Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή στην αρτιότητα μετά από χαρακτηρισμό οδού


Recommended Posts

Αγρός εκτός σχεδίου έχει πρόσωπο σε μη χαρακτηρισμένη οδό και είναι άρτιος (>4000τ.μ.). Γίνεται στη συνέχεια χαρακτηρισμός της οδού ως επαρχιακή οπότε υπάρχει πλέον η απαίτηση σε πρόσωπο 45μ. Το πρόσωπό του αγρού σε συνδυασμό με το χρόνο δημιουργίας του δεν επιτρέπει την ένταξη σε κάποια από τις παρεκκλίσεις. Χάνει λοιπόν την αρτιότητα ο αγρός λόγω του χαρακτηρισμού, ή υπάρχει κάποια ειδική ρύθμιση για περιπτώσεις τέτοιων αλλαγών;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν λες,

χρονο δημιουργιας, πότε εγινε ο "χαρακτηρισμος"

τι μεταβατικες εχει.

δες τα ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακόμα δεν μπόρεσα να βρω κάτι που με αφορά.

Χρόνος δημιουργίας 1970. Χαρακτηρισμός 2005.

Περιγράφω περισσότερο:

Είμαι εκτός σχεδίου και είμαι άρτιος κατά κανόνα. Έχω πρόσωπο 23μ. σε έναν "τυχαίο" ασφαλτόδρομο. Αφού ο δρόμος δεν είναι χαρακτηρισμένος Εθνικό, Επαρχιακός, κ.λ.π. δεν έχω απαίτηση για πρόσωπο.

Γίνεται χαρακτηρισμός της οδού που περνάει μπροστά μου σε επαρχιακό δίκτυο. Δεν αλλάζουν τα όριά μου. Ξαφνικά αποκτώ απαίτηση προσώπου 45 μέτρα, που δεν την είχα πριν. Ο χρόνος δημιουργίας μου δεν μου επιτρέπει να μπω σε κάποια παρέκκλιση, οπότε θα βολευόμουν και με μικρότερο πρόσωπο από τα 45.

Έχασα λοιπόν την αρτιότητα λόγω προσώπου;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 

@tetris Διαθέτει πρόσωπο 23 μ, μικρότερο του απαιτούμενου (25 μ) της περίπτωσης 1γ που αναφέρεται στο άρθρο 40 (κατ εξαίρεση οικοδομήσιμα εφόσον υπάρξει προέγκριση Ο.Α εντός διετίας από έναρξη ισχύος ν. 4759/20) οπότε δεν θα μπορούσε να εμπίπτει σε αυτή την περίπτωση.

@george08 Υπάρχει η περίπτωση γηπέδων που δημιουργήθηκαν από το 1978 μέχρι το 1985 αρκεί να έχουν ελάχιστη επιφάνεια 4.000 τμ. Αυτή ήταν η περίπτωση "η" του άρθρου 40 Ν. 4759/20 η οποία αφαιρέθηκε με την τροποποίηση του άρθρου 145 Ν. 4764/20, οπότε επανήλθε σε ισχύ η υποπαράγραφος 2-δδ άρθρου 1 ΦΕΚ 270/Δ/85.

Με το ΠΔ του 78 ο κανόνας ήταν τα 4.000 τμ το ΠΔ του 85 έθεσε επιπλέον κριτήριο προσώπου 45 μ και βάθους 50 μ για γήπεδα που δημιουργούνται με τα την ισχύ του και είναι παρόδια. Άρα, άφησε ως παρέκκλιση (υποπερ. 2-δδ ΦΕΚ 270 Δ 85) τα 4.000 τμ για γήπεδα μετά το 78 και έως το 85. Η άποψή μου είναι ΄οτι ακόμη και ένα γήπεδο ελάχιστης επιφάνειας 4.000 τμ που δημιουργήθηκε πριν το 1978 μπορεί να εμπίπτει στην περίπτωση αυτή, όπως θα μπορούσε το ίδιο γήπεδο (4.000 τμ) να εμπίπτει στην παρέκκλιση των προ 78 γηπέδων (2000 τμ/ 25 μ πρόσωπο 40 μ βάθος) αν πληρούσε τα κριτήρια. Θα ήταν έξω από κάθε λογική, γήπεδο 4.000 τμ και άνω, προυφιστάμενο δυο περιπτώσεων παρέκκλισης να καθίσταται μη άρτιο.

Παραθέτω την περίπτωση όπως είναι γραμμένη στο νόμο και εντός παρανθέσεως το δικό μου σχόλιο όπως θα έπρεπε να έχει συνταχθεί:

2-δδ) Τα γήπεδα που δημιουργήθηκαν  (ή που υφίστανται)από τη 17-10-78 ημέρα δημοσίευσης του από ΠΔ/6-10-78 (ΦΕΚ-538/Δ) μέχρι την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος Πδ/τος έχουν ελάχιστο εμβαδόν 4000 μ2. 

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.