Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργία ανοιχτών θέσεων στάθμευσης-παρακολουθημάτων διαμερισμάτων στην πυλωτή


DespA

Recommended Posts

Δημήτρη SOS δεν έχω καλά νέα.

Για τη περίπτωση προ 79 αναφέρομαι.

Στη πολεοδομία μου ζητήσανε αναθεώρηση αδείας και αλλαγή στο διάγραμμα κάλυψης.

Είναι δυνατόν; Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

δες το 111 για την Αθηνα,

και τον 960 στα ΠΜ

λενε πότε απαιτειται

 

Μονον καθορισμο των χρησεων στην πυλωτη δεν κανεις;;

Πού στηριζονται....να σου πουνε να το μαθουμε κι εμεις.

υγ

μιλα με τον συμβ/φο

εκτος απο ενα σχεδιο των θεσεων αυτων

και το 100% των συνιδιοκτητων, τι αλλο θα σου ζητησει

[γνωμη μου ειναι οτι ουτε πιστοποιητικο νομιμοτητας θελει.

δξ για την ταυτοτητα πώς παει.]κουκουτση.pdf

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ειπανε οτι τροποποιείται το ΔΚ και επίσης

θέλουν να ελέγξουν διαστάσεις ΘΣΑ, διαδρόμους

κυκλοφορίας κλπ. Δηλ με τον ΦΕΚ 167/Δ/2-3-93

να ελέγξουν ενα σχέδιο 14 χρόνια πριν.

Αυτό εγω έτσι και αλλιώς θα το έκανα στη κάτοψη

για τη ΣΟΙ.

Ναι μόνο καθορισμό χρήσεων κάνω, τίποτα άλλο.

 

Link to comment
Share on other sites

εγω διαφωνω

και δξ πώς προεκυψε η συμμετοχη της ΥΔΟΜ σε ενα τετοιο θεμα ιδιωτικων συμφωνιων.

Μιλα με τον συμβ/φο

δλδ αν πηγαινες στον συμβ/φο με το σχεδιο των ΘΣΑ για να συνταξει την πραξη κανονισμου χρησεων...

θα σου ελεγε "φερε μου αδεια καινουργια";

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 28/7/2022 at 3:58 ΜΜ, petros71 said:

....

στάθμευσης, αυτές γίνονται με κάτοψη της πυλωτής,

...

28 λεπτά πριν, petros71 said:

...

Στη πολεοδομία μου ζητήσανε αναθεώρηση αδείας και αλλαγή στο διάγραμμα κάλυψης.

...

Λογικό αφού θες να δείχνουν και τα πολεοδομικά σχέδια τις ανοικτές δεσμευμένες θέσεις στάθμευσης.... και λογικά θα απαιτηθεί και η κάτοψη της στάθμης που βρίσκονται οι νέες θέσεις.

Όμως.... και είναι σημαντικό το όμως αυτό

Εσύ γιατί θες να υπάρχουν και στο πολεοδομικά σχέδια και δεν σου επαρκεί η συμβολαιογραφική πράξη που θα ορίζει τους χώρους αποκλειστικής χρήσης για στάθμευση και στον πίνακα χιλιοστών θα είναι παραρτήματα του Χ ή Ψ διαμερίσματος??

Το ακίνητο δεν έχει υφιστάμενη έξοδο για αυτοκίνητα από την Πυλωτή του σήμερα??

 

Link to comment
Share on other sites

Didonis εγω οτι μου είπε ο Δημήτρης ανέφερα. Και αυτό στηριζω γιατί και γω θεωρώ λογικό οταν δεν υπάρχει υποχρεωτικότητα στο διάγραμμα, γιατί πρέπει να επέμβω στα σχέδια; Μεταφέρω την άποψη της πολεοδομίας. Εκεινη το απαιτει και μάλιστα "χωρίς δεύτερη συζητηση". Το θεμα ειναι οτι δικαιούται η πολεοδομία να παίρνει αποφάσεις στη μελέτη μου; Η Δαοκα και η διεύθυνση πολεοδομίας ΥΠΕΝ εκδίδουν εγκύκλιους.

Link to comment
Share on other sites

δεν με ενδιαφέρει η άποψη του συμβολαιογράφου. Δεν κατέχει καν τα ζητήματα τα Πολεοδομικά.

Εσένα ρωτάω......

Για ποιο λόγο θες να το έχεις και σε σχέδιο με σφραγίδα ΥΔΟΜ.

 

Δεν είναι καν υποχρεωτικό για σύσταση της συμβολαιογραφικής πράξης δέσμευσης θέσης στάθμευσης. (αφού κατα κανόνα την ζητάμε προτού βγει η άδεια για να την συμπεριλάβουμε στην άδεια όταν το κάνουμε και είναι απαιτητές οι θέσεις με βάση τις πολεοδομικές διατάξεις.)

Το κτίριο έχει έξοδο για αυτοκίνητα σήμερα?? (αν όχι τότε ναι θα χρειαστείς και το πολεοδομικό σκέλος). Για αυτό στο ρώτησα.

 

Υ.Γ.

Εδιτ

  

1 λεπτό πριν, petros71 said:

...Το θεμα ειναι οτι δικαιούται η πολεοδομία να παίρνει αποφάσεις στη μελέτη μου; ...

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ρωτάς μ αυτό και δεν με αφορά σε σχέση με το ερώτημα σου το βασικό.

Γενικά όμως. Οι πολεοδομικές διατάξεις ΝΑΙ έχουν δικαίωμα να αποφασίζουν για τις μελέτες μας. (ποιος το ελέγχει και ποιοι αρμόδιοι είναι κι αυτό οφφ τόπικ)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Eχει έξοδο. Εγω αναλαμβάνω πλήρως την ευθυνη αυτή δηλ να γίνει μόνο η σύσταση και μια κάτοψη. Δεν συμφωνώ να αναμειχτεί η πολεοδομία. Απλά είναι θεμα εμπιστοσύνης. Δηλ αν ο πελάτης και η συμβολαιογράφος πειστουν απο τον μηχανικό που έχει αναλάβει το έργο οτι πρέπει να βγει ΟΑ εγω δεν μπορω να κανω κατι. (Ο ρόλος μου ειναι συμβουλευτικός ως προς τον πελάτη μου)

 

1 ώρα πριν, Didonis said:

Γενικά όμως. Οι πολεοδομικές διατάξεις ΝΑΙ έχουν δικαίωμα να αποφασίζουν για τις μελέτες μας.

ε άρα εδω τελειώνει το θέμα. Αφου έτσι είπε η ΥΔΟΜ, τοτε σταματάνε όλα. Βγαινει η ΟΑ...

Edited by Pavlos33
Έγινε συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

όπως σου έγραψα δεν είναι απαιτητό.

Αν τώρα ο Χ πελάτης θέλει και Οικοδομική άδεια ντε και καλά και του περισσεύουν χρήματα κλπ κλπ.... Δεν απαγορεύεται να το κάνεις.

Χρεώνεις ανάλογα διότι θα απαιτηθεί και ΔΚ και Κάτοψη και αμοιβές κλπ κλπ.... 

 

Υ.Γ.

Σε παρακαλώ μη κάνεις διαδοχικές απαντήσεις μόνος σου. Μπορείς με Edit να συμπληρώσεις το κείμενο σου.

Κι αν πρόσεξες....ΔΕΝ το λέει μόνο η Πολεοδομία..... και εγώ στο είπα και σου είπα τι ακόμα + θα απαιτηθεί και φυσικά τραβάει σε μάκρος το ζήτημα διότι θα πρέπει να τσεκάρεις ΟΛΟ το κτηριο για να βάλεις τις πραγματικά υφιστάμενες διαστάσεις. (αλλά όπως σου είπα αν έχουν χρήματα για πέταμα δεν απαγορεύεται, πολεοδομικά, να γίνει)

Edited by Didonis
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.