Μετάβαση στο περιεχόμενο

9μηνο όριο έκδοσης αδείας


Recommended Posts

κατάθεσα για δεύτερη φορά άδεια που έληξε το 9μηνο, και την κατάθεσα τον σεπτέμβρη πάλι , είχε αρχαιολογία, ΕΠΑΕ, αντισεισμικό και έφτασε πάλι ο τελευταίος μήνας του 2ου 9μηνου και είμαστε στα φορολογικά που καθυστερούν γιατί γίνεται χαμός (συμπλρηρωματικές κτλ). την άλλη βδομάδα που λήγει το όριο μπορώ να πάρω παράταση μέχρι να τελειώσει ή είναι αυστηρό το όριο των 9 μηνών;

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο τον λογο που καθυστερει η εκδοση της αδειας.. ΚΑνε μια αναζητηση εχει συζητηθει ξανα το θεμα, με παραθεση των διαταξεων κλπ.. Εν συντομια, αν για την καθυστερηση ευθυνεται δημοσια αρχη τοτε μπορει να δωθει παραταση με αποφαση του νομαρχη..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σ' εκείνο το Link το θέμα είναι για την ΕΠΑΕ, θα κάνω εδώ το ερώτημα μου: Υπάρχει τελικά εγκύκλιος που να αναφέρει ότι όταν πας ΕΠΑΕ, το 9μηνο γίνεται 12μηνο;

 

Επίσης, τι απαιτείται για επανυποβολή φακέλου; Έχω μια άδεια, σε φάση όπου εκκρεμεί μόνο η απάντηση από το καύσιμο και τα φορολογικά. Επειδή όμως είχαμε κάποια προβλήματα ιδιοκτησιακά (αυθαίρετα και 'προ του '55 των συνιδιοκτητών σε κάθετη), επειδή μετακόμισε η πολεοδομία και πήγε και ΕΠΑΕ έχουμε φτάσει τους 11 μήνες... Τώρα μου ζητάνε επανυποβολή του φακέλου και να περάσω ξανά όλες τις υπογραφές...

Ξέρει κανείς κανένα τρυπάκι για να μην καθυστερήσουμε άλλο; Γιατί ο πελάτης θα με φάει (άσχετο αν τα προβλήματα ήταν δικά του).

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δεν ειναι Αν πας ΕΠΑΕ.. ΤΟ θεμα ειναι ΑΝ η καθυστερηση οφειλεται σε δημοσια αρχη.. Τοτε παιρνεις παραταση, οχι μονο 12μηνο αλλα και παραπανω..

 

Στην περιπτωση που φταιει ο πολιτης τοτε απλα ξανακαταθετεις φακελο απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

Να πας στην πολεοδομία (προυστάμενο /νη) να αναφέρεις τον λόγο της καθυστέρησης και εφόσον οφείλεται στην υπηρεσία δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

παντως εγω εχω αναφερει σε πολλες περιπτωσεις οτι η καθυστερηση οφειλετε σε λογους υγειας και παντα πηρα παραταση (6 μηνες).

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω εδώ πως σε περίπτωση αλλαγής των όρων δόμησης ισχύει 6μηνη προθεσμία για την έκδοση της αδείας που είχε κατατεθεί πριν την αλλαγή (παράλληλα με το 9μηνο - όποιο λήγει γρηγορότερα). Προσοχή λοιπόν όσοι καταθέσατε άδεια άρον άρον για να προλάβετε τις αλλαγές περί ημιυπαιθρίων, ισχύει το 6μηνο όριο για σας.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ να προσθέσω πως υπάρχει εγκύκλιος που αναφέρει ότι αν η αρμόδια Πολεοδομική αρχή δεν ενημερώσει τον ιδιοκτήτη, η άδεια δεν επιστρέφεται. Το 9μηνο μετράει από την ενημέρωση του ιδιοκτήτη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.