Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικές λεπτομέρειες μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

Ολοσωμη με ανοιγμα 12,5μ ΙΡΕ240 δεν βγαινει για κανενα λογο.....

Εγω εχω υπολογισει χοντρικα ΙΡΕ 360-380

 

Τεγιδες ψυχρης ελασης Ζ210

 

και επικαλυψη 14εκ

 

Συνολο 0,73μ

 

Βαλλε και την ψευδοροφη...

Link to comment
Share on other sites

Η επικάλυψη ειναι τραπεζοειδης, στη νευρωση εχει παχος 14εκ και περιπου 5εκ νομιζω στην "κοιλια"

 

Δεν ειμαι υπερβολικος..Εχω κανει αυτη τη μελετη (ολα τα φορτια βασει ΕΚ) με διρριχτη στεγη και εχω διατομη δοκου ΙΡΕ330 (βαλλε χιονι, ανεμο, επικαλυψη, ιδια βαρη, ψευδοροφες κτλ κτλ)

 

ΥΓ Το δυσμενεστερο ειναι να λαβεις υποψη την εσωτερικη πιεση και τον ανεμο προς τα κατω...(δεν το παιρνει κανεις το ξερω...αλλα ειναι και αυτο μεσα στον ΕΚ). σαυτη την περιπτωση οι τεγιδες βγαινουν θηρια...

 

 

ΥΓ2 τωρα που ξαναβλεπω και τα αρχιτεκτονικα, μπορω να μειωσω την κλιση της στεγης απο 10μοιρες σε 5μοιρες οποτε κερδιζω 55εκ και να βαλλω την φευδοροφη στο υψος του κατω πελματος της δοκου του πλαισιου και οχι κατω απο την ενισχυση της συνδεσης οποτε και αλλα 30εκ...Και θα βρω απο καπου αλλα 5εκ... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλα ειναι... Εγω συνηθως στις 10μοιρες παω σε διρριχτες στεγες.. Βεβαια αν εχει ανοιγμα 25μ δεν μπορεις να πας με μικρη κλιση....

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα Terry!

 

Με δίριχτη κερδίζεις το μίσο από την υψομετρική διαφορά της μονοριχτης.

 

Oι περισσότεροι κατασεκευαστες πανελ αναφέρουν ώς ελάχιστη κλιση για να εγγυηθούν την στεγανότητα των πανελ οροφής τιμές περίπου στο 7%.

Η οριακά αποδεκτή κατα εμε κλιση είναι αυτη του 5%.

Αλλωστε όπως αναφέρετε και στον ΕC3 για κλισης κατα από 5% πρεπει να αποδεικνύεται ότι δεν λιμνάζουν νερά και να υπολογίζεται και στους στατικούς υπολογισμούς το βάρος τών υδάτων.

Kατασκευασμένο και να δουλεύει αποτελεσματικά έχω δει και κλιση 2% αλλα εκεί χρειάζονται ειδικές στεγανώσεις μεμβρανες κτλ και δεν θα το συνιστούσα σε απλά έργα.

Επίσης απο καποια κλίση και κάτω (<8%) θα πρέπει να αναπροσαρμόζεται το πραγματικό μήκος λυγισμού του ζευκτου σε μήκος μεγαλύτερο από αυτό της απόστασης στύλου -κορφία σύμφωνα με κάποια νομογραφήματα (BS) τα οποία δεν εχώ και θα χαρώ πολυ αν τα έχει καποιος να τα ανεβάσει..!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, για την ακριβεια το μηκος λυγισμου για λυγισμό εντός του επιπέδου του πλαισίου είναι που επιρρεάζεται και όχι το πλευρικό (το διόρθωσα πιο πάνω).

Τελικά αυτά τα νομογραφήματα δεν μπορεσα να τα βρώ, απο ότι καταλάβα πρέπει να αναζητηθούν στα Βritish Stantards.

Eιχαμε πει τοτε οτι καλο ήταν να αποφευγονται κλισεις κατω από 5ο (8%) για να θεωρούμε μηκος λυγισμου μεχρι το κορφία...όταν βεβαίως έχεις δίριχτη στεγη.

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα ειναι οτι δεν θα "κλεινει" η συνδεση δοκου-υποστυλωματος...

 

Σωστή παρατήρηση, δεν το είχα σκεφτεί αυτό!

 

ΥΓ Το δυσμενεστερο ειναι να λαβεις υποψη την εσωτερικη πιεση και τον ανεμο προς τα κατω...(δεν το παιρνει κανεις το ξερω...αλλα ειναι και αυτο μεσα στον ΕΚ). σαυτη την περιπτωση οι τεγιδες βγαινουν θηρια...

 

Όταν όμως η κλίση της στέγης είναι μηδενική, δεν έχουμε λόγω της εξωτερικής πίεσης μόνο υφαρπαγή; Εκτός κι αν ο άνεμος δεν έρχεται παράλληλα με το οριζόντιο έδαφος αλλά κατεβαίνει διαγώνια - π.χ. παράλληλα σε μία πλαγιά λόφου. Άρα μόνο η εσωτερική πίεση φορτίζει τη στέγη ή είμαι λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Εχει στη ζωνη Ι και θετικα cpe, ακομα και σε οριζοντια στεγη.

Βαλλε και το cpi αρνητικο και θα δεις..

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.