Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καθαρό εισόδημα μηχανικών


Καθαρό εισόδημα μηχανικών  

673 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Καθαρό εισόδημα μηχανικών

    • 0 - 10.000 E
      208
    • 10.000 - 20.000 Ε
      223
    • 20.000 - 30.000 Ε
      131
    • 30.000 - 45.000 Ε
      55
    • 45.000 + Ε
      55


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυτό το thread μου έφτιαξε τη διάθεση ....:confused::)

 

Εμένα πάλι μου τη χάλασε τη διάθεση. Κυριολεκτικά βγάζουμε το ψωμί μας (μόνο) από ό,τι φαίνεται και μετά καθόμαστε και τρωγόμαστε με το ποιός είναι "ανώτατος" και τι επαγγελματικά δικαιώματα έχει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό!!!

Ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα, όπου η υπηρεσία για τον ιδιώτη αποτελεί αναγκαίο κακό και πάντα αμοίβεται λιγότερο από ότιδήποτε άλλο...

Αν μπορούσαν να χτίσουν μόνοι τους ιδιοκτήτες και εργολάβοι θα το έκαναν...

Πάντως η κατάσταση θα χειροτερέψει κι άλλο...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλο συπέρασμα βγάζω από την έρευνα: Ότι αυτοί που βγάζουν πολλά λεφτά, δεν ασχολούνται με το internet...

 

Εννοείται βρε! Αυτοί κλείνουν μεγάλες δουλειές, δίνουν σε εμάς τις μελέτες κι εμείς...ψαχνόμαστε εδώ μέσα!

 

Πάντως έτσι για να παρηγορούμαστε και μεις τα φτωχαδάκια, να σας θυμίσω πως κανείς δεν έχει συμβόλαιο με την επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κάτι που δεν καταγράφει καμια τετοια έρευνα (το ίδιο και αυτες του ΤΕΕ κλπ) είναι τι γίνεται σε βάθος 5ετίας...

Μια και μιλάμε για ελέυθερο επάγγελμα μπορεί να σου τύχει μια χρονια 20000 την επόμενη 8000 (ξηρασία) και τη μεθεπόμενη 50000 (καταιγίδες)

Τρέχα γύρευε...

Πάντως σταθερή ροή δύσκολο να πετύχεις σε μια αγορά σαν την ελληνική.

Ειδικά αν επενδύεις στην ποιότητα και όχι στην ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

ξεκίνησα εχτές να γράφω αυτό ακριβώς που λες φίλε pliarch, επειδή είμαι από αυτούς που έβαλα σχετικά ψηλό εισόδημα στο γκάλοπ. Περυσι πήρα 2 δουλειές μεγάλες και έβαλα στην άκρη για τουλάχιστον 1 χρόνο, γνωρίζοντας πολύ καλά ότι ούτε μία ίδια δεν πρόκειται να πάρω φέτος, πόσο μάλλον όταν με το που πληρώθηκα πέρυσι, έσκασε το global crisis και το έργο πήγε κατά διαόλου (μιλάμε για μεγάλη τύχη) και ακόμη ψάχνονται τί θα κάνουν.

 

πέρυσι κτίριο 25.000 μ2 και φέτος προσθήκες και πέργκολίτσες. Αυτή είναι η καθημερινότητα του ελεύθερου επαγγελματία, ειδικά του πιο νέου σε ηλικία που δεν έχει ακόμη οπαδούς (αυτά μετά τα 45)

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία έρευνα... 40% των πτυχιούχων στη χώρα μας δεν κάνουν το επάγγελμα που σπούδασαν...

 

Δεν μου κάνει έκπληξη. Πάρε για παράδειγμα τον κλάδο μας. Πόσες και πόσες φορές δεν έχουμε πει ότι τα ιδρύματα δημιουργούνται για να τροφοδοτηθεί η αγορά της επαρχίας και όχι γτ όντως χρειάζεται τέτοιο πλήθος μηχανικών η χώρα. Η απορόφηση είναι άστα να πάνε...

 

Ωστόσο από περιέργεια αν μπορείς δώσε κάποιο λινκ προς την έρευνα, κάποια σχετική ανακοίνωση η οποιαδήποτε στοιχεία γτ με ενδιαφέρει να την διαβάσω εκτενέστερα.

Link to comment
Share on other sites

Συμπαθητική χρονιά η προηγούμενη (φέτος δε μας βλέπω καλά)... Αν και έτσι όπως το θέτεις με τα έξοδα θα έπρεπε να δηλώσω αρνητική τιμή γιατί αντικατέστησα το κουβαδάκι-αυτοκίνητο που είχα, οπότε μπήκε χέρι και στη μικρή καβάτζα προηγούμενων ετών.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.