Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθη-ελλείψεις-προβλήματα του ΡΑΦ


trellovoskos

Recommended Posts

Η κοινωνία είναι άδικη, η Ελλάδα ψωροκώσταινα, οι χρήστες δεν θέλουν να πληρώσουν, οπότε ας είναι κοινό μυστικό ότι μπορει να κάνουμε και λάθη να έχουμε και παραλείψεις. Αλλά "και οι άλλοι καλύτεροι είναι ?" ή "αν θέλετε κάτι πολυ αξιόπιστο να αγοράσετε ξένα με πολλαπλάσια τιμή"

Διαφωνώ κάθετα με όλα τα παραπάνω.

Εν προκειμένω δεν με ενδιαφέρουν τα ψεγάδια των υπολοίπων προγραμμάτων. Δεν με ενδιαφέρει ότι η Ελλάδα είναι μικρή αγορά. Θέλω όταν 10 πράγματα τα λέμε εδω και χρόνια, επιτέλους να τα διορθώσουν.

Αλλιώς μας δουλεύουν κανονικά και πληρώνουμε τζάμπα συμβόλαια συντήρησης. Προφανώς και όλοι ξέρουμε ότι δεν γίνεται το προγραμμα να ελέγχει κάθε γραμμή του ευρωκώδικά και κάθε κατασκευαστική διάταξη, κάποια απο αυτά που αναφέρει ο τρελοβοσκός νομίζω δεν γίνονται πουθενα. Αλλο αυτό ομως, και άλλο να μην διορθωνονται εξόφθαλμα σφάλματα και παραλείψεις

Edited by cvlengnr
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@trellovoskos μπορείς λίγο να αναπτύξεις αυτό:

"10)    Δεν αντιμετωπίζεται η συνέχεια οπλισμού σε συνεχείς δοκούς (επηρεάζει τον ικανοτικό έλεγχο κόμβων) και δεν υπολογίζεται το απαιτούμενο μήκος αγκύρωσης τους."

τι ακριβώς εννοείς???

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, sarcs said:

Δεν είναι δυνατόν με αυτές τις «ελληνικές» τιμές και με ελληνικό κοινό  πχ 500-1000-2000 χρηστών να έχουν δυνατότητες scia κλπ λογισμικών σχεδόν παγκόσμιας εμβέλειας και τριπλασιου η τετραπλάσιου κόστους. 

Δεν νομίζω ότι μίλησε κανείς για δυνατότητες εφάμιλλες των προγραμμάτων επιπέδου scia. Τα προγράμματα αυτά έχουν επιφανειακά στο χώρο με δυνατότητες ορισμού της συμπεριφοράς των στοχείων κελύφους, έχουν integration strips, έχουν τυχούσες διατομές, construction stages, μη γραμμικότητα γεωμετρίας, επινοινωνία με άλλα προγράμαμτα (idea statica, hilti profis, revit), και πολλά άλλα, πολύ πάνω από τις δυνατότητες του FESPA και του ΡΑΦ.

Οι συνάδερφοι που συμμετέχουν εδώ σχολιάζουν το αν γίνονται σωστά αυτά που απαιντούνται για ένα σύνηθες οικοδομικό έργο από σκυρόδεμα.

Εσύ αναφέρθηκες σε μεταλλικά. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τις θετικές και αρνητικές εντυπώσεις σου από το ΡΑΦ (ή και άλλα ελληνικά πακέτα) ως προς τα μεταλλικά κτήρια, πέραν του χρόνου ανάλυσης που ανάφερες.

Edited by ktomp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, cvlengnr said:

Η κοινωνία είναι άδικη, η Ελλάδα ψωροκώσταινα, οι χρήστες δεν θέλουν να πληρώσουν, οπότε ας είναι κοινό μυστικό ότι μπορει να κάνουμε και λάθη να έχουμε και παραλείψεις. Αλλά "και οι άλλοι καλύτεροι είναι ?" ή "αν θέλετε κάτι πολυ αξιόπιστο να αγοράσετε ξένα με πολλαπλάσια τιμή"

Διαφωνώ κάθετα με όλα τα παραπάνω.

Εν προκειμένω δεν με ενδιαφέρουν τα ψεγάδια των υπολοίπων προγραμμάτων. Δεν με ενδιαφέρει ότι η Ελλάδα είναι μικρή αγορά. Θέλω όταν 10 πράγματα τα λέμε εδω και χρόνια, επιτέλους να τα διορθώσουν.

Αλλιώς μας δουλεύουν κανονικά και πληρώνουμε τζάμπα συμβόλαια συντήρησης. Προφανώς και όλοι ξέρουμε ότι δεν γίνεται το προγραμμα να ελέγχει κάθε γραμμή του ευρωκώδικά και κάθε κατασκευαστική διάταξη, κάποια απο αυτά που αναφέρει ο τρελοβοσκός νομίζω δεν γίνονται πουθενα. Αλλο αυτό ομως, και άλλο να μην διορθωνονται εξόφθαλμα σφάλματα και παραλείψεις

Συνάδελφε και εγώ διαφωνώ με το ύφος σου. 

Συζήτηση κάνουμε. Με εταιρείες έχουμε να κάνουμε. Και για ιατρικά και για φαρμακευτικά και παντού όπου υπάρχει κέρδος υπάρχουν και τρύπες.

Εγώ λοιπόν που λέω τα παραπάνω έχω επισημάνει ουκ ολίγες φορές στο team του ΡΑΦ θέματα και γενικά είμαι σε συχνή επαφή για διευκρινίσεις κλπ, άλλοτε προφορικά και άλλοτε γραπτά. 

Επίσης από προγραμματισμό δε ξέρω τίποτα.

Αλλά από δομοστατικά έχω κάνει και σχετικό μεταπτυχιακό στα πλαίσια του οποίου έχω μάθει με σχετική ακρίβεια πώς λειτουργούν τα προγράμματα στατικής ανάλυσης ειδικά με γραμμικά στοιχεία, τί παραδοχές κάνουν και επομένως τι   θεωρώ πιο επικίνδυνο. όπως και την πλήρη φιλοσοφία αντισεισμικού - ικανοτικού - πού υπερβάλλουν κλπ. Και όσο περισσότερα χρόνια λύνω τόσο μαθαίνω και αναγνωρίζω πόσα έχω ακόμα να μάθω.

Εσύ τι πρόγραμμα χρησιμοποιείς αν επιτρέπεται και για ποιες μελέτες ? 

γενικά στο ποστ τοποθετούνται διάφοροι και καλά κάνουν, αλλά όποιος ασχολείται κανονικά με Στατικές μελέτες για χρόνια και ξέρει και θεωρία και πράξη νομίζω καταλαβαίνει τι λεω.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, ktomp said:

Δεν νομίζω ότι μίλησε κανείς για δυνατότητες εφάμιλλες των προγραμμάτων επιπέδου scia. Τα προγράμματα αυτά έχουν επιφανειακά στο χώρο με δυνατότητες ορισμού της συμπεριφοράς των στοχείων κελύφους, έχουν integration strips, έχουν τυχούσες διατομές, construction stages, μη γραμμικότητα γεωμετρίας, επινοινωνία με άλλα προγράμαμτα (idea statica, hilti profis, revit), και πολλά άλλα, πολύ πάνω από τις δυνατότητες του FESPA και του ΡΑΦ.

Οι συνάδερφοι που συμμετέχουν εδώ σχολιάζουν το αν γίνονται σωστά αυτά που απαιντούνται για ένα σύνηθες οικοδομικό έργο από σκυρόδεμα.

Εσύ αναφέρθηκες σε μεταλλικά. Θα είχε ενδιαφέρον να ακούσουμε τις θετικές και αρνητικές εντυπώσεις σου από το ΡΑΦ (ή και άλλα ελληνικά πακέτα) ως προς τα μεταλλικά κτήρια, πέραν του χρόνου ανάλυσης που ανάφερες.

Εν τάχει θα σου πω ότι δεν έχω δουλέψει άλλο σε μεταλλικά, είχα δουλέψει το φεσπα σε μπετόν για 9 χρόνια πριν.

Το ραφ στα μεταλλικά είναι ακόμα "νέο",

δεν έχει ενσωματώσει όλες τις συνδέσεις,

δεν λογαριάζει τα ενισχυτικά ελάσματα ως συνεισφορά και άρα θέλει πατέντες όταν χτυπάει ο στύλος πχ, τώρα που θα πάρω και τις πολυμελείς στις γιορτές θα δω βελτίωση πιστεύω.

Στις φορτίσεις επίσης δεν είναι πολύ επεξηγηματικό από πλευράς κατανομής (αν μεταβιβάζονται σε τεγίδες/μηκίδες ή σε στύλους-δοκούς), πρέπει να έχει κάποιος το νου του - σε ρωτάει διεύθυνση 1 ή 2 πχ και αν κάνεις λάθος και δε το τσεκάρεις την πάτησες.

Επίσης στα μπετά ικανοτικό κάνει πάντα και πρέπει να αφαιρείς στοιχείο- στοιχείο. 

Από την άλλη στα μπετά πχ σε σχέση με φεσπα βγάζει περισσότερα σίδερα σε πλάκες και δοκούς γιατί λαμβάνει υπ όψη δευτερογενεις ροπές κλπ.

θα θυμηθώ και άλλα πρεπει να κλεισω.

Edited by sarcs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε sarcs με παρεξηγησες. 

Είμαι χρήστης ΡΑΦ και σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Είπα ότι διαφωνω με το "συγχωροχάρτι" στις ελληνικες εταιρείες πανω στη λογική της μικρής αγοράς και ότι όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Εν πάσει περιπτώσει οι χρήστες ΡΑΦ έχουμε εντοπίσει 10 (ενδεικτικό το νούμερο) λάθη - παραλέιψεις και τους τα λεμε εδω και καιρο. Ε ας τα διορθώσουν να ξεμπερδευουμε. Δεν ζητάμε να γίνει SCIA το ΡΑΦ, και εγώ προσωπικά δεν απαιτώ να ενσωματώσει όλους τους κατασκευαστικούς ελέγχους του ευρωκώδικα. Ας διορθώσουν τα χοντρα.

Τα ξερουμε, τα ξέρουν. Τι χρειάζεται δηλαδή να γίνει.

Στο κάτω κάτω η αξιοπιστία μιας ελληνικης εταιρίας θίγεται όχι επειδή δεν έχει δυνατότητες sofistik ή SCIA αλλά επειδή γράφει στα παλια της τα παπουτσια τους πελάτες της κάνοντας την πάπια για καραμπινάτες διορθώσεις που χρειάζονται

Edited by cvlengnr
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, sarcs said:

Από την άλλη στα μπετά πχ σε σχέση με φεσπα βγάζει περισσότερα σίδερα σε πλάκες και δοκούς γιατί λαμβάνει υπ όψη δευτερογενεις ροπές κλπ.

Τι εννοείς όταν λες δευτερογενείες ροπές σε πλάκες και δοκούς;

Link to comment
Share on other sites

εννοω ενδεχομένως ροπες συστροφής , ή πχ σε τριέρειστες βγάζει τοπικές απαιτήσεις στο ελευθερο άκρο και ανοιγμα και στηριξεις, δε το έθεσα σωστα. 

ωστόσο σημειώνω ότι και στα μέταλλα τεγίδες πχ εκεί λαμβάνει δευτερογενεις φορτίσεις λόγω παραμορφωσης. το λέω διασθητικά καθαρά, έχοντας δει παλιότερα επιλύσεις από sofistik, ή έχοντας χαζέψει κάποιες επιλύσεις δεκαετίας 2000 από απλο ελληνικο λογισμικό, ότι οι διατομές τεγίδας πχ που προκύπτουν από το ραφ είναι σαφώς μεγαλύτερες από άλλες απλούστερες αναλύσεις. εκτός εάν ξεγράψουμε ηθελημένα τελείως τον στρεμπτοκαμπτικό πχ. Δλδ με ραφ δε μου έχει βγει πχ ποτέ σε συνήθη μάτια και αποστάσεις τεγίδων ipe120. τώρα θα μου πείτε είναι και θέμα πώς εφαρμοζει ο καθένας ec τι κάνει με το κινητό 0,50 κλπ κλπ.

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, cvlengnr said:

Συνάδελφε sarcs με παρεξηγησες. 

Είμαι χρήστης ΡΑΦ και σε γενικές γραμμές ικανοποιημένος. Είπα ότι διαφωνω με το "συγχωροχάρτι" στις ελληνικες εταιρείες πανω στη λογική της μικρής αγοράς και ότι όλες στο ίδιο καζάνι βράζουν.

Εν πάσει περιπτώσει οι χρήστες ΡΑΦ έχουμε εντοπίσει 10 (ενδεικτικό το νούμερο) λάθη - παραλέιψεις και τους τα λεμε εδω και καιρο. Ε ας τα διορθώσουν να ξεμπερδευουμε. Δεν ζητάμε να γίνει SCIA το ΡΑΦ, και εγώ προσωπικά δεν απαιτώ να ενσωματώσει όλους τους κατασκευαστικούς ελέγχους του ευρωκώδικα. Ας διορθώσουν τα χοντρα.

Τα ξερουμε, τα ξέρουν. Τι χρειάζεται δηλαδή να γίνει.

Στο κάτω κάτω η αξιοπιστία μιας ελληνικης εταιρίας θίγεται όχι επειδή δεν έχει δυνατότητες sofistik ή SCIA αλλά επειδή γράφει στα παλια της τα παπουτσια τους πελάτες της κάνοντας την πάπια για καραμπινάτες διορθώσεις που χρειάζονται

σε παρεξήγησα όντως και συμφωνώ με τα παραπάνω απολύτως.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως *προγραμματιστικά* οι έλεγχοι, για τους οποίους μιλάμε εδώ, είναι το εύκολο κομμάτι της υπόθεσης. Τονίζω το προγραμματιστικά για να μην με αρχίσετε με το πόσο περίπλοκος είναι ο ευρωκώδικας.

Η εφαρμογή ενός κανονισμού θέλει μεν αρκετές τρελοβοσκο-ώρες (νέα μονάδα μέτρησης, αφιλοκερδούς ενασχόλησης με στατικά) κ κάμποσες προγραμματιστικά, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα το δεύτερο είναι απλοί υπολογισμοί.

Τα δύσκολα είναι το περιβάλλον κ ο solver, στα οποία αποτι καταλαβαίνω δεν πάει άσχημα το ΡΑΦ.

Τώρα αν δεν έχουν ή αν τα τσιγκουνεύονται είναι αδιάφορο.

 Sarcs, στα 5μ μάτι ζώνη Β χιόνι, ζώνη ΙΙ άνεμος με 33m/sec, που έλυσα πρόσφατα, μου βγήκε IPE140 με 2 ντίζες. Στο fespa κ στο instant. Απόσταση τεγιδων 1,25. Μόνο κάτω από μέτρο μου έχει βγει IPE120.

 

Edited by zazeng
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.