Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύνταξη Γήρατος 950€ (για 40 χρόνια εισφορών) !!!


Recommended Posts

19 ώρες πριν, Tasos P said:

δεν σου έλεγαν διότι ήξεραν ότι δεν υπάρχει Νόμος που να καθορίζει τις Συντάξεις τον Μηχανικών και ότι οι συντάξεις βγαίνουν βάση μιας Υπουργικής Απόφασης, δηλαδή στην τύχη, οπότε τι να σου πουν.

H Eιδικη Προσαύξηση με 40 χρόνια ήταν 1.355,20 ευρώ και έγινε 240 (όπως λες)

Πάντως και 1400 καλά είναι, αμα σκεφτείς στην Γερμανία ένας υψηλόμισθος που πληρώνει επι 40 χρόνια εξοντωτικές εισφορές θα πάρει  2000 ευρώ, αφού έτσι και αλλιώς εμείς δεν πληρώσαμε ποτέ εισφορές, σύμφωνα με το μυαλό του mecheng

 

Ποτέ δεν μας είπαν ότι δεν υπάρχει νόμος ξεκάθαρα. Έλεγαν ότι ο υπολογισμός είναι περίπλοκος και για αυτό ζητούσαν 1200 ευρώ αμοιβή αλλά και πάλι ο υπολογισμός ήταν στο περίπου.

Για την ΕΙΠΡ ίσως έχεις δίκιο γιατί εγώ είχα 35 χρόνια και 1 μήνα προυπηρεσία και 4 χρ. και 11 μήνες πλασματικά και μου υπολογίσανε την ΕΙΠΡ ότι θα ήταν 980.

Δεν ξέρω τι λέει ο καθένας και τι συμφέρον έχει να το λέει εγώ ξέρω τι πλήρωσα σαν εε από το 1987 έως σήμερα και θεωρώ ότι ήταν πολλά για να πέρνω τώρα 1100 ευρώ. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, mecheng_ said:

...Απ'ότι έχω διαβάσει είναι συχνό λάθος ο μη υπολογισμός του κοινωνικού πόρου από τον ΕΦΚΑ κατά τον υπολογισμό των μέσων συντάξιμων αποδοχών.

Τώρα το κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτός ο πίνακας είναι ένα θέμα που θα μπορούσε να τύχει διερεύνησης, αλλά σιγά μην ασχολήθηκε κανείς από το ΤΕΕ ή από κάποιον άλλον συνδικαλιστικό φορέα.

 

...Μας δίνεις τροφή για σκέψη, ίσως ασχοληθούμε εμείς (ο ΜΗΝ), αν έχουμε τα κουράγια και την υγειά μας. 

Για την Γερμανία, μιλάμε για άλλο πλανήτη σε ότι αφορά την σχέση αποδοχών, κόστους ζωής, ασφάλισης κ.λ.π. Έχει πολλά περιθώρια να φροντίσει για τα γεράματά του ένας μηχανικός εκεί, ΑΝ έχει το μυαλό του εντός του κρανίου του - ακόμα και τώρα που τα πράγματα έχουν χαλάσει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, NIANDR said:

Ποτέ δεν μας είπαν ότι δεν υπάρχει νόμος ξεκάθαρα. Έλεγαν ότι ο υπολογισμός είναι περίπλοκος και για αυτό ζητούσαν 1200 ευρώ αμοιβή αλλά και πάλι ο υπολογισμός ήταν στο περίπου.

εντάξει, απλά ήξεραν ότι δεν υπάρχει Νόμος και έβρισκαν διάφορες υπεκφυγές. Μου έτυχε και εμένα, αλλά εκεί κάπου υποπτεύτηκα ότι κάτι δεν πάει καλά με τον "Νόμο". 

2 hours ago, NIANDR said:

Για την ΕΙΠΡ ίσως έχεις δίκιο γιατί εγώ είχα 35 χρόνια και 1 μήνα προυπηρεσία και 4 χρ. και 11 μήνες πλασματικά και μου υπολογίσανε την ΕΙΠΡ ότι θα ήταν 980.

είναι ακριβώς το ποσό που ανέφερα προηγουμένως, 1.355,20 ευρώ , έχω την λίστα με τα ποσά από το τ.ΤΣΜΕΔΕ 

2 hours ago, NIANDR said:

Δεν ξέρω τι λέει ο καθένας και τι συμφέρον έχει να το λέει εγώ ξέρω τι πλήρωσα σαν εε από το 1987 έως σήμερα και θεωρώ ότι ήταν πολλά για να πέρνω τώρα 1100 ευρώ. 

φυσικά, έχεις (έχουμε) δίκιο

αυτό, το παρακάτω το είπα ειρωνικά

Quote

Πάντως και 1400 καλά είναι, αμα σκεφτείς στην Γερμανία ένας υψηλόμισθος που πληρώνει επι 40 χρόνια εξοντωτικές εισφορές θα πάρει  2000 ευρώ, αφού έτσι και αλλιώς εμείς δεν πληρώσαμε ποτέ εισφορές, σύμφωνα με το μυαλό του mecheng

 

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, cacau said:

...Μας δίνεις τροφή για σκέψη, ίσως ασχοληθούμε εμείς (ο ΜΗΝ), αν έχουμε τα κουράγια και την υγειά μας. 

Πηγή σχετικά με τον λάθος υπολογισμό (δηλαδή αυτό έχω διαβάσει στο παρελθόν και έχει αναφέρθηκα σε λάθος σχετικά με τον υπολογισμό): https://www.kathimerini.gr/economy/local/959091/lathos-ypologismos-syntaxeon-gia-chiliades-asfalismenoys/

Και εδώ ένα άρθρο ενός νομικού όπου σημειώνει οτι το ΤΕΕ και λοιποί επιστημονικοί σύλλογοι θα πρέπει να ελέγξουν την ακρίβεια των στοιχείων των κοινωνικών πόρων https://www.taxheaven.gr/news/39411/emmisooi-dikhgoroi-ypologismos-syntaxewn-me-to-n-43872016-gia-nomikoys-mhxanikoys-kai-ygeionomikoys-tetaa-me-synypologismo-koinwnikwn-porwn?output=printer

Edited by mecheng_
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι μετά την απόφαση της πιλοτικής δίκης θα πρέπει ο καθένας μας να προσφύγει με δικηγόρο για να δικαιωθεί ή θα ισχύσει για όλους χωρίς να κάνουμε κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει 100% σίγουρη απάντηση.

Η δικηγορική εταιρία λέει ότι θα δικαιωθούν μόνο όσοι κινηθούν δικαστικά.

Ωστόσο, στα πιθανά σενάρια υπάρχει και μία πολιτική απόφαση που θα δικαιώνει όλους.

Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο και το τελείως απευκταίο (στην Ελλάδα είμαστε!)..... δηλαδή να μη δούμε τίποτα στην τσέπη τελικά.

Edited by antloukidis
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ΣτΕ αποφάσισε ότι η Υπουργική Απόφαση βάση της οποίας υπολογίζονταν οι Συντάξεις των Μηχανικών είναι παράνομη και κάλεσε την Κυβέρνηση να Νομοθετήσει εκ νέου.

Αυτό σημαίνει ότι αυτήν την στιγμή δεν υπάρχει Νόμος βάση του οποίου εκδίδονται οι Συντάξεις των Μηχανικών.

10 hours ago, antloukidis said:

Δεν υπάρχει 100% σίγουρη απάντηση.

Η δικηγορική εταιρία λέει ότι θα δικαιωθούν μόνο όσοι κινηθούν δικαστικά.

Ωστόσο, στα πιθανά σενάρια υπάρχει και μία πολιτική απόφαση που θα δικαιώνει όλους.

Προσωπικά δεν θεωρώ απίθανο και το τελείως απευκταίο (στην Ελλάδα είμαστε!)..... δηλαδή να μη δούμε τίποτα στην τσέπη τελικά.

να κινηθούν δικαστικά εναντίων μιας απόφασης που το ΣτΕ την έχει βγάλει παράνομη; δηλαδή αν κάποιος δεν κινηθεί σημαίνει ότι για αυτόν η απόφαση θα είναι νόμιμη; Ίσως θα έπρεπε να λάβουμε περισσότερο συγκεκριμένες συμβουλές για το τι πρέπει να κάνουμε.

 

https://www.larissanet.gr/2024/01/25/michanikoi-apofasi-vomva-tou-ste-odigei-se-epanypologismo-chiliadon-syntaxeon/

Στην πράξη, το ανώτατο δικαστήριο έκρινε πως μια υπουργική απόφαση του 2018, με την υπογραφή του τότε υφυπουργού Κοινωνικών Ασφαλίσεων Τάσου Πετρόπουλου όχι μόνο προβλέπει τον υπολογισμό της παροχής αυτής με διαφορετικό τρόπο απ’ ότι η ισχύουσα διάταξη του νόμου Κατρούγκαλου, αλλά και δεν έχει δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. Έτσι, το ΣτΕ έκρινε επίσης, ότι οι συνταξιοδοτικές αποφάσεις που αφορούν την συνταξιοδότηση των συγκεκριμένων ασφαλισμένων, στηρίχθηκαν «σε ανυπόστατη πράξη».

Edited by Tasos P
Link to comment
Share on other sites

Νόμος υπάρχει (Κατρούγκαλος) και ισχύει, όμως η ερμηνευτική εγκύκλιος κρίθηκε ότι τον ερμηνεύει με λάθος τρόπο αλλά είναι και ανυπόστατη, οπότε για όλες τις συντάξεις που εκδόθηκαν με βάση αυτήν πρέπει να γίνει επανυπολογισμός.

Κατά τα λεγόμενα του Δικηγορικού γραφείου οι προσφυγές/αγωγές πρέπει να γίνουν ατομικά ή/και ομαδικά (κατά την κρίση του γραφείου) διότι υπάρχουν ιδιαιτερότητες αφενός στην ασφαλιστική διαδρομή των μηχανικών αλλά και διάφορα λάθη στις αποφάσεις.

Πιστεύω ότι αξίζει να δώσει κάποιος την μικρή αμοιβή που ζητάνε για την νομική πράξη, παρά να διακινδυνεύσει να μείνει εκτός της όποιας βελτίωσης, αν και εφόσον προκύψει φυσικά.

Edited by cacau
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, cacau said:

 

Πιστεύω ότι αξίζει να δώσει κάποιος την μικρή αμοιβή που ζητάνε για την νομική πράξη, παρά να διακινδυνεύεσει να μείνει εκτός της όποιας βελτίωσης, αν και εφόσον προκύψει φυσικά.

Ξέρετε ποιό είναι το κόστος και η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχετε πάρει την οριστική σύνταξη σας, μπορείτε να απευθυνθείτε στο γραφείο του Λ.Αποστολίδη. Το αρχικό κόστος της προσφυγής/αγωγής για τα μέλη του ΜΗΝ είναι 150€, και εγγραφή κάνετε εδώ https://mhn2020.gr/  Κόστος εγγραφής 30€ + συνδρομή έτους 35€.

Απαιτείται να έχετε λάβει την απόφαση της σύνταξης, δεν αρκεί ο αριθμός. 

Edited by cacau
Νέες πληροφορίες
  • Thanks 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.