Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση γηπέδου :Αγροτική ή ιδιωτική;


Recommended Posts

συνάδελφε akk

για την εκτός σχεδίου δόμηση στα νεα γεωτεμάχια υπάρχει η απαίτηση του προσώπου σε κοινόχρηστο δρόμο 25μ

οι νομικοί έχουν εφεύρει την ανώμαλη δικαιοπραξία, ανέφερέ το στον πελάτη σου δυστυχώς και για μερικούς ευτυχώς η διαδικασία αυτή έχει 'ευρεία΄εφαρμογή

με βάση όσα αναφέρεις και κυρίως την οικοδομική άδεια δεν νομίζω ότι γίνεται κάτι καλύτερο.

Εξέτασε επίσης την δυνατότητα ανταλλαγής τμημάτων με το όμορο γεωτεμάχιο (δεξιά στο σκαρίφημα) αν και το βλέπω χλωμό να το δεχθεί ο γείτονας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Συνεπώς αν βαδίσουμε τα "νόμιμα μονοπάτια" πρέπει να παραδώσουμε με συμβολαιογραφική πράξη το διάδρομο αυτό σε κοινή χρήση ώστε να εξασφαλίσουμε το ελάχιστο πρόσωπο!

 

Ορθά?

 

ΥΓ Ανώμαλη δικαιοπραξία?

Link to comment
Share on other sites

λύσσαξες να παραχωρήσεις σε κοινή χρήση...... :smile:

δεν γίνεται αυτό στα εκτός σχεδίου ή τουλάχιστον δεν σου δινει πλεονέκτημα...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε akk

πρόσεξε καλά τι θεωρείται κοινόχρηστος δρόμος στα εκτός σχεδίου

δες προσεκτικά τι έχουμε συζητήσει για το θέμα στο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον!

Δεύτερον ψάχνω λύση στο πρόβλημα που δημιουργείται με το πρόσωπο...Και δουλεία διόδου να συσταθεί μέχρι το τμήμα 2,δεν πρέπει και πάλι αυτό να έχει πρόσωπο?

Αν δεν κάνω λάθος συμφωνείτε ότι δεν μπορεί να μεταβιβαστεί ως έχει εξ αδιαιρέτου λόγω του προσώπου...Συνεπώς ποία η πιθανή λύση, αν δεν συναινούν οι γείτονες για αμοιβαία ανταλλαγή?

 

ΥΓ Συνάδελφε ΘΕΟΧΑΡΗ,διάβασα για τον κοινόχρηστο δρόμο και υπάρχει πράγματι αρκετή διαδικασία η οποία χρονικά θα τραβήξει αρκετά!

Link to comment
Share on other sites

Ως ενιαίο, χωρίς να κατατμηθεί μπορεί και βέβαια να μεταβιβαστεί. Ποσοστό εξ αδιαιρέτου στο όλο και πάλι μπορεί να μεταβιβαστεί. Αυτό που δεν μπορεί να γίνει είναι να δημιουργήσεις νέο γήπεδο άρτιο και οικοδομήσιμο, με κατάτμηση από το αρχικό, χωρίς να έχεις πρόσωπο 25μ σε αγροτική οδο που προϋφίσταται του 1923.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, χρειάζομαι επειγόντως την βοήθεια σας.

Είμαι προ τον πηλών από την αγορά ενός χωραφοοικοπέδου 4,700m2 άρτιο και οικοδομήσιμο.

Η πρόσβαση στο χωραφοοικοπέδο γίνεται από υφιστάμενο αγροτικό δρόμο ο οποίος υπάρχει πάνω από 32 χρόνια προκειμένου να εξυπηρετεί το χωράφι, καθώς και τα παρακείμενα χωράφια.

 

Ο δρόμος αυτός όμως κόβει στα δύο ένα χωράφι. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση;

Το χωράφι που το κόβει ο δρόμος δεν έχει συμβόλαιο προέρχεται από κλήρο (όταν ήρθαν οι πόντιοι μετά τον ξεριζωμό τους) ενώ το χωράφι που θέλω να πάρω έχει κανονικό συμβόλαιο το οποίο αναφέρει τον υφιστάμενο αγροτικό δρόμο.

 

Τι θα πρέπει να κάνω προκειμένου να αγοράσω το οικόπεδο και να μην έχω στο μέλλον προβλήματα του στυλ να δω κανένα φράχτη να μου κόβει τον δρόμο.

Link to comment
Share on other sites

το γεγονος ότι θες βοήθεια δεν σημαίνει οτι πρεπει να βάλεις σε άλλα 2 topics το thread σου, εχεις 3 threads ακριβως τα ιδια σε 3 μεριές, σου φαινεται λογικό αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ μην απαντάτε - λόγω εποχής θα αργήσει λίγο το συμμάζεμα αλλά έχουμε επιληφθεί του θέματος. Τα επιπλέον ερωτήματα θα διαγραφούν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.