Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη στέγης


Recommended Posts

Μπορεί επίσης και το στενό κομμάτι να είναι μονόριχτο, όπως ότι υπάρχουν κι άλλες μορφές - Πιο ενδιαφέρουσες. Και που δίνουν καλύτερα αποτελέσματα,- Επειδή το 5ο σχήμα δεν είναι κατανοητό σας βάζω και δεύτερη επισύναψη πως λύνεται.

post-3324-131887270323_thumb.jpg

post-3324-131887270348_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και κάποιες 3D απεικονίσεις στηριζόμενες στην αρχική λύση που και μένα με βρίσκει σύμφωνο:

 

71814723.jpg

 

27732783.jpg

 

40035852.jpg

 

 

Επίσης ανεβάζω σε αρχείο autoCAD την 3D χάραξη (χρησιμοποίησε την εντολή 3D orbit).

3D χάραξη στέγης.zip

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, ειλικρινά δεν περίμενα να λάβω τόσα μηνύματα. :lol:

 

Δυστυχώς όμως τα σχέδια που κάνατε δεν είναι αυτό που ζητώ. Μιλάω για πλήρως ισοκλινή στέγη που σημαίνει ότι και από τις πλευρές του αιθρίου αναπτύσσονται κεκλιμμένα επίπεδα προς την γραμμή απορροής αυτή την φορά (εξωτερικό περίγραμμα). Το να φτιάξω την στέγη όπως θα την έφτιαχνα χωρίς αίθριο και έπειτα να αποκόψω το κομματάκι πάνω από αυτό δεν είναι και τόσο δύσκολο. (Αυτό όντως γίνεται και με χαρτόνι)

 

@ noutsaki

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ! :lol:

 

 

 

Σημ. την στέγη τελικά την έφτιαξα κατά τις 2 χθές. (Το πώς είναι ενα άλλο θέμα)

post-34019-131887270376_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι τεχνικά εφικτή η κατασκευή μίας τέτοιας στέγης;

θα μου πεις, όλα γίνονται...

Αλλά, πως; Είναι κεραμοσκεπή; Πως θα κατασκευαστεί η πολύπλοκη αλληλοτομία των επιπέδων; Είναι μεταλλική (λαμαρίνα, Ζn, ή άλλο);

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι εφικτή η κατασκευή είναι ένα άλλο θέμα, εγώ απλά μελετώ την χάραξη ισοκλινούς εφόσον αυτό εξετάζομαι στα πλαίσια της Οικοδομικής.

 

Αλλά να σου πώ την αλήθεια έχω δεί παρόμοια πράγματα με κεραμοσκεπή, ειδικά σε μοναστήρια, που έχουν αίθρια κτλπ. Σίγουρα όμως για να βγεί τέτοια δουλειά θα θέλει εξειδικευμένο συνεργείο.

Link to comment
Share on other sites

Με το τρόπο που την σχεδίασες, αυξάνεις τον όγκο των ομβρίων που έχεις να αντιμετωπίσεις. Είναι ένας από του λόγους που εγώ τουλάχιστον δεν θα την σχεδίαζα έτσι.

Αυτό, απλά ως επισήμανση για όταν από τις εργασίες οικοδομικής περάσεις στην πραγματική ζωή.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

στην κάτοψη που επισυνάπτω πρέπει να σχεδιάσω στέγη μη ισοκλινή. Ο στεγάς είπε πως κατασκευάζει στέγες με κλίση 48% που αντιστοιχεί σε γωνία 25,6 μοιρών στην δική μου περίπτωση.

 

Μήπως θα μπορούσατε να με συμβουλέψετε σχετικά με τον σχεδιασμό της, γιατί ούτε η κάτοψη, όπως φαίνεται, ούτε η κλίση βοηθάει ιδιαίτερα!

 

Ευχαριστώ πολύ όλους εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.