Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποκάλυψη οπλισμών μετωπών εξώστη


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Τυγχάνω ιδιοκτήτης διαμερίσματος στον τελευταίο όροφο πενταώροφης οικοδομής και έχει παρουσιασθεί το εξής πρόβλημα:

Στην μετώπη του εξώστη και το κάτω τμήμα της πλάκας στις παρυφές της με την μετώπη (οικοδομή 20ετίας στην οποία ποτέ δεν έγιναν εργασίες συντηρήσεως) έχουν αποκολληθεί εκτεταμένα τεμάχη Ω.Σ. με αποτέλεσμα να παρατηρείται αποκάλυψη οπλισμού. Ο εξώστης είναι μεγάλος σε μήκος (περί τα 7 και κάτι μέτρα) και εξέχει των υποκείμενων. Λόγω επικινδυνότητος, πρέπει να γίνει άμεσα επισκευή.

Αυτό που με προβληματίζει είναι το εξής: Το καταστατικό της οικοδομής αναφέρει:

«Κοινόχρηστοι και κοινόκτητοι χώροι είναι όσοι χαρακτηρίζονται από τον νόμο και ειδικότερα: Το οικόπεδο, οι ακάλυπτοι χώροι (εκτός αν ειδικά δεν χαρακτηρίζονται έτσι, πχ θέσεις σταθμεύσεως αυτοκινήτων ή συγκεκριμένοι χώροι κάτω από την σκεπή), ο εκ σιδηροπαγούς σκυροδέματος σκελετός της πολυκατοικίας, τα υποστυλώματα και φέροντες τοίχοι, η σκεπή, οι φωταγωγοί οι αεραγωγοί, οι μεσότοιχοι, οι προσόψεις (όχι όμως οι βεράντες, οι εξώστες και οι ημιυπαίθριοι χώροι)…..»

Και διερωτώμαι: οι μετώπες δεν είναι μέρος των προσόψεων; Και του «εκ σιδηροπαγούς σκυροδέματος σκελετού της πολυκατοικίας»; (πρόκειται για απευθείας τμήμα της πλάκας-προβόλου)

Δεν υπάρχει αμφισημία; Εγώ προτίθεμαι να το θέσω θέμα σε γενική συνέλευση καθόσον το κόστος είναι πολύ μεγάλο για να το επωμιστώ (5ος όροφος, ικριώματα, άδειες εργασίας μικρής κλίμακας, αμοιβή μηχανικού κλπ), ιδίως αφού αφορά κοινόχρηστο χώρο και κυρίως λόγω του επείγοντος της επισκευής του εξαιτίας μεγάλης πιθανότητας πρόκλησης σοβαρού ατυχήματος. Όμως, λόγω υπαρχουσών διενέξεων και σε άλλα ζητήματα με κάποιους από τους συνιδιοκτήτες, είμαι σίγουρος πως θα εγείρουν αξιώσεις μη συμμετοχής στα έξοδα.

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει αμφισημία. Ο σκελετός (φέρων οργανισμός) είναι κοινόχρηστος, όπως επίσης και τα στοιχεία εκείνα που φαίνονται στην όψη. 

π.χ. Αν θέλεις να αλλάξεις δάπεδο στον εξώστη ή τον η.υ χώρο σου, δεν υπάρχει πρόβλημα (δεν επηρεάζεται η όψη)

Αν όμως θέλεις να αλλάξεις εξωτ. χρωματισμό, κιγκλιδώματα ή εξωτ. κουφώματα στο διαμέρισμά σου, δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, διότι είναι κοινόχρηστα

Συνεπώς, θέτεις το θέμα στη γ.σ.. Αν δεις ότι αδιαφορούν, κάνεις έγγραφο επικινδύνου στην Αστυνομία 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, tetris said:

Δεν υπάρχει αμφισημία. Ο σκελετός (φέρων οργανισμός) είναι κοινόχρηστος, όπως επίσης και τα στοιχεία εκείνα που φαίνονται στην όψη. 

π.χ. Αν θέλεις να αλλάξεις δάπεδο στον εξώστη ή τον η.υ χώρο σου, δεν υπάρχει πρόβλημα (δεν επηρεάζεται η όψη)

Αν όμως θέλεις να αλλάξεις εξωτ. χρωματισμό, κιγκλιδώματα ή εξωτ. κουφώματα στο διαμέρισμά σου, δεν μπορείς να κάνεις ό,τι θέλεις, διότι είναι κοινόχρηστα

Συνεπώς, θέτεις το θέμα στη γ.σ.. Αν δεις ότι αδιαφορούν, κάνεις έγγραφο επικινδύνου στην Αστυνομία 

Ευχαριστώ πολύ για την απόκριση. Εν ολίγοις, ακριβώς επειδή είναι τμήμα της πρόσοψης και κατά συνέπεια κοινόχρηστος χώρος, το κόστος θα βαραίνει όλους τους ιδιοκτήτες, προφανώς κατ αναλογίαν χιλιοστών. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΠαναγιώτηςΡ said:

....προφανώς κατ αναλογίαν χιλιοστών. ...

ή και κατ' αναλογία επιφανειών αποκατάστασης (ανά ιδιοκτησία) που αρκετές φορές είναι πιο αναλογική με την πραγματικότητα.

 

αλλά αν οι ιδιοκτησίες είσαστε >από 5 στατιστικά δύσκολο να βγει κοινή απόφαση.... οπότε ειδικές διαδικασίες.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Didonis said:

...οπότε ειδικές διαδικασίες.

Τύπου: "επιφυλάσσομαι-παντός-νομίμου-δικαιώματός-μου" ειδικές διαδικασίες; 🤨

Link to comment
Share on other sites

οπως ειπε και ο τετρις

-χρειαζεται πραγματογνωμοσυνη απο μηχανικο, που θα αναλυσει τις βλαβες και την αιτία τους και θα προτεινει τροπους επικευης.

[ άλλο κοινοκτητα και κοινοχρηστα και αλλο κοινοκτητα μεν, αλλά με αποκλειστικη χρηση.]

Οσον αφορα αυτο:

"Τύπου: "επιφυλάσσομαι-παντός-νομίμου-δικαιώματός-μου" ειδικές διαδικασίες;"

 Αυτα τα "νομικα"   ειναι θεμα του δικηγορου.

 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, dimitris GM said:

οπως ειπε και ο τετρις

-χρειαζεται πραγματογνωμοσυνη απο μηχανικο, που θα αναλυσει τις βλαβες και την αιτία τους και θα προτεινει τροπους επικευης.

[ άλλο κοινοκτητα και κοινοχρηστα και αλλο κοινοκτητα μεν, αλλά με αποκλειστικη χρηση.]

Οσον αφορα αυτο:

"Τύπου: "επιφυλάσσομαι-παντός-νομίμου-δικαιώματός-μου" ειδικές διαδικασίες;"

 Αυτα τα "νομικα"   ειναι θεμα του δικηγορου.

 

 

 

 

 

 

Τις βλαβες και την αιτια τους την ξερω ηδη, ως μηχανικος. Το μέλημά μου είναι να μην επιφορτιστώ με δαπάνες που δεν μου αναλογούν και πώς μπορώ να υπεραμυνθώ αυτού μου του δικαιώματος διότι γνωρίζω εκ των προτέρων ότι δεν θα δεχθούν να πληρώσουν. Με ενδιαφέρει επίσης να είμαι κατοχυρωμένος, ότι έπραξα από πλευράς μου τα δέοντα ώστε σε περίπτωση κάποιου ατυχήματος (ειδοποίησα την διαχειριστική, έβαλα ανακοίνωση στον πίνακα ανακοινώσεων και κόκκινη κορδέλα στο σημείο εκείνο της πυλωτής) να μην βαρύνει εμένα. Κάποια διαφώτιση επ αυτού θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.