Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δασική.....


strudel7878

Recommended Posts

Για δείτε το νέο site της περιφ. Βορ. Αιγαίου. Δείτε στην παρακάτω σελίδα τα δικαιολογητικά για χαρακτηρισμό έκτασης...

 

http://baigaio.dasi-ydata.gr/4portal/index.php?option=com_content&task=view&id=165&Itemid=137

 

Τοπογραφικό από Δασολόγο..... Σε λίγο θα δέχονται και από φιλόλογους...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, strudel7878

 

Αν ξεκινήσει μία τέτοια κουβέντα πάλι,τότε όλοι εδώ μέσα θα καταλήξουμε στο αυτονόητο όπως το έθεσες,ότι ο καθένας πρέπει να κάνει μόνο αυτό που εξειδικεύτηκε στη σχολή του.

Με λίγα λόγια σε αυτό το θρεντ θα γίνει της κακομοίρας,μαλλιοτραβήγματα κ ξεκατινιάσματα όπου δίκιο θα έχουν μόνο οι τοπογράφοι,αφού ουσιαστικά εκεί παραπέμπει ο υπαινιγμός.

 

Ας φροντίσει το κράτος κ το υπουργείο παιδείας, είτε να σταματήσει να παράγει αποφοίτους με πτυχία μαιμού-υποψήφιους σερβιτόρους- αν δεν του χρειάζονται,ή να δημιουργήσει με κάποιο μαγικό τρόπο θέσεις εργασίας ώστε να απασχοληθούν όλοι αυτοί οι πτυχιούχοι με τα απίστευτα πτυχία σε απίστευτα άχρηστους τομείς για την ελληνική πραγματικότητα.Οι δασολόγοι ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ σε τίποτα.Αγωνίζονται να επιβιώσουν,αφού έχουν αντιληφθεί το βαθμό κοροιδίας στον οποίο υπέπεσαν.....Και καλά κάνουν.

 

Και δεν απαξιώνω κανένα επάγγελμα και κανένα κύκλο σπουδών,απαξιώνω το υπουργείο παιδείας κ εργατικής απασχόλησης για το ''σχεδιασμό'' τους στην παραγωγή αποφοίτων σύμφωνα με τις ανάγκες της ασιατικής μας οικονομίας.

 

Θεωρώ ότι πρέπει να μείνουμε αμέτοχοι στο θέμα που θίγεις,κ να δεχτούμε το Γιουνανιστάν όπως είναι,σιωπώντας.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι πρέπει να μείνουμε αμέτοχοι στο θέμα που θίγεις,κ να δεχτούμε το Γιουνανιστάν όπως είναι,σιωπώντας.

συμφωνώ αλλά θέλω να είμαι ενήμερη

(για να μην κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου)

Link to comment
Share on other sites

 

Αν ξεκινήσει μία τέτοια κουβέντα πάλι,τότε όλοι εδώ μέσα θα καταλήξουμε στο αυτονόητο όπως το έθεσες,ότι ο καθένας πρέπει να κάνει μόνο αυτό που εξειδικεύτηκε στη σχολή του.

 

Διαφωνώ με τον συνάδελφο [email protected], διότι το ζητούμενο,

[όπως τέθηκε από τον strudel7878],

 

ΔΕΝ είναι το αν οι Δασολόγοι μπορούν ή πρέπει να συντάσσουν τοπογραφικά διαγράμματα,

αλλά εάν έχουν το σχετικό ΔΙΚΑΙΩΜΑ βασει της νομοθεσίας και των ερμηνευτικών εγκυκλίων.

 

Η ιστοσελίδα που μας ανέφερε ο strudel7878 αναφέρεται στα δικαιολογητικά που

απαιτεί η ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ , δηλαδή μια αμιγώς κρατική (μη αιρετή) υπηρεσία

και όχι ένας συντεχνιακός σύλλογος Δασολόγων...

 

Θεωρώ ότι πρέπει να μείνουμε αμέτοχοι στο θέμα που θίγεις

 

Νομίζω ότι είναι απαραίτητη η αντίδρασή μας στο ανωτέρω λάθος της Υπηρεσίας.

Άλλωστε, το δημόσιο θα πρέπει πρωτίστως να τηρεί την νομιμότητα ώστε να απαιτεί

το ίδιο και από τους πολίτες...

 

Σχετικό θέμα είχε συζητηθεί και εδώ:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=3587

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ είναι το αν οι Δασολόγοι μπορούν ή πρέπει να συντάσσουν τοπογραφικά διαγράμματα,

αλλά εάν έχουν το σχετικό ΔΙΚΑΙΩΜΑ βασει της νομοθεσίας και των ερμηνευτικών εγκυκλίων.

 

Νομίζω ότι είναι απαραίτητη η αντίδρασή μας στο ανωτέρω λάθος της Υπηρεσίας.

Άλλωστε, το δημόσιο θα πρέπει πρωτίστως να τηρεί την νομιμότητα ώστε να απαιτεί

το ίδιο και από τους πολίτες...

 

Με ακριβώς αυτό το σκεπτικό το ανέφερα και εγώ. Ανεξάρτητα αν τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι σωστά η λάθος, υπάρχουν και είναι καταγεγραμμένα σε νόμο. Ε, αυτόν τον νόμο μια δημόσια υπηρεσία είναι υποχρεωμένη να τον τηρεί. Και εγώ μπορεί να θέλω να το παίξω γιατρός (γυναικολόγος!!!!!). Θα με αφήσει το κράτος???? Δεν είναι θέμα το τι θα θέλαμε να είχαμε ως επαγγελματικά δικαιώματα (μην πιάσουμε την συζήτηση που ανέφερε παραπάνω ο zavi) και αν αυτά είναι δίκαια ή όχι. Ας βγει ένας νόμος που να επιτρέπει σε δασολόγους να κάνουν τοπογραφικά. Ανεξάρτητα αν μου αρέσει η όχι θα υποχρεωθώ να το δεχθώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν,

κάλεσα σήμερα το τμήμα επαγγελματικής ανάπτυξης του ΤΕΕ για να δω τι έχουν να πουν για το συγκεκριμένο θέμα.

Η απάντηση ήταν ότι εφόσον εσείς γνωρίζεται το νόμο οφείλετε να τον εφαρμόζετε.

Στην επιμονή μου σχετικά με το εάν το ΤΕΕ μπορεί να πάρει θέση και να κάνει κάτι για να κατέβει αυτή η συγκεκριμένη φράση από το site του υπουργείου μου είπαν να πάρω εγώ τηλέφωνο στο υπουργείο να τους το πω. Και όταν ρώτησα «καλά, εγώ σαν ιδιώτης πρέπει να το κάνω; Το ΤΕΕ τι κάνει για να προστατεύσει τα μέλη του;» μου είπαν να θέσω το ερώτημα μου εγγράφως και σχεδόν μου έκλεισε το τηλέφωνο εμφανώς αγανακτισμένη από την επιμονή μου!

Και τώρα τι κάνουμε συνάδελφοι; Βγάζουμε τα μάτια μας μεταξύ μας καταγγέλλοντας ο ένας τον άλλο ή συνεχίζουμε να υπογράφουμε όλοι σαν να μην τρέχει τίποτα εφόσον μπορούμε γιατί κανείς δεν νοιάζεται;

Αυτό το πράγμα με τους νόμους που δεν εφαρμόζονται σε αυτή τη χώρα έχει καταντήσει ανέκδοτο!

Link to comment
Share on other sites

Πήρες τα στοιχεία της κυρίας που σου μίλησε; Αυτό είναι απαράδεκτο!

 

Κοίτα, η θέση της κυρίας ήταν ότι το ΤΕΕ σου λέει ποιος είναι ο νόμος και από κει και πέρα κάνε ότι καταλαβαίνεις. Αλλά γενικά, το ύφος ήταν ενοχλημένο σε στιλ «τι με πρήζεις τώρα, δεν είναι δική μου αρμοδιότητα»

Και όταν λέω μου έκλεισε το τηλέφωνο, εγώ χαιρέτησα ευγενικά και είπα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες και μετά απλά άκουσα το κλείσιμο τις γραμμής... λες και δεν είναι άνθρωπος στην άλλη άκρη...

Αυτά...

 

Συνάδερφε dada απ’ ότι βλέπω είσαι αρχιτέκτων θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις διδαχθεί στο ίδρυμα που σπούδασες τοπογραφία.

 

Το θέμα δεν είναι τι διδάχθηκα εγώ, αλλά το πότε επιτέλους θα υπάρξει εφαρμογή του Νόμου, συνάδελφε. Νομίζω πως αυτό το εξάντλησαν οι προλαλήσαντες και δεν υπάρχει λόγος να επανερχόμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα δεν είναι τι διδάχθηκα εγώ, αλλά το πότε επιτέλους θα υπάρξει εφαρμογή του Νόμου, συνάδελφε. Νομίζω πως αυτό το εξάντλησαν οι προλαλήσαντες και δεν υπάρχει λόγος να επανερχόμαστε.

 

Σωστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.