Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Εξοικονομώ 2021


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,6k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 ώρα πριν, pggiotas said:

Έχω πάει για 4 Β ΠΕΑ (συναδέλφων ,όχι δικά μου….)….

Περιμενα ότι θα υπήρχαν θέματα αλλά αυτό το χάλι με τίποτα…..

Απο τα χαρακτηριστικότερα :

U τοίχων σεναρίου 0.28 ….. με 6αρι μονωτικό …. Το +0.2  ο συνάδελφος το αγνοούσε παντελώς και επέμενε ότι δεν ισχύει…..

οι καυστήρες δεν έχουν ηλεκτρική κατανάλωση ….. 0 στα 4….

απλό σύστημα  θέρμανσης χωρίς αντιστάθμιση ή οτιδήποτε άλλο είχε αυτοματισμούς Α…

βα λέβητα χωρίς ΦΕ 0.88….

βα δικτύου θέρμανσης με λέβητα 1.0….


U τοίχων σε κτήριο προ ΚΘΚ χωρίς καμία μόνωση στα επίπεδα του 1 με 1,5

κτλ…

Δεν συζητάμε για τα απλά όπως έλλειψη τοίχων , δαπέδων κτλ από τους υπολογισμούς …

Δεν έχουμε καμία ελπίδα …… 

ΥΓ

Ένας συνάδελφος όταν του είπα ότι δεν βγαίνει με τίποτα , προσφέρθηκε να φτιάξει το xml και να μου το στείλει ….. ΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Έχει να πέσει πολύ γέλιο.... (το έγραψα κι όταν βγηκε ο επίσημος οδηγός του '21 που προέβλεπε Β΄επιθεωρητή για το πρόγραμμα διαφορετικό απο τον Α΄).

Να υποθέσω συνάδελφε οτι η πλειοψηφία των ΠΕΑ ήταν απο πολ. μηχ. και αρχιτέκτονες? 😔

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι τους βάζω όλους στο ίδιο καζάνι, γιατί ξέρω κάποιους που είναι αρκετά καλοί και προσεκτικοί.

Όχι και οτι μεταξύ μας (μηχανολόγοι + ηλεκτρολόγοι + αεροναυπηγοί + κλπ) δεν υπάρχουν <αστροπελέκια> 😀

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 1ο βγήκε εντός του 90% γιατί μέσα στον χαμό είχε υποεκτιμήσει διάφορα στοιχεία και πιθανότατα το έσωσε το διαφορετικό κτήριο αναφοράς …..

Στο 2ο κατόπιν επικοινωνίας δηλώσαμε παραίτηση καθώς δεν υπήρχε καμία πιθανότητα ….

Στα άλλα 2 προσπαθώ πάντα στα πλαίσια του κανονισμού να τα βγάλω πάνω από το 70% …. Δύσκολο …. θα ξέρω την Δευτέρα που θα επιστρέψω στο γραφείο…. 

Φίλε Dib.  3-1 ….. Πολιτικοί Μηχανικοί - Αρχιτέκτονας ….

εχω όμως σε δικό μου 1ο ΠΕΑ Μηχανολόγο που μου ζήτησε να φτιάξω το 2ο και να του το στείλω ….
 

Edited by pggiotas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Θα με δείτε από εβδομάδα στις ειδήσεις …… Άγριος ξυλοδαρμός Ε.Ε.   Από αγανακτισμένο ιδιοκτήτη …..😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, pggiotas said:

Θα με δείτε από εβδομάδα στις ειδήσεις …… Άγριος ξυλοδαρμός Ε.Ε.   Από αγανακτισμένο ιδιοκτήτη …..😂

😂😂😂 ... μπορεί να είσαι απο τους πρώτους που θα τις αρπάξεις απο ιδιοκτήτη αλλά όχι ...και ο μοναδικός 😂😂😂

Θα πέσει το ξύλο και το κλάμα της αρκούδας συνάδελφε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, arch_sergio said:

Συνάδελφοι καλησπέρα

κληρώθηκα για 2ο ΠΕΑ, έκανα την καταχώρηση του παραρτήματος 6 αλλά δεν με αφήνει να κάνω «Οριστική Καταχώρηση».

Είχε κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Απο πληροφόρηση που είχα δεν έχει ανοίξει ακόμα το επόμενο στάδιο 7.γ

 

4 ώρες πριν, pggiotas said:

Έχω πάει για 4 Β ΠΕΑ (συναδέλφων ,όχι δικά μου….)….

Περιμενα ότι θα υπήρχαν θέματα αλλά αυτό το χάλι με τίποτα…..

Απο τα χαρακτηριστικότερα :

U τοίχων σεναρίου 0.28 ….. με 6αρι μονωτικό …. Το +0.2  ο συνάδελφος το αγνοούσε παντελώς και επέμενε ότι δεν ισχύει…..

οι καυστήρες δεν έχουν ηλεκτρική κατανάλωση ….. 0 στα 4….

απλό σύστημα  θέρμανσης χωρίς αντιστάθμιση ή οτιδήποτε άλλο είχε αυτοματισμούς Α…

βα λέβητα χωρίς ΦΕ 0.88….

βα δικτύου θέρμανσης με λέβητα 1.0….


U τοίχων σε κτήριο προ ΚΘΚ χωρίς καμία μόνωση στα επίπεδα του 1 με 1,5

κτλ…

Δεν συζητάμε για τα απλά όπως έλλειψη τοίχων , δαπέδων κτλ από τους υπολογισμούς …

Δεν έχουμε καμία ελπίδα …… 

ΥΓ

Ένας συνάδελφος όταν του είπα ότι δεν βγαίνει με τίποτα , προσφέρθηκε να φτιάξει το xml και να μου το στείλει …..

 

Όταν λες ότι πήγες για ΠΕΑ συναδέλφων όχι δικά σου τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε γραφείο μηχανικών ….. αυτό εννοώ ……

Δεν έχω κληρωθεί εγώ ακόμη ….

 

Edited by pggiotas
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, pggiotas said:

Είμαστε γραφείο μηχανικών ….. αυτό εννοώ ……

Δεν έχω κληρωθεί εγώ ακόμη ….

 

Νομίζω ότι δεν είναι και το πιο "νόμιμο" να κάνει άλλος την αυτοψία από αυτόν που κληρώνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Υπεύθυνος είναι ο υπογράφων το ΠΕΑ ….. το ποιους συνεργάτες και βοηθούς έχει για την εκτέλεση της εργασίας του το καθορίζει αυτός και σίγουρα δεν υπάρχει τίποτα παράνομο σε αυτό ,,,,

Edited by pggiotas
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.