Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκήρυξη ΑΣΕΠ 13Κ/2021 για 1.468 θέσεις


edifis

Recommended Posts

Μπορείς να βάλεις και τα δυο, πάπυρο και πιστοποιητικό, απλά ο πάπυρος και μόνον αρκεί. Δεν είναι λάθος εάν βάλεις 2 αρχεία αντί για ένα. Απλά, το αναφέρω για δική σου ευκολία. Αντί να ταλαιπωρήσε με σκαναρίσματα κτλ βάζεις μια σελίδα και είσαι οκ. 'Οσον αφορά την ημερομηνία, εγώ θα πρότεινα την ημερομηνία ορκομωσίας, αφού τότε τυπικά γινόμαστε μηχανικοί και αποκτούμε την 'ιδιότητα'.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tasosthe1 said:

Οσον αφορά την ημερομηνία, εγώ θα πρότεινα την ημερομηνία ορκομωσίας, αφού τότε τυπικά γινόμαστε μηχανικοί και αποκτούμε την 'ιδιότητα'.

Παιδιά, εγώ δεν συμφωνώ σε αυτό. Η ορκωμοσία σε πολλές σχολές (πχ στο ΕΜΠ, που τελείωσα εγώ) αργούσε. Θυμάμαι ότι - έχοντας εξεταστεί στη διπλωματική και ολοκληρώσει τα μαθήματα - τελείωσα τον Οκτώβριο, έδωσα ΤΕΕ τον Μάρτιο, έλαβα χαρτί επιτυχούς εξέτασης τον Απρίλιο και έπιασα αμέσως δουλειά. Ορκομωσία είχαμε Ιούνιο ή Ιούλιο, δηλαδή 2 ή 3 μήνες μετά. 

Εγώ προσωπικά θα έβαζα στην ημερομηνία απόκτησης τίτλου, την ημερομηνία ολοκλήρωσης των μαθημάτων και της επιτυχούς εξέτασης διπλωματικής. Είναι πολλές οι φορές που αρκετές ορκωμοσίες σε διάφορα ΑΕΙ, καθυστερούσαν για πολλούς και διάφορους λόγους (πχ είτε είχε λήξει η σύμβαση για εκτύπωση παπύρων με τον προμηθευτή, είτε δεν υπήρχαν λεφτά κ.λπ.). 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω αυτό που λες, απλά εγώ έβαλα την ημερομηνία που έχει το δίπλωμα επάνω (ημερομηνία ορκωμοσίας), για να υπάρχει συμφωνία ανάμεσα σε αυτό που έγραψα στο μητρώο (σαν υπεθύνη δήλωση που είναι) και σε αυτό που φαίνεται στο έγγραφο του διπλώματος.

Αλλά νομίζω πως είναι τελείως τυπικό. Στον ασεπ κοιτουν να είσαι μηχανικός της ειδικότητας που λες και να έχεις τον βαθμό που γράφεις οτι έχεις για να πάρεις τα μόρια. π.χ. μπορεί να έχεις γράψει βαθμό διπλώματος 9 και το δίπλωμα να είναι 8..παράδειγμα λέω.

Αλλά από την στιγμή που το δίπλωμα χρονολογείται πριν ή πολυ πριν τις 10/2/2022 δεν υπάρχει θέμα.

Edited by Tasosthe1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@JohnnyHoliday Στη δική μου περίπτωση, υπάρχουν δυο ημερομηνίες. Η βεβαίωση (πιστοποιητικό) χορήγησης πτυχίου αναγράφει την ημ/νια ορκωμοσίας 14/7, ενώ ο πάπυρος έχει μια ημερομηνία (χωρίς να αναφέρει σε τι αντιστοιχεί) 30/7. Η ολοκλήρωση διπλωματικής και επιτυχούς εξέτασης είχε γίνει νωρίτερα από τις δυο ημερομηνίες. Η βεβαίωση μαθημάτων, διπλωματικής και βαθμολογίας που χορήγησε η σχολή έχει την ίδια ημερομηνία με αυτή της ορκωμοσίας. Με λίγα λόγια, τρέχα γύρευε τι ακριβώς πρέπει να γράψεις. Οπότε επέλεξα την ημερομηνία ορκωμοσίας μιας και αυτή φαίνεται. Όπως προείπατε τυπικό είναι το θέμα, αλλά επειδή μηχανικοί είμαστε θέλουμε να τεκμηριώνουμε τις επιλογές μας.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavlos33 said:

Όπως προείπατε τυπικό είναι το θέμα, αλλά επειδή μηχανικοί είμαστε θέλουμε να τεκμηριώνουμε τις επιλογές μας.

Σωστά. Γνώμη μου - αν μου επιτρέπεις - είναι ότι θα έβαζα την ημερομηνία του πάπυρου, στην περίπτωσή σου. 

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι η ημερομηνία στον πάπυρο δεν αναγράφεται σε τι αντιστοιχεί (απλώς υπάρχει στο τέλος μηα "ξερή" ημερομηνία) και είναι μεταγενέστερη κατά μερικές μέρες της ημερομηνίας ορκωμοσίας, η οποία αναγράφεται και στις δυο βεβαιώσεις (βεβαίωση χορήγησης διπλώματος και βεβαίωση μαθημάτων-βαθμολογιών). Νομίζω ότι δεν θα ασχοληθώ άλλο με αυτό καθότι  όπως αναφέρει και ο συνάδελφος @Tasosthe1 το θέμα είναι εντελώς τυπικό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ένα άλλο θέμα σχετικά με τον προσανατολισμό των εγγράφων. Στις οδηγίες αναφέρεται ότι 

Τα αρχεία των δικαιολογητικών επισυνάπτονται σαρωμένα (σκαναρισμένα) σε μέγεθος σελίδας A4,
κατακόρυφης διάταξης (portrait orientation) και τύπο αρχείου .pdf, .jpg, ή .tif μεγέθους έως 2ΜΒ

Η πιστοποίηση Η/Υ στην φυσική της μορφή είναι ένα χαρτί Α4 το οποίο περιέχει το κείμενο που καταλαμβάνει την μεγάλη πλευρά του χαρτιού, οριζόντια. Αν θελήσω να το σαρώσω όπως λένε οι οδηγίες, η μόνη λύση που βλέπω για να χωρέσει το κείμενο σε κατακόρυφη σελίδα είναι να κάνω κάποιο fit to page.  Σε πρώτη φάση, το έχω σκανάρει όπως ακριβώς το διαβάζω στη φυσική μορφή του (η μεγάλη πλευρά του χαρτιού Α 4 είναι οριζόντια). Κατά τη γνώμη σας, να το αφήσω ως έχει ή να το αλλάξω;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Pavlos33 said:

Κατά τη γνώμη σας, να το αφήσω ως έχει ή να το αλλάξω;

Το είχα αναλύσει αν θυμάμαι καλά, λίγο πιο πάνω. Φαντάζομαι ότι η απαίτηση αυτή, έχει να κάνει με τη διευκόλυνση των υπαλλήλων (να πατήσουν εκτύπωση σε όλο τον φάκελο υποψηφίου, χωρίς να χρειαστεί περιστροφές κλπ κλπ). Επομένως, αυτό που έχεις να κάνεις είναι - έχοντας ανοίξει το pdf στον acrobat reader - να περιστρέψεις χειροκίνητα (control+shift+(συν)) το pdf σου με τρόπο τέτοιο, που η όποια μακρά πλευρά να περιλαμβάνει την πρώτη γραμμή του κειμένου (κοινώς, να πρέπει να στρίψεις το κεφάλι σου 90° για να διαβάσεις τι γράφει). Εν συνεχεία, θα κάνεις print -> print to pdf, με όποιον virtual pdf printer έχεις εγκατεστημένο. Με τον τρόπο αυτό, θα δημιουργηθεί ένα νέο αρχείο, που θα έχει "σωσμένη" τη νέα διάταξη που του έχεις ορίσει. 

Δες εδώ, ένα παράδειγμα που βρήκα από το διαδίκτυο :

image.png.e758e7e682735b210d58aee900dac2d6.png

Edited by JohnnyHoliday
(προσθήκη συνδέσμου)
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το είχα ρωτήσει και εγώ κάποιες ημέρες πριν. Σκέψου το ίδιο έγγραφο που είναι σε landscape να φαίνεται σε pdf σαν να έχει στραφεί 90 μοίρες αριστερά. Δηλαδή το κείμενο να είναι στραμμένο 90 μοίρες αριστερά, ολόκληρο. Ώστε αν το εκτυπώσουν να είναι οκ.  Πχ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ σε landscape το διαβάζεις απο αριστερά προς δεξία και είναι παράλληλο στη μεγάλη διάσταση του Α4 που είναι οριζόντια. Στο σκαναρισμα το αποτέλεσμα θα είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ κατακόρυφο, να το διαβάζεις από κάτω προς τα πάνω και να είναι παράλληλο προς τη μεγάλη πλευρά του Α4 που είναι κάθετη τώρα. Το εξηγεί και ο @JohnnyHoliday σε άλλη ανάρτηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.