Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάδρομος πλάτους 2 μέτρων και 13 μήκους με μπαλκονι στη πλευρά του γείτονα στον 1 όροφο


ΔαναηΜ

Recommended Posts

Καλησπέρα. 
υπάρχει ενας διάδρομος μήκους 13 μέτρων και πλάτους 2 μέτρων που χωρίζει 2 οικόπεδα

Στη μια πλευρά βρίσκεται 2 όροφη οικοδομή οπου ο πρώτος όροφος ειναι προ του 80 και ο 2 ος όροφος περίπου του 1990.

στην απέναντι πλευρά βρίσκεται ιςόγεια κατοικία του 1975.

Εμείς λοιόον είμαστε ιδιοκτήτες της ισόγειας κατοικίας και θέλουμε να προσθέσουμε και 2 όροφο

ο γείτωνας της 2 όροφης οικοδομής που εχει το μπαλκόνι του μέχρι τη μεση του διαδρόμου οπου τον ειχε πουλήσει ο πεθερός του προ 30 ετιας μας απείλησε με καταγγελία στη πολεοδομία και ασφαλιστικά μέτρα επειδή θα το κόβαμε τη θέα….Η ερώτηση μου ειναι

μπορεί αυτός να εχει νομιμοποιήσει το μπαλκόνι του; 
το χαρτί που έχουμε λέει οτι έχουμε αγοράσει 1 μέτρο διαδρόμου οπότε αυτος εχει έρθει μέχρι το όριο μας…..

Υποθέτω οτι δεν ήξερε η δεν ειχε υπολογίσει οταν έχτιζε οτι ο διάδρομος ηταν μισοπουλημένος…

τι κανω;;;

αφου με απείλησε με καταγγελία και γκρέμισμα του σπιτιού μου μπορώ να του

γκρεμίσω και εγω το μπαλκόνι αμα συνεχίσει;;;;;;

δε θέλω αλλα με πιέζει πολύ ο τύπος. 

ευχαριστω

 

Edited by ΔαναηΜ
Παρατηρηση λογω μη τονισμου
Link to comment
Share on other sites

Απάντηση, εξ αποστάσεως και με ελλιπή στοιχεία, δεν μπορεί να δοθεί

Απευθύνσου σε μηχανικό ώστε, αφού εξετάσει όλες τις παραμέτρους (συμβόλαια, άδειες, κλπ), να δώσει κάποια λύση 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για να έχετε βγάλει άδεια προσθήκης ορόφου, σημαίνει ότι και το ισόγειο είναι τακτοποιημένο και η κατασκευή του ορόφου που πρόκειται να χτιστεί μελετήθηκε με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και δεν έχετε τίποτα να φοβάστε.

Αν μιλάμε για αυθαίρετη κατασκευή, εκτός του ότι βάζετε σε κίνδυνο τις ζωές σας διότι ούτε ελέγχθηκε το υφιστάμενο, ούτε μελετήθηκε ή προσθήκη ως προς την ασφάλεια, είστε έρμαιο του γείτονα και των προστίμων που θα σας επιβληθούν μετά από καταγγελία στην πολεοδομία, διότι δε τακτοποιούνται αυθαίρετα που κατασκευάστηκαν μετά το 2011.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Για να έχετε βγάλει άδεια προσθήκης ορόφου, σημαίνει ότι και το ισόγειο είναι τακτοποιημένο και η κατασκευή του ορόφου που πρόκειται να χτιστεί μελετήθηκε με τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις και δεν έχετε τίποτα να φοβάστε.

Αν μιλάμε για αυθαίρετη κατασκευή, εκτός του ότι βάζετε σε κίνδυνο τις ζωές σας διότι ούτε ελέγχθηκε το υφιστάμενο, ούτε μελετήθηκε ή προσθήκη ως προς την ασφάλεια, είστε έρμαιο του γείτονα και των προστίμων που θα σας επιβληθούν μετά από καταγγελία στην πολεοδομία, διότι δε τακτοποιούνται αυθαίρετα που κατασκευάστηκαν μετά το 2011.

Η αλήθεια ειναι οτι σαν «κλασσικός» Ελληνάρας επειδή επι χρόνια έχτιζαν αυθαίρετα και αυτοι και ποτέ δεν αχοληθήκαμε με τις πολεδομίες θέλησα να φτιάξω και εγω ενα δωματιάκι 25 τμ και να νομιμοποιηθεί μελλοντικά αν βγει κανάνας νόμος και οταν…. Αλλα αφου εκμεταλέυτηκε τη κατάσταση τοσο πολυ 

πλεον θα του εξηγηθώ και εγω οπως του αρμόζει. 
θα γκρεμίσω τις αποθήκες που προυπήρχαν και εφόσονεχω τα τετραγωνικά που πρεπει θα βγάλω άδεια νομιμοποίησης… πίστευω οτι γίνεται;;;;

απο κει και πέρα επειδήθα πληρώσω σημαντικά ποσα θα το πάω μεχρι τέρμα θελω και εγω να τον κάνω να πονέσει και να καταλάβει τι κάνει

μπορω να του γκρεμίσω το μπαλκόνι που ειναι στο όριο του οικοπέδου μου; 
πως ξεκινάω με μηχανικό η δικηγόρο;

υπάρχουν δικηγόροι πολεοδομικών θεμάτων;

 

ευχαριστώ

Edited by ΔαναηΜ
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ΔαναηΜ said:

... και ο 2 ος όροφος περίπου του 1990.

….Η ερώτηση μου ειναι

μπορεί αυτός να εχει νομιμοποιήσει το μπαλκόνι του; 

Αφού χτίστηκε πριν το 2011, μπορεί...

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, antloukidis said:

Αφού χτίστηκε πριν το 2011, μπορεί...

Μπορει;

Επαναλαμβάνω οτι ειναι ο διάδρομος μισός μιςός και το μπαλκόνι του ειναι στο όριο του δικού μου διαδρόμου. Δεν έπρεπε να είναι πιο μέσα σε καποία αποσταση η να μήν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, ΔαναηΜ said:

Μπορει;

Επαναλαμβάνω οτι ειναι ο διάδρομος μισός μιςός και το μπαλκόνι του ειναι στο όριο του δικού μου διαδρόμου. Δεν έπρεπε να είναι πιο μέσα σε καποία αποσταση η να μήν υπάρχει;

Δηλαδή είναι η απόσταση ένα μέτρο απο τον τοίχο μου. Άμα απλώσει χέρι πίάνει τη ταράτσα μου

Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση και αν ακόμα, μετά από χρόνια και καιρούς (δικαστήρια + έξοδα), καταφέρετε να βγάλετε απόφαση κατεδάφισης...., έχετε δει να γίνεται στην πράξη, κάποια κατεδάφιση κάπου στην Ελλάδα? Απλά δεν θα μπορεί να κάνει κάποια (νόμιμη) εργασία σε αυτό!

(εννοείται ότι η όποια "μάχη", θα έχει αμφίπλευρες απώλειες)

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας, βλεπω οτι πεσαμε ξανα σε εμφυλιο μεταξυ γειτονων.

Απο οσα καταλαβα, ο ερωτων, εχει 25 τμ. αυθαιρετο, ισως και κατι αποθηκες, εχει και τον απεναντι με το μπαλκονι του να "υπερίπταται" μιας λωριδας  δρομου....

 -δεν λεει  αν ο απεναντι εχει αδεια, ουτε αν εχει οικοπεδο ή γηπεδο κλπκλπ-

Ουτε φαινεται τι δρομος ειναι αυτος που ειναι "μισιακος"

ποιος τον αφησε πότε, με τι συμβολαια εγινε το "μοιρασμα" κλπ., 

οπότε χωρις αυτα, μονον με υποθεσεις μπορουμε να απαντησουμε.

Επομενως,

Ας βρει μηχανικο και δικηγορο να διαβασουν τα εγγραφα που υπαρχουν

και να αποφασιζουν τι θα κανουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.