Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επισκευή εξωτερικών τοίχων οροφοδιαμερίσματος & θερμοπρόσοψη


giorgosmi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, 

Ηθελα τη γνώμη σας για ανακαίνιση εξωτερικού κατοικίας. έχει πολλές "χαραμάδες" ειδικά στα σημεία που μπαίνουν τα κάγκελα κτλ. 

Επισυνάπτω φώτο. 

Είναι κάτι "απλό" ή θέλει σοφάτισματα απο την αρχή κτλ ; 

Για επισκευή του εξωτερικού οροφοδιαμερίσματος 125 τμ , υπάρχει μια εκτίμηση του κόστους. Θα μπορούσε να συνδυαστεί η επισκευή με θρμοπρόσοψη; 

 

external.jpg

Link to comment
Share on other sites

ή κάποιος απο τους ΜΗχανικούς αν έχει κάποια εκτίμηση; 

Είναι κάτι απλό ή στην ουσία είναι ανακατασκευή; Θέλει σοβατίσματα κτλ απο την αρχη;

Link to comment
Share on other sites

Όλα απλά είναι στην τελική...

Και με ελάχιστα δεδομένα της φωτογραφίας σου δεν είναι το πρόβλημα στο σοβά αλλά στο στηθαίο στο δώμα .... Κουνήθηκε λιγουλάκι...

Οπότε πρώτα να λυθεί το κούνημα και μετά το καλύπτουμε (ή σοβά ή βάψιμο ή κέλυφος κλπ)

Εκτίμηση κόστους δεν θα λάβεις από το δημόσιο φόρουμ διότι και δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες αλλά και θα ήταν μπακάλικη τιμή..

Για εργασίες με σκαλωσιές που πιθανά χρειαστεί θα απαιτηθεί άδεια οπότε ξεκίνησε ανάθεση σε τεχνικό γραφείο να σου κάνει κατόπιν αυτοψίας και διάγνωση και λύση ...

Link to comment
Share on other sites

Didonis συμφωνώ .. ότι η ρωγμή παρουσιάζεται ακριβώς στο σημείο που συνδέεται το στηθαίο ταράτσας με το φέρον οργανισμό του κτιρίου, οπότε σίγουρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα εκεί. Μπορεί να πέσει και το στηθαίο κάποια ώρα. Πραγματικά, ναι πρέπει να το δει Μηχανικός. 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, giorgosmi said:

...

Είναι κάτι "απλό" ή θέλει σοφάτισματα απο την αρχή κτλ ; 

...

Συνηθισμένο σε στηθαία που είναι κατασκευασμένα μετά το σκελετό. Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι η καλή στεγάνωση του αρμού από την εσωτερική πλευρά. Ήδη έχει σχηματιστεί ίχνος υγρασίας και, αν παραμεληθεί, θα χειροτερέψει. Όχι μόνο η εμφάνιση, αλλά και η υγρασία στο σπίτι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Didonis said:

Όλα απλά είναι στην τελική...

Και με ελάχιστα δεδομένα της φωτογραφίας σου δεν είναι το πρόβλημα στο σοβά αλλά στο στηθαίο στο δώμα .... Κουνήθηκε λιγουλάκι...

Οπότε πρώτα να λυθεί το κούνημα και μετά το καλύπτουμε (ή σοβά ή βάψιμο ή κέλυφος κλπ)

Εκτίμηση κόστους δεν θα λάβεις από το δημόσιο φόρουμ διότι και δεν είναι επιτρεπτό από τους κανόνες αλλά και θα ήταν μπακάλικη τιμή..

Για εργασίες με σκαλωσιές που πιθανά χρειαστεί θα απαιτηθεί άδεια οπότε ξεκίνησε ανάθεση σε τεχνικό γραφείο να σου κάνει κατόπιν αυτοψίας και διάγνωση και λύση ...

Δεν το έχω αγοράσει, αλλά το σκέφτομαι. Θέλω να έχω μια εκτίμηση της δουλειάς (όχι απαραίτητα του κόστους) για να δω αν με συμφέρει ή αν θα είναι σαν να αγοράζω νεόδμητο στην ουσία .. 

 

Δηλ αν σαν δουλειά είναι κατά κάποιο τρόπο φρεσκάρισματος ή μπαίνω σε βαρειές δομικές δουλειές , όποτε οικονομικά μήπως πάω σε νεόδμητο.

 

οποια βοήθεια /συμβουλή ευπρόσδεκτη 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, giorgosmi said:

Δεν το έχω αγοράσει, αλλά το σκέφτομαι. Θέλω να έχω μια εκτίμηση της δουλειάς (όχι απαραίτητα του κόστους) για να δω αν με συμφέρει ή αν θα είναι σαν να αγοράζω νεόδμητο στην ουσία .. 

 

Δηλ αν σαν δουλειά είναι κατά κάποιο τρόπο φρεσκάρισματος ή μπαίνω σε βαρειές δομικές δουλειές , όποτε οικονομικά μήπως πάω σε νεόδμητο.

 

οποια βοήθεια /συμβουλή ευπρόσδεκτη 

Αν δεν το δει μηχανικός και δεν εκτιμήσει από κοντά δύσκολα θα πάρεις σοβαρή απάντηση.  Ούτε με μια φωτο από απέναντι μπορεί να σου πει κάποιος (ουτε εδώ ούτε πουθενά) ότι είναι ικανός λόγος για να πας από "αγορά παλαιότερου κτιρίου " σε "αγορά νεοδμητου " . Γιατι ακόμη και αν χρειαζεται "βαριές οικοδομικές εργασίες " και "αυξημένο κόστος αποκατάστασης " το αν σε συμφέρει έχει να κάνει με την τιμή πώλησης. 

Αν πράγματι θέλεις να προβείς σε αγορά κατοικίας πρέπει άμεσα να εμπιστευτείς τεχνικό γραφείο. Να σταθμισεις οικονομικά δεδομένα,  κόστος αποκαστασεων σε σύγκριση με αγορά καινούργιου με παρόμοια χαρακτηριστικά βάσει των αναγκών σου.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ! 
η ερώτηση εδώ δεν είναι για να αντικαταστήσει τη τεχνική μελέτη που πρέπει να γίνει , αν προχωρήσω, αλλά για μια πρώτη εκτίμηση από κάποιον έμπειρο , σε σχέση με εμένα που είμαι άπειρος τελείως 

Link to comment
Share on other sites

Κουνήθηκε φαντάζομαι εννοούμε από σεισμό ; άρα μιλάμε τίθεται θέμα στατικότητας , πολύ πιο σοβαρό από αυτά που σκεφτόμουν ..

Θα κάνω εκτίμηση τεχνική σίγουρα να δώ τι γίνεται 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.