μπορείς να εκδίδεις κατευθείαν από το mydata σωστά?

Τέλος έτους χρειάζεται υποβολή πέραν του Ε1 και Ε3?

ΜΥΦ και ΦΠΑ αυτά ακόμα χρειάζονται ή δεν ισχύει στην κατάσταση μου?

Συγνώμη αν τα έχω μπερδέψει λίγο αλλά πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο. 

 

Link to comment
Share on other sites

Φροντίζεις, @ioakeim85, να διαβιβάζεις σωστά και εγκαίρως τα στοιχεία που χρησιμοποιούνται στην περιοδική δήλωση ΦΠΑ.
Οτιδήποτε έχει συμπληρωθεί λανθασμένα, το διορθώνεις πριν την υποβολή.


@nikostzar, υποτίθεται ότι με την τελευταία αναβάθμιση προστέθηκε η δυνατότητα εξοδοποίησης μέρους του ΦΠΑ, δηλαδή να μπορεί να χαρακτηριστεί το έξοδο εν μέρει «με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ» και το υπόλοιπο χωρίς.
Αυτή, όμως, η δυνατότητα είτε δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα είτε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παραστατικά που έχουν ήδη διαβιβασθεί.
Οπότε, θα απορρίψεις το διαβιβασθέν παραστατικό και θα εφαρμόσεις την παλιά διαδικασία.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαι με μπλοκακι σε εταιρεία και φορολογουμαι σαν μισθωτός, επομένως στα έξοδα περνάω μόνο τον εφκα. Είναι υποχρεωτικό να τα χαρακτηρίζω αυτά; 

Link to comment
Share on other sites

judoaona, ο τρόπος φορολόγησης δεν επηρεάζει την υποχρέωση χαρακτηρισμού των εξόδων. 
Πρέπει να τα χαρακτηρίζεις, όπως και οι άλλοι ελεύθεροι επαγγελματίες.

Edited by Γερόλυκος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sorry για το ίσως άσχετο.

Πήγα να κάνω τη δήλωση ΦΠΑ και κάποιοι προμηθευτές δεν είχαν ανεβάσει τα παραστατικά στο mydata.

Οκ. Λέω. Στην σχετική ερώτηση που έβγαλε απάντησα να προχωρήσει...

Αλλά με βγάζει να πληρώσω σε μία δόση όλο το ποσό, 720€

Άλλαξε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει αλλάξει κάτι.
Η μη διαβίβαση των παραστατικών δεν επηρεάζει τον αριθμό των δόσεων.
Υποθέτω ότι προχώρησες στην υποβολή αφού συμπλήρωσες τα σωστά ποσά εξόδων.
Έλεγξε αν στον κωδικό 523 (καταβολή ποσού σε 2 δόσεις) έχεις επιλέξει «ΝΑΙ».
Περιοδική δήλωση ΦΠΑ Φ2

Link to comment
Share on other sites

έσβησα την δήλωση και την έκανα από την αρχη. Συμπλήρωσα τα ποσά του βιβλίου όπως τα έχω καταγεγραμμένα και επέλεξα 2 δόσεις.

Αλλά δεν, πριν την υποβολή το κάνει εφάπαξ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.