Μετάβαση στο περιεχόμενο

lg therma v r32 απειρα start/stop


CptBill

Recommended Posts

Χαίρετε,

Πρόσφατα εγκατέστησα LG Therma V monobloc 16KW τριφασική

Περιοχή κεντρική Ελλάδα

Να σας δώσω πληροφορίες για να έχετε μια άποψη:

 

α) Κατοικία 135τμ, ισόγεια, άριστα μονωμένη (κέλυφος και κάτω από την οροφή) με πρόσφατη εγκατάσταση της μόνωσης

β) Κουφώματα PVC παντού

γ) Πάνελ σώματα (10 τεμάχια που καλύπτουν όλο αυτό το σπίτι)

 

Η λειτουργία της στην περίπτωσή μου είναι ομαλή και διατηρείται σταθερή η θερμοκρασία στο χώρο με χαμηλές θερμοκρασίες νερού προσαγωγής και επιστροφής (κάνω τον σταυρό μου για την αξία της μόνωσης).

 

Και ερωτώ:

1. Πώς μπορώ να καταλάβω αν έχω start-stop που έχετε κι εσείς; Βγάζει κάποιο μήνυμα στο κεντρικό μενού ή πρέπει να πάω σε κάποιο υπομενού για να δεις αν έχεις αυτό το πρόβλημα;

2. Η κατανάλωσή της όσες φορές κοιτάω το ηλεκτρονικό/ψηφιακό ρολόι της ΔΕΗ είναι σχεδόν πάντα καρφωμένη στα 7000watt, δεν έχω δει ποτέ χαμηλότερη τιμή

3. Ο ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς

4. Έχω (πιστεύω) επαρκή όγκο νερού στο κύκλωμα γιατί υπάρχουν σωληνώσεις ~30m πριν να εισχωρήσουν στα σώματα του σπιτιού (η αντλία είναι σε αρκετή απόσταση από το σπίτι και επομένως αυτό βοηθάει να υπάρχει μεγάλος όγκος νερού μέσα στο κύκλωμα) και όπως είπα έχω αρκετά μεγάλο μήκος σωληνώσεων για την διασύνδεση αυτών των 10 σωμάτων σε αυτό το μεγαλούτσικο σπίτι των 135τμ

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Βλέπετε κάποιο πρόβλημα; Το μόνο που με απασχολεί είναι η κατανάλωση

==> επιθυμητή θερμοκρασία χώρου μέσα στο σπίτι έχω ~19oC και καίει περίπου 40Kwh την ημέρα

 

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας τις οποίες αναμένω με ενδιαφέρον

Edited by dinaras
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 88
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 25/3/2022 at 10:49 ΜΜ, dinaras said:

Χαίρετε,

Πρόσφατα εγκατέστησα LG Therma V monobloc 16KW τριφασική

Περιοχή κεντρική Ελλάδα

Να σας δώσω πληροφορίες για να έχετε μια άποψη:

 

α) Κατοικία 135τμ, ισόγεια, άριστα μονωμένη (κέλυφος και κάτω από την οροφή) με πρόσφατη εγκατάσταση της μόνωσης

β) Κουφώματα PVC παντού

γ) Πάνελ σώματα (10 τεμάχια που καλύπτουν όλο αυτό το σπίτι)

 

Η λειτουργία της στην περίπτωσή μου είναι ομαλή και διατηρείται σταθερή η θερμοκρασία στο χώρο με χαμηλές θερμοκρασίες νερού προσαγωγής και επιστροφής (κάνω τον σταυρό μου για την αξία της μόνωσης).

 

Και ερωτώ:

1. Πώς μπορώ να καταλάβω αν έχω start-stop που έχετε κι εσείς; Βγάζει κάποιο μήνυμα στο κεντρικό μενού ή πρέπει να πάω σε κάποιο υπομενού για να δεις αν έχεις αυτό το πρόβλημα;

2. Η κατανάλωσή της όσες φορές κοιτάω το ηλεκτρονικό/ψηφιακό ρολόι της ΔΕΗ είναι σχεδόν πάντα καρφωμένη στα 7000watt, δεν έχω δει ποτέ χαμηλότερη τιμή

3. Ο ανεμιστήρας λειτουργεί συνεχώς

4. Έχω (πιστεύω) επαρκή όγκο νερού στο κύκλωμα γιατί υπάρχουν σωληνώσεις ~30m πριν να εισχωρήσουν στα σώματα του σπιτιού (η αντλία είναι σε αρκετή απόσταση από το σπίτι και επομένως αυτό βοηθάει να υπάρχει μεγάλος όγκος νερού μέσα στο κύκλωμα) και όπως είπα έχω αρκετά μεγάλο μήκος σωληνώσεων για την διασύνδεση αυτών των 10 σωμάτων σε αυτό το μεγαλούτσικο σπίτι των 135τμ

 

Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Βλέπετε κάποιο πρόβλημα; Το μόνο που με απασχολεί είναι η κατανάλωση

==> επιθυμητή θερμοκρασία χώρου μέσα στο σπίτι έχω ~19oC και καίει περίπου 40Kwh την ημέρα

 

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας τις οποίες αναμένω με ενδιαφέρον

1. από το κεντρικο μενού , πας ρυθμίσεις και επιλέγεις καταγραφες, αν έχεις αγγλικά μενού, data logging . Εκεί  θα δεις τις καταγραφείς σε σειρές, επιλέγεις πχ την πρώτη σειρά και πατας δεξιό βελάκι και οκ από το πάνελ για να πας στην υποοθονη της κάθε καταγραφής. Τότε θα δεις τα start-stop 

**Κατι άλλο που καλά είναι να ρυθμίσεις είναι η αντιστάθμιση. Πολλά μελη έχουν προτείνει παραμετροποίηση με τιμές θερμοκρασίας νερού και αερα, πχ @kostasinjeyan, @sso και 2-3 αλλοι που δε θυμαμαι τωρα , για παραδειγμα :

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

akis73

 

Edited by pde
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
On 3/23/2022 at 2:28 PM, CptBill said:

Εχουν δοκιμαστει ολα αυτα επι 1+ χρονο απο τους ολλανδους που ειχα ποσταρει καιρο πριν. Τιποτα δεν λυνει το προβλημα αφου αφορα προβλημα του τροπου λειτουργιας της LG. Απλα καποιες φορες κερδιζεις χρονο και τα on/off ισως να γινονται με μικροτερη διαρκεια.

Η LG γνωριζει απολυτα το προβλημα και το εχει παραδεχτει εμεσα. Σε μελος του φορουμ εχουν αλλαξει 2 πλακετες χωρις φυσικα να αλλαξει κατι.

Και οχι, 2 διαφορετικα κυκλωματα δεν λυνουν το προβλημα. Απο την αρχη που ξεκινησα το thread και ανεβασα το βιντεο στο youtube εχω δεχτει ουκ ολιγα μηνυματα με παρομοια προβληματα απο κατοχους και διαφορετικες εγκαταστασεις.

Ο μονος τροπος να ξεγελασεις την lg ειναι να εχεις μεγαλη θερμικη αδρανεια για να μην προλαβαινει να κανει το +4C. Που και παλι δεν ειναι η απολυτη λυση γιατι τα overshoot ισχυς που κανει οταν ξεκιναει ειναι τραγικα.

Οποιος εχει χρονο ας διαβασει το thread των ολλανδων. Με google translate. Εκει θα δει και την, εν κατασκευη, λυση.

Δεν ηθελα να γραψω τοσο καιρο γιατι δεν εχει νοημα να γραφω τα ιδια. Εχει επιβεβαιωθει και απο εμενα οτι υπαρχει τροπος να την "κοροιδεψεις" για να μην κανει on/off και να κατεβαζει ακομα και 35C νερο.

Ολα τα προβληματα της ειναι καθαρα θεμα προγραμματισμου της λειτουργιας της. Tα overshoot σε καθε εναρξη και το +4C  νερου οπου σβηνει δημιουργουν μια απεριοριστη λουπα με on/off εαν κανεις το λαθος να τη βαλεις σε χαμηλη θερμοκρασια νερου.

Λιγο υπομονη.

 

Καλησπέρα σας,

 

Κάτοχος και εγώ LG v therma 16kw σε λειτουργια με σωματα και δοχειο αδρανειας 60 λιτρα. Περσι ολη την χρονια ειχα τα ίδια προβλήματα με τα start stop... σχεδον καθε 10 με 15 λεπτα... καποιες φορες βέβαια για λιγες ωρες χωρις να καταλαβω πως λειτουργουσε με αντισταθμιση νερο στους 37 βαθμους και χαμηλη κατανάλωση περιπου 1 kwh ανα ωρα.... επειδη βλέπω οτι εχετε μεγαλη γνωση επι του θέματος θα ηθελα να σας ρωτησω εαν βρεθηκε τελικα καποια λυση ωστε να την εφαρμοσω και εγω... Υπάρχει κάποια ρυθμιση? Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτερων!!!

Σταύρος

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα
Η λύση πλέον υπάρχει και μπορεί να εξαλείξει τα overshoot ισχύς της LG. 
Βρίσκεται στο github και έχει επεξηγηθεί στο τεράστιο thread του φόρουμ των ολλανδών εδω


https://github.com/altrnate32/esp-lg-control
Από όσο έχω καταλάβει απαιτεί home assistant, κάποιο modbus και δεν ξέρω τι άλλο.

Όποιος έχει τις γνώσεις και μπορεί να βοηθήσει και τους υπόλοιπους, ας γράψει εδώ. 

Προσωπικά έχω χαθεί με το φόρουμ των ολλανδών  κ δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις. 

ΥΓ: Ο Ολλανδός  (mouse) που θα έφτιαχνε μια ready to use λύση για τους απλούς χρήστες και θα την πουλούσε (θα ειχε εύκολο interface) δυστυχώς αντιμετώπισε θέμα υγείας οπότε τη ξεχνάμε αυτή τη λύση.

ΥΓ2: Εδώ το screenshot για το πως φαίνεται η LG στο HA και ο σχετικός διακόπτης που διορθώνει τη κατάσταση των on/off

https://tweakers.net/i/LRyzNcsOcHzxFJE31od5rR3aj3w=/full-fit-in/4000x4000/filters:no_upscale():fill(white):strip_exif()/f/image/6QaDad8EfyYYBqAwJH7s6Ssi.png?f=user_large

Edited by CptBill
Link to comment
Share on other sites

Κύριοι δεν γνωρίζω Ολλανδικά, ούτε έχω εμπειρία με ΑΘ της LG. 

Έχω φάει τα νιάτα μου όμως με ΑΘ διαφόρων κατασκευαστών, και μπορώ να σας πω με απόλυτη βεβαιότητα, ότι όλες ανεξαιρέτως οι ΑΘ κάνουν overshoot θερμοκρασίας και αναγκάζονται να δουλεύουν ON - OFF καθώς οι αυτοματισμοί τους δεν έχουν την ταχύτητα να ρυθμίσουν τον inverter συμπιεστή, για 2 και μόνο 2 λόγους.

1. Μικρός όγκος νερού του δικτύου (αντιμετώπιση με δοχείο αδρανείας).

3. Μικρή παροχή νερού (αντιμετώπιση με δημιουργία δευτερεύοντος κυκλώματος). 

Σε περιπτώσεις που "παντρεύονται" με θερμαντικά σώματα, το συνηθέστερο πρόβλημα είναι η μικρή παροχή νερού, καθώς οι ΑΘ απαιτούν τετραπλάσια ώς πενταπλάσια παροχή από ότι ένα δίκτυο θερμαντικών σωμάτων.

Μη ψάχνετε λοιπόν software-computerίστικες λύσεις....

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2023 at 8:34 ΜΜ, antloukidis said:

Κύριοι δεν γνωρίζω Ολλανδικά, ούτε έχω εμπειρία με ΑΘ της LG. 

Έχω φάει τα νιάτα μου όμως με ΑΘ διαφόρων κατασκευαστών, και μπορώ να σας πω με απόλυτη βεβαιότητα, ότι όλες ανεξαιρέτως οι ΑΘ κάνουν overshoot θερμοκρασίας και αναγκάζονται να δουλεύουν ON - OFF καθώς οι αυτοματισμοί τους δεν έχουν την ταχύτητα να ρυθμίσουν τον inverter συμπιεστή, για 2 και μόνο 2 λόγους.

1. Μικρός όγκος νερού του δικτύου (αντιμετώπιση με δοχείο αδρανείας).

3. Μικρή παροχή νερού (αντιμετώπιση με δημιουργία δευτερεύοντος κυκλώματος). 

Σε περιπτώσεις που "παντρεύονται" με θερμαντικά σώματα, το συνηθέστερο πρόβλημα είναι η μικρή παροχή νερού, καθώς οι ΑΘ απαιτούν τετραπλάσια ώς πενταπλάσια παροχή από ότι ένα δίκτυο θερμαντικών σωμάτων.

Μη ψάχνετε λοιπόν software-computerίστικες λύσεις....

Το πρόβλημα με τις therma v είναι κοινό μυστικό της αντιπροσωπείας, των μηχανικών και αρκετών ακόμα που εμπλέκονται.

Γνωρίζω άτομο που τη ξεφορτώθηκε κ στην ίδια εγκατάσταση με μηχάνημα ίδιας ισχύς, άλλου κατασκευαστή δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα σε λειτουργία της αντλίας του.

Έχουμε αναλύσει σε προηγούμενα ποστ τα περί χωρητικότητας δίκτυου και έχω αναφέρει τη συνολική χωρητικότητα του δικού μου δικτύου. Η όλη εγκατάσταση έγινε χέρι με χέρι με μηχανικο μηχανολόγο ο οποίος μετάνιωσε την ώρα και τη στιγμή.

Οπότε δεν τίθεται θέμα λάθος εγκατάστασης.

Το 90% των χρηστών που έχουν μια lg δεν κάθονται να βλέπουν διαγράμματα κατανάλωσης σε home assistant για να πάρουν χαμπάρι τι συμβαίνει.

Θα πάει ο κυρ Μήτσος που την εγκατέστησε, θα τους βάλει μια fixed θερμοκρασία νερού στους 50C και μετα όλα καλά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, CptBill said:

Το πρόβλημα με τις therma v είναι κοινό μυστικό της αντιπροσωπείας, των μηχανικών και αρκετών ακόμα που εμπλέκονται.

Γνωρίζω άτομο που τη ξεφορτώθηκε κ στην ίδια εγκατάσταση με μηχάνημα ίδιας ισχύς, άλλου κατασκευαστή δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα σε λειτουργία της αντλίας του.

Έχουμε αναλύσει σε προηγούμενα ποστ τα περί χωρητικότητας δίκτυου και έχω αναφέρει τη συνολική χωρητικότητα του δικού μου δικτύου. Η όλη εγκατάσταση έγινε χέρι με χέρι με μηχανικο μηχανολόγο ο οποίος μετάνιωσε την ώρα και τη στιγμή.

Οπότε δεν τίθεται θέμα λάθος εγκατάστασης.

Το 90% των χρηστών που έχουν μια lg δεν κάθονται να βλέπουν διαγράμματα κατανάλωσης σε home assistant για να πάρουν χαμπάρι τι συμβαίνει.

Θα πάει ο κυρ Μήτσος που την εγκατέστησε, θα τους βάλει μια fixed θερμοκρασία νερού στους 50C και μετα όλα καλά.

 

 

Το επιβεβαιώνω κι εγώ για τη δικιά μου LG όπως και πολλοί άλλοι πελάτες ή γνωστοί μου για την ύπαρξη του προβλήματος..

Η δικιά μου είναι η HM161M.U33..

Από περιέργεια και μόνο ξέρουμε αν το πρόβλημα υφίσταται και στα νεότερα μοντέλα (που κυκλοφορούν τον τελευταίο ενάμιση χρόνο) με κατάληξη  .U34 (για 12, 14 και 16kw) ή .U44 (για 7 και 9kw) ?? Σε αυτά τα μοντέλα υπάρχουν πολλές επιλογές λειτουργίας όπως ο έλεγχος ροής, το επιθυμητό Δt. και άλλα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2023 at 1:41 PM, g_frag said:

Το επιβεβαιώνω κι εγώ για τη δικιά μου LG όπως και πολλοί άλλοι πελάτες ή γνωστοί μου για την ύπαρξη του προβλήματος..

Η δικιά μου είναι η HM161M.U33..

Από περιέργεια και μόνο ξέρουμε αν το πρόβλημα υφίσταται και στα νεότερα μοντέλα (που κυκλοφορούν τον τελευταίο ενάμιση χρόνο) με κατάληξη  .U34 (για 12, 14 και 16kw) ή .U44 (για 7 και 9kw) ?? Σε αυτά τα μοντέλα υπάρχουν πολλές επιλογές λειτουργίας όπως ο έλεγχος ροής, το επιθυμητό Δt. και άλλα..

Καλημέρα,

πριν από έναν μήνα τοποθέτησα την LG με κωδικό HM143MR.U34.

Firmware 3.06.7

Λειτουργία Auto

Εξωτερική θερμοκρασία 14ο C

image.png.b7ae566afe9abc1a8100286394d571b7.png

Σήμερα:

Εξωτερική θερμοκρασία 8o C

image.png.a88f94358b35035a98a993c2e1564d00.png

H αντιστάθμιση είναι ως εξής:

image.thumb.jpeg.a189ee3b0eb3d0a56b264228e8abec9c.jpeg

Οι επανεκκινήσεις γίνονται κάθε ~25 λεπτά

 

 

Edited by Gvala
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2023 at 6:23 ΠΜ, Gvala said:

Καλημέρα,

πριν από έναν μήνα τοποθέτησα την LG με κωδικό HM143MR.U34.

Firmware 3.06.7

Λειτουργία Auto

Εξωτερική θερμοκρασία 14ο C

image.png.b7ae566afe9abc1a8100286394d571b7.png

Σήμερα:

Εξωτερική θερμοκρασία 8o C

image.png.a88f94358b35035a98a993c2e1564d00.png

H αντιστάθμιση είναι ως εξής:

image.thumb.jpeg.a189ee3b0eb3d0a56b264228e8abec9c.jpeg

Οι επανεκκινήσεις γίνονται κάθε ~25 λεπτά

 

 

Ωραία γραφικά έχει ο controller σου!!!

 

Εγω αποφάσισα να την δουλέψω σαν on/off και βάζοντας την στο on περίπου στις 1700 με θερμοκρασία χώρου στος 19,5 βαθμους και σβήνοντας την την επόμενη μέρα το πρωί στις 0700 με θερμοκρασία χώρου 20,5. Τις ωρες αυτές η εξωτερική θερμοκρασία είναι κατα μέσω όρο στος 9 βαθμούς, μέγιστη θερμοκρασία νερού 45 βαθμούς και η κατανάλωση ήταν 9 με 10 kwh, το δοκίμασα για 4 ημέρες. Με την λειτουργία ΑΙ η κατανάλωση ήταν περίπου 15 με 20 kwh  το 24ωρο αλλά αίσθηση της θερμοκρασίας για 20,5 δεν ήταν το ίδιο αισθητή, τα νέρα ηταν συνεχώς κατω απο 25 βαθμούς. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.