Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

26 minutes ago, Tasosthe1 said:

βεβαιώσεων απόδειξης γνώσης Η/Υ

Αυτό νομίζω ότι αναφέρεται στις βεβαιώσεις απόδειξης γνώσης η/υ των σχολών, οι οποίες ως ΑΕΙ - ΤΕΙ, δεν απαιτούν επικυρωση από δικηγόρο (φέρουν τη στρογγυλή του ιδρύματος). 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, JohnnyHoliday said:

Αυτό νομίζω ότι αναφέρεται στις βεβαιώσεις απόδειξης γνώσης των σχολών, οι οποίες ως ΑΕΙ - ΤΕΙ, δεν απαιτούν επικυρωση από δικηγόρο... 

Αναφέρει και πιστοιποιητικά πληροφορικής <<Τα φωτοαντίγραφα των πιστοποιητικών της Ανώτατης Συνομοσπονδίας Πολυτέκνων Ελλάδος
(Α.Σ.Π.Ε.) καθώς και των πιστοποιητικών και των βεβαιώσεων απόδειξης γνώσης Η/Υ γίνονται αποδεκτά χωρίς
επικύρωση από δικηγόρο ή θεώρηση από δημόσια υπηρεσία>> όπως άλλωστε παρατίθενται στο Παράρτημα Γ. Οι βεβαιώσεις των ΑΕΙ-ΤΕΙ εντάσσονται στην κατηγορία των κρατικών φορέων (ούτως ή άλλως δεν θέλουν επικύρωση δηλαδή).

Άλλο το πιστοποιητικό όπως το ecdl που αναφέρονται στο παράρτημα Γ και άλλη η βεβαίωση. Είναι διακριτά.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Tasosthe1 said:

Απλό σκανάρισμα του πρωτότυπου ή του αντιγράφου αρκεί.

Εγώ το έχω επικυρώσει, σε κάθε περίπτωση,αφού δεν είμαι και πολύ βέβαιος για αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Για το δίπλωμα μηχανικού χρειάζεται να ανέβει στο μητρώο σκαναρισμένο φωτοαντίγραφο του "πάπυρου", ή της βεβαίωσης που δίνεται από το πολυτεχνείο;

Προσωπικά έκανα ανάκτηση ψηφιακών εγγράφων από το ΤΕΕ (περιλαμβάνει το υδατογράφημα και τον κλειδάριθμο του εγγράφου) της βεβαίωσης από την γραμματεία της πολυτεχνικής σχολής η οποία πιστοποιεί την λήψη, ημερομηνία και βαθμό του διπλώματος μηχανικού και αυτήν έχω ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Pavlos33 said:

Για το δίπλωμα μηχανικού χρειάζεται να ανέβει στο μητρώο σκαναρισμένο φωτοαντίγραφο του "πάπυρου", ή της βεβαίωσης που δίνεται από το πολυτεχνείο;

Προσωπικά έκανα ανάκτηση ψηφιακών εγγράφων από το ΤΕΕ (περιλαμβάνει το υδατογράφημα και τον κλειδάριθμο του εγγράφου) της βεβαίωσης από την γραμματεία της πολυτεχνικής σχολής η οποία πιστοποιεί την λήψη, ημερομηνία και βαθμό του διπλώματος μηχανικού και αυτήν έχω ανεβάσει.

Νομίζω δεν χρειάζεται να κάνεις όλο αυτό με το ΤΕΕ. Απλά σκανάρεις φωτοαντίγραφο του διπλωματός σου και το ανεβάζεις (αυτό άλλωστε ζητάει). 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ. Ο πάπυρος έχει το καλό ότι αναγράφει τον αριθμό διπλώματος, οπότε αυταπάγγελτα μπορεί να ζητηθεί από το ΑΕΙ η αναγνώριση εγκυρότητας του. Η βεβαίωση οκ, απλώς δεν παύει να είναι μια βεβαίωση, παρότι ισοδύναμη με το διπλωμα (η οποία δεν αναφέρεται κάπου στην προκήρυξη, εξ όσων γνωρίζω). 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το δίπλωμα (είτε σε μορφή παπυρου είτε σε μορφή ακριβούς αντιγράφου) πρέπει να γράφει βαθμό πτυχίου (διότι από αυτόν το βαθμό παίρνεις μόρια), και την ημερομηνία κτήσης με έτος.

Εάν στο δίπλωμα δεν φαίνονται αυτά, τότε βάζεις και βεβαιώση της σχολής στην οποία φαίνεται ο βαθμός διπλώματος και η ημερομηνία κτήσης.

Άρα ανεβάζεις δίπλωμα (παπυρος ή ακριβές αντίγραφο αυτού) και εννοώ οτι σκανάρεις είτε το πρωτότυπο( μπλε σφραγίδα) είτε φωτοαντίγραφο αυτών. 

''Για την κατηγορία Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης:
Τίτλος σπουδών στον οποίο να αναγράφεται ο ακριβής βαθμός, η ημερομηνία και το έτος κτήσης αυτού. Ως χρόνος κτήσης των ως άνω τίτλων λογίζεται η ημερομηνία περάτωσης των σπουδών ήτοι επιτυχίας στα προβλεπόμενα μαθήματα. Εάν ο χρόνος κτήσης δεν προκύπτει από υποβληθείσα βεβαίωση του αρμοδίου οργάνου Α.Ε.Ι., τότε προκύπτει από τον προσκομισθέντα τίτλο σπουδών. Σε περίπτωση που ο βαθμός εκφράζεται με αξιολογικό
χαρακτηρισμό ή με ακέραιο αριθμό πρέπει να υποβληθεί και βεβαίωση της οικείας σχολής για τον ακριβή αριθμητικό βαθμό, με δύο δεκαδικά ψηφία.''

 

Επίσης με το ΤΕΕ, θα σκανάρεις την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και θα την επισυνάψεις. Δεν χρειάζεται να βάλεις και την απόφαση εγγραφής στο ΤΕΕ ή βεβαίωση ότι είσαι στο ΤΕΕ. Από τη στιγμή που έχεις την άδεια εννοείται πως είσαι μέλος του ΤΕΕ. Βέβαια, ανεβάζεις ό,τι έγγραφο θέλεις, απλά φοβάμαι οτι είναι περιττό.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, πάρα πολλοί συνάδελφοι δεν έχουν μεριμνήσει να πάρουν τον πάπυρο του διπλώματος και διαθέτουν τις βεβαιώσεις από τις σχολές τους, οι οποίες αναγράφουν όλα τα στοιχεία. Ο δικός μου πάπυρος δεν αναγράφει κάποιο αριθμό. Αναγράφει τίτλος πανεπιστημίου, ειδικότητα, βαθμό και ημερομηνία. Η δε βεβαίωση (πιστοποιητικό αναγράφεται) περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω και αριθμό πιστοποιητικού. Ίσως τα συγχωνεύσω και τα δυο στο pdf. Επίσης στην εφαρμογή του ΤΕΕ "ανάκτηση αρχείων", δεν είναι αναρτημένος ο πάπυρος, αλλά η βεβαίωση. Πάντως, επειδή τα έγγραφα από την ανάκτηση αρχείων του ΤΕΕ έχουν και ηλεκτρονικό κλειδάριθμο (επιπλέον και υδατογράφημα του ΤΕΕ), επιβεβαιώνεται και με αυτό τον τρόπο η εγκυρότητα των αντιγράφων. 

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε, είναι πολύ απλά τα πράγματα. Δεν χρειάζεται τόση προσοχή (σε αυτό το σημείο). Απλή φωτοτυπία του διπλωμάτος και το ανεβάζεις. Το ίδιο κάνεις και για μεταπτυχιακό εάν έχεις.

Η προκήρυξη ζητά τίτλο, τίτλος είναι το δίπλωμα/πτυχίο. Δεν είναι απαραίτητο να έχει τη μορφή του πάπυρου. Μπορεί να είσαι σελίδα Α4 που αναγράφει ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ και το έχει δώσει η σχολή.

Η βεβαίωση από την γραμματεία είναι επικουρική μόνον στις περιπτώσεις που σου ανέφερα πριν.

Ούτε και εγώ έχω πάρει τον πάπυρο (το 2009 ορκίστηκα στο ΑΠΘ) αλλά πήρα αντίγραφο διπλώματος (που έχει όλα τα στοιχεία του παπυρου αλλά σε απλό χαρτί Α4 και οχι σε παπυρο) μαζί με βεβαιώση της γραμματείας και αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων. Σκαναρα το αντιγραφο διπλώματος που έχει σφραγίδα επάνω. Και το ανέβασα.

Τη βεβαίωση από την γραμματεία την χρησιμοποιείς όταν το δίπλωμα δεν γράφει βαθμό διπλώματος (π.χ. 10.00) αλλά καλώς, λιαν καλώς, άριστα, κτλ. Επίσης όταν δεν φαίνεται η ημερομηνία.

Την αναλυτική βαθμολογία μαθημάτων την βάζεις εάν θέλεις να αποδείξεις γνώση ΗΥ μέσω 4 μαθημάτων της σχολής σου, εφόσον προβλέπεται αυτό από την σχολή συνοδεία κατάλληλης βέβαιωσης από τη σχολή.

Ειλικρινά είναι κάτι τελείως απλό, σκαναρεις δίπλωμα και επισυνάπτεις, μια σελίδα.

Edited by Tasosthe1
Link to comment
Share on other sites

Aντιγραφο σε Α4 πάπυρου δεν διαθέτω και από όσο μπορώ να θυμηθώ (έχουν περάσει και τα χρόνια) δεν έδιναν ή δεν ζήτησα (δεν το θυμάμαι). Κάποια στιγμή μετά από κάτι χρόνια τους αιτήθηκα και έστειλαν τον πάπυρο. Με την βεβαίωση (πιστοποιητικό) της σχολής κινούμασταν ως τώρα. Άρα, λες να σκανάρω τον πάπυρο μιας και αυτό έχω και να τον ανεβάσω ή να βάλω και την βεβαίωση της σχολής (δεν αναφέρομαι στην βεβαίωση με τα μαθήματα και τις βαθμολογίες. Αυτή είναι άλλη, διαφορετική). Επίσης, παρατήρησα ότι στον πάπυρο έχει διαφορετική-μεταγενέστερη κατά μερικές μέρες-ημερομηνία, από αυτή της βεβαίωσης (πιστοποιητικό) πτυχίου της σχολής, δηλαδή στην βεβαίωση αναφέρεται ημερομηνία ορκωμοσίας 14/7 και στον πάπυρο απλώς μια ημερομηνία στο κάτω μέρος, 30/7. Εκτιμώ, ότι θα ήταν καλύτερο να βάλω και τα δυο pdf (βεβαίωση και σκαναρισμένο αντίγραφο πάπυρου) με merge σε ένα αρχείο pdf.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.