Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση για αγορά εξοπλισμού - ζητήματα που αφορούν προϋποθέσεις εισαγωγής


Recommended Posts

Επί τη ευκαιρία να εφιστήσω την προσοχή των συναδέλφων Πολιτικών Μηχανικών σε μια λεπτομέρεια όσον αφορά τους ΚΑΔ. Εάν με τους ΚΑΔ 97 είχατε ως κύρια δραστηριότητα την 74.20.0000 θα πρέπει οπωσδήποτε με τις αντιστοιχήσεις να δηλώσετε ως κύρια την 71.12.0000 (υπηρεσίες μηχανικού) και ως δευτερεύουσα την 71.11.0000 (υπηρεσίες αρχιτεκτόνων) διότι δεν θα έχετε δικαίωμα να εκδίδετε τιμολόγια ή ΑΠΥ για αρχιτεκτονικά σχέδια-μελέτες-αποτυπώσεις !!! Την εφορία δεν την ενδιαφέρει τί μπορεί και τί δεν μπορεί να υπογράψει ο καθένας. Αυτό που την ενδιαφέρει είναι το τιμολόγιο που εκδίδεται να καλύπτεται από τα δηλωθέντα ΚΑΔ.

 

Εαν σαν πολιτκος μηχανικος εχω δηλώσει ως κυρια δραστηριοτητα την 412040000 (ασχετη με όλους τους επιλέξιμους ΚΑΔ αλλα σχετικη με το αντικειμενο του πολ.μηχ.) και δευτερεύουσα την 71112000(υπηρεσιες αρχιτεκτονων για κτιρια) που οδηγουμαστε? αρκει ο ΚΑΔ 71112000 εστω και ως δευτερευων για την ενταξη στο προγραμμα ή θα όφειλε να ειναι η κυρια δραστηριοτητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 764
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ευχαριστω για το αρχειο.

 

τον κυριο κωδικό μου "κυρια (ΕΣ) 74203300

Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις¨" δε μπορεσα να τον βρω στο αρχειο.

 

Για τον 74203300 που είναι γενικός θα πας στον 71121300 (γενικός των παρακάτω που αναφέρεις. Δν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. (επειδή είναι ο κύριος το λέω).

Απορία : αφού βάζετε για κύριο τον γενικό , στους δευτερεύοντες γιατί βάζετε υποκατηγορίες?

Link to comment
Share on other sites

" Το υποκριτήριο Α.1 βαθμολογείται με βάση το καθαρό εισόδημα του ελεύθερου επαγγελματία από το ατομικό επάγγελμα ως προς τη διάμεσο του καθαρού εισοδήματος από το ατομικό επάγγελμα όλων των ελεύθερων επαγγελματιών που έχουν υποβάλει πρόταση στην συγκεκριμένη κατηγορία της παρούσας προκήρυξης, τα τελευταία δύο χρόνια."

 

Μα καλά,είναι δυνατο να λαμβάνουν υπόψην τους μόνο τα τελευταία 2?Μήπως αυτό ισχύει για τους άνω 5ετίας?

Link to comment
Share on other sites

Εαν σαν πολιτκος μηχανικος εχω δηλώσει ως κυρια δραστηριοτητα την 412040000 (ασχετη με όλους τους επιλέξιμους ΚΑΔ αλλα σχετικη με το αντικειμενο του πολ.μηχ.) και δευτερεύουσα την 71112000(υπηρεσιες αρχιτεκτονων για κτιρια) που οδηγουμαστε? αρκει ο ΚΑΔ 71112000 εστω και ως δευτερευων για την ενταξη στο προγραμμα ή θα όφειλε να ειναι η κυρια δραστηριοτητα?

 

Δεν έχεις πρόβλημα όσον αφορά τον ΚΑΔ. Δεν έχει σημασία αν ο επιλέξιμος είναι κύριος ή δευτερεύων. Έχει σημασία όμως πόσα από τα έσοδά σου έχουν δηλωθεί στον επιλέξιμο ΚΑΔ καθώς αποτελεί παράμετρο της βαθμολογίας για την αξιολόγηση της πρότασης (το 15% που αναφέρθηκε σε δημοσίευση συναδέλφου).

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για το αρχειο.

 

τον κυριο κωδικό μου "κυρια (ΕΣ) 74203300

Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για μηχανολογικές και ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις¨" δε μπορεσα να τον βρω στο αρχειο.

 

για τους υπολοιπους βρηκα τα εξης:

δευτερεύουσα (ΕΣ) 74203302 74203302---->71121303(νεος ΚΑΔ)

Υπηρεσίες εκπόνησης ηλεκτρολογικών μελετών κτιρίων

 

74203304 Υπηρεσίες εκπόνησης μηχανολογικών μελετών κτιρίων(θέρμανσης,κλιματισμού κτλ) 74203304----->71121305 (νεος ΚΑΔ)

 

74203305 Υπηρεσίες εκπόνησης τεχνικών μελετών για συστήματα πυρόσβεσης 74203305---->71121306(νεος ΚΑΔ)

 

74203104 Υπηρεσίες παροχής επιστημονικών τεχνικών συμβούλων γενικα 74203104------>71121104(νεος ΚΑΔ)

 

74203601 Υπηρεσίες εκπόνησης ενεργειακών μελετών (θερμοηλεκτρικών, υδρουλεκτρικών,πυρηνικών κτλ) 74203601------>71121302(νεος ΚΑΔ)

 

αυτους εχω δηλωσει.

στο αρχειο exe βλεπω εχει τον 711213 (υπηρεσίες μηχανικών για ενεργεικά έργα) μονο που ταιρειαζει με τους παραπάνω . Καλύπτωμαι????

 

εν τέλει με βάση τα παραπάνω δηλώνω τον 711213 στο αρχειο τους και ειμαι οκ>??

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εξήγηση γι αυτό?Αν είναι δυνατόν!!!:-x.Ειμαι εκτός λόγω 2 τελευταίων χρόνων.....τι να πω......Απλά απίστευτοι....

Link to comment
Share on other sites

Απο το σκόπελο του ιδιου του εισοδήματος μας δύσκολα θα ξεφύγουμε.Ας ελπισουμε οτι θα πιασουμε το πολυποθητο 15 ωστε να εξεταστει τουλαχιστον η προταση μας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εξήγηση γι αυτό?Αν είναι δυνατόν!!!:-x.Ειμαι εκτός λόγω 2 τελευταίων χρόνων.....τι να πω......Απλά απίστευτοι....

 

τι εννοεις?

 

δεν καταλαβα.

 

γιατι εισαι εξω?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.