Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ωρομίσθιοι - Αναπληρωτές


dora3110

Recommended Posts

Ναι πρωτα παιρνουν αυτους που το εχουν ξανακανει κι οτι θεσεις περισεψουν τις παιρνουν οι υπολοιποι ,, εγω δεν εχω καταλαβει με τι κριτηρια μοιραζονται οι θεσεις σε αυτους με τα μηδενικα μορια!! βαθμος πτυχιου μηπως !!??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πάντως στη Θεσσαλονίκη τουλάχιστον για τους μηχανικούς τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα.

Μάλλον είμαστε λίγοι αυτόι που ζητάμε τέτοιες θέσεις...τι να πω???

Από την πρώτη χρονιά που έκανα τα χαρτιά μου, με πήραν ωρομίσθια φυσικά, όχι αναπληρώτρια -χωρίς κανένα μέσο, και στη Β' βάθμια για ενισχυτική και στην Α' βάθμια σε ολοήμερο...

Τώρα φυσικά μάζεψα μόρια, αλλά προηγήθηκε και ένας Α.Σ.Ε.Π., και μπορεί τελικά πάλι να προηγηθούν οι απο Α.Σ.Ε.Π. συνάδελφοι που δεν θα προσληφθούν μόνιμοι...

Οι θέσεις διανέμονται βάσει βαθμού πτυχίου ή διπλώματος και υποθέτω ότι μετράει κάπως και η ξένη γλώσσα, εξάλλου μόνο αυτά ζητάνε κατά την υποβολή των αιτήσεων την πρώτη φορά.

Τα χρήματα όντως είναι λίγα, αλλά η δουλειά είναι "εύκολη" σε σχέση με τις απαιτήσεις που έχει το εεύθερο επάγγελμα, κατά τη γνώμη μου πάντα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να ποντάρεις στη μισθοδοσία, γιατί όποτε μπαίνει όποτε να ναι...

Link to comment
Share on other sites

@κoulosb

Φαντάζομαι μιλάς για Δημόσια ΙΕΚ οτι είναι καλά τα λεφτά γιατί στα ιδιωτικά είναι κλάφτα (περίπου 10 ευρώ η ώρα), το ξέρω γιατί το σκεφτόμουνα το Σεπτέμβρη να δουλέψω σε ενα από τα δυνατά του χώρου

 

Καλά και στα Δημόσια ΙΕΚ τα ίδια λεφτά είναι μη νομίζεις. Σήμερα μιλούσα με έναν φίλο μου (απόφοιτο Μαρκετινκ) και μου έλεγε ότι παίρνει γύρω στα 12 ευρώ μικτά, δηλαδή περίπου 10 ευρώ καθαρά την ώρα. Επίσης μου είπε ότι πρόσφατα πήρε κάποια λεφτά της περιόδου 2007 - 2008!! Η πληρωμή δηλαδή είναι όποτε να ναι....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Γεια χαρα, με πηρανε ωρομισθιο στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ, διδασκω στην α' τάξη φυσικου αεριου.

 

μηπως γνωριζει καποιος ποση ειναι η ωριαια αντιμισθια?

 

εχω μπερδευτει και δε μπορω να βρω κατι που να ναι ακριβες και επισημο.

 

ενας συναδελφος ΤΕ που εργαζεται ως ωρομισθιος αρκετα χρονια μου ειπε πως περνει 13ε

 

καθαρα την ωρα και πως οι ΠΕ ειναι στα 15ε καθαρα.

 

ξερεις καποιος να απαντησει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μηπως ξερει κανεις ποια ειναι η ωρομισθια σε ΤΕΙ?Για διπλωματουχο χωρις μεταπτυχιακο ή διδακτορικο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είχα βρει εγώ από αμοιβές είναι τα ωρομίσθια απο ΟΕΕΚ (μπορεί να κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα και στα ΕΠΑΣ):

 

http://www.oeek.gr/index2.html

Link to comment
Share on other sites

οι αμοιβες του ΟΕΕΚ ειναι πιο πολλες απο οσο ξερω.

 

επισης ηθελα να μαθω το εξης, τωρα σαν ωρομισθιος τι παιζει με ΤΣΜΕΔΕ? μου κανουν καποιες κρατησεις και εγω δε πληρωνω καθολου?

 

καποιος να με κατατοπισει? ειμαι καινουριος και δεν εχω ιδεα τι παιζει με τις εισφορες κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σακάτη το καλύτερο που έχεις να κανεις είναι να ρωτήσεις το ΤΣΜΕΔΕ και τον ΟΑΕΔ για πιο τεκμηριωμένη απάντηση (sic!). Πάντως οτι και να ναι είναι μια καλή εμπειρία και κάποιο χαρτζιλίκι...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπερα,

μηπως ξερει καποιος τι απαιτειται ωστε να διδαξει αρχιτεκτονας σχεδιο σε γενικο λυκειο? (χρειαζονται εξετασεις μεσω ασεπ? με μορια? πρεπει να εχει τελειωσει σελετε?..). πληροφοριες τετοιου ειδους απο που μπορω να παρω?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.