Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχέδια Πόλεως - Όρια Οικισμών σε ψηφιακή μορφή


TSAF

Recommended Posts

Να συμπληρώσω τον συνάδελφο tetris ότι τα διαγράμματα οριοθέτησης των οικισμών <2000κατ. είναι ανεβασμένα στο epoleodomia. Οπότε εάν θέλετε να παρακάμψετε την ΥΔΟΜ και γνωρίζετε το ΦεK / Αποφ. Νομάρχη για τον οικισμό που σας ενδιαφέρει μπορείτε να κατεβάσετε το αντίστοιχο αρχείο .tif στην μέγιστη ανάλυση που υπάρχει.... βεβαίως να σημειωθεί ότι επειδή και το epoleodomia έχει τα θέματά του, μην στηριχτείτε στα όρια που φαίνονται στο gis του ή στα αρχεία .tif με την γεωαναφορά...

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πληροφορίες αφορούν κυρίως στα σχέδια πόλεως

Για τους οικισμούς οι πληροφορίες είναι από ανύπαρκτες έως παραπλανητικές. Στο νομό μου, π.χ.,  παρουσιάζει γενικό ΦΕΚ όμορου νομού!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε ολους. Θα ήθελα  να ρωτήσω αν ισχυουν οι χρησεις γης στο epoleodomia.gov.gr κ στο msa.ypeka.gr ως αναφορα της αμιγείς κατοικίες; ο λογος που ρωταω ειναι γιατι εχω ενα οικοπεδο στις Αφιδνες Αττικής το οποιο με τον παλιο τροπο στην πολεοδομία Καπανδριτιου μου το εβγαζαν για πολυ λιγο εκτος γραμμής δομησης (με τον τροπο του χαρακα σε χαρτη απο συγκεκριμένες κατοικίες) ενω τωρα με την ψηφιακη μορφη των ορίων στα 2 αυτά site η γραμμη δόμησης τεμνει το οικοπεδο μου. Στην περίπτωση αυτη θα μπορουσε να γινει οικοδομησιμο. Σας στελνω κ μια φωτογραφία για να εχετε μια εικονα για το τι εννοω. 
Ευχαριστώ

20220215_172439.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να συνταχθεί αναλυτικό τοπογραφικό από το οποίο να προκύψει αν τέμνεται και τι ισχύει για αυτά που τέμνονται και να κατατεθεί στην Πολεοδομία για επανεξέταση.

Link to comment
Share on other sites

sdtopo ξέρω ότι αυτά που τέμνονται μπορούν να χτίσουν. Απλά μπορεί να μικραίνει ο συντελεστής δόμησης αν δεν κάνω λάθος. Το από κάτω σπίτι στην φωτογραφία που είναι σε Γ μορφή είναι το πατρικό μου κ ξέρω ότι με τον παλιό κλασικό τρόπο τεμνόταν στην μέση. Το θέμα μου είναι αν όντως έχει βγει κάτι σε ψηφιακή μορφή γιατί στην πολεοδομία της περιοχής μου το παίζουν κάπως σκληροί, δεν ξέρω αν θέλουν τίποτα άλλο. Μου λένε ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα κ δεν πρόκειται να αλλάξει. Εμείς λένε έτσι θα συνεχίσουμε να βγάζουμε τα όρια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι επίσημο σε ψηφιακή μορφή. Οι χάρτες στο internet είναι ενδεικτικοί και δεν παρέχουν ακριβή στοιχεία για την εφαρμογή θεσμικών γραμμών. Προτείνω να γίνει τοπογραφικό με τεκμηρίωση εφαρμογής των ορίων του οικισμού και να κατατεθεί στην Πολεοδομία.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Ασχολούμαι με ένα τοπογραφικό το οποίο έχει γίνει σε γεωτεμάχιο στα όρια οικισμού. Το τοπογραφικό δεν εφαρμόζει τα όρια του οικισμού και αναφέρει όλο το γεωτεμάχιο ως οικόπεδο, κάτι το οποίο είναι λάθος στην προκειμένη. Έχω το ΦΕΚ που δείχνει όλα τα σημεία τα οποία χρησιμοποιεί για το πολύγωνο των ορίων. Θεωρείτε πως αν πάρω τις συντενταγμένες των ορίων από το κτηματολόγιο ή google earth για να βρω που ακριβώς τέμνεται το γεωμετάχιό μου, θα το αποδεχτεί η πολεοδομία ή πρέπει να γίνει κάποια άλλη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Ο ορθοφωτοχάρτης του Κτηματολογίου μπορεί να παρέχει αυτή την πληροφορία, αρκεί να:

  1. Να επιβεβαιωθεί ότι είναι σωστά γεωαναφερμένος σε σχέση με την δική σου εξάρτηση σε ΕΓΣΑ (υπάρχουν περιοχές με μεγάλη απόκλιση).
  2. Να είναι ικανής ακριβείας και ευκρίνειας στα συγκεκριμένα σημεία του ΦΕΚ.
  3. Πρέπει να γεωαναφερθεί και η πινακίδα 1:5000 της Γ.Υ.Σ. ώστε να επιβεβαιωθεί ότι τα τότε σημεία (κατασκευές) είναι τα ίδια και σήμερα.

Συνήθως στις πολεοδομίες δεν ζητείται τεκμηρίωση εφαρμογής των ορίων.

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, sdtopo said:

Ο ορθοφωτοχάρτης του Κτηματολογίου μπορεί να παρέχει αυτή την πληροφορία, αρκεί να:

  1. Να επιβεβαιωθεί ότι είναι σωστά γεωαναφερμένος σε σχέση με την δική σου εξάρτηση σε ΕΓΣΑ (υπάρχουν περιοχές με μεγάλη απόκλιση).
  2. Να είναι ικανής ακριβείας και ευκρίνειας στα συγκεκριμένα σημεία του ΦΕΚ.
  3. Πρέπει να γεωαναφερθεί και η πινακίδα 1:5000 της Γ.Υ.Σ. ώστε να επιβεβαιωθεί ότι τα τότε σημεία (κατασκευές) είναι τα ίδια και σήμερα.

Συνήθως στις πολεοδομίες δεν ζητείται τεκμηρίωση εφαρμογής των ορίων.

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.