Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγωγή στην LH Λογισμικη Τέκτων 2


VASILIS1975

Recommended Posts

Καλημέρα συνάδελφοι.

Θέλω να ρωτήσω αν έχει ασχοληθεί κανείς ΝΟΜΙΚΑ με το θέμα της LH Λογισμικη και την απάτη που έχει διαπράξει να ζητάει αναβάθμιση σε χρυσοπληρωμένο πρόγραμμα, ειδάλλως το πρόγραμμα δεν λειτουργεί και αχρηστεύεται.

Ενδιαφέρομαι να το ψάξω και να το κυνηγήσω νομικά. Κάποια στιγμή είχα διαβάσει μέσα στο forum μου ότι είχε ξεκινήσει μία τέτοια κίνηση. Γνωρίζει κανείς αν υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα;

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γίνεται με όλα τα λογισμικά είναι ότι, εφόσον έχεις συμβόλαιο συντήρησης (ετήσια συνδρομή), οι όποιες αναβαθμίσεις κλπ είναι δωρεάν.

Εάν δεν υπάρχει σ.σ., οι αναβαθμίσεις πληρώνονται.

Η αγορά δικαιώματος χρήσης λογισμικού, αφορά στη συγκεκριμένη έκδοση κάθε φορά.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει καμία απάτη συνάδελφε... απάτη είναι όταν άλλα σου είπαν και άλλα κάνουν... Η άδεια χρήσης του λογισμικού είναι σαφής και προφανώς την έχεις αποδεχτεί με την αγορά. 
Στην πράξη θα πρέπει να δούμε το πόσο ακριβό είναι το πρόγραμμα σε σχέση με τις αμοιβές μας και τον όγκο δουλειάς που έχουμε. 

Στην ουσία τώρα, το κάθε πρόγραμμα έχει ή δεν έχει σοβαρό λόγο να βγάλει νέα έκδοση. Κατά τη γνώμη μου  μεγάλο ποσοστό είναι απλά μάρκετινγκ που δημιουργεί επίτηδες πρόσθετες "ανάγκες" με βελτίωση κάποιων χαρακτηριστικών τα οποία βέβαια σε εντυπωσιάζουν αλλά δεν τα χρειάζεσαι.
Από εκεί και πέρα είναι στη δική σου κρίση να το κάνεις ή όχι. 
Σε κάθε περίπτωση όμως η έκδοση που έχεις εφόσον δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (π.χ. νέος ΕΑΚ) θα πρέπει να λειτουργεί μέχρι εσύ να αποφασίσεις να την αλλάξεις.

Η νέα μόδα ΔΥΣΤΥΧΩΣ δεν είναι αναβάθμιση αλλά ενοικίαση... δηλαδή δεν χρυσοπλήρωσες το πρόγραμμα όπως λες, αλλά τη χρήση του. Αυτό είναι και το πρόβλημα... Στην ουσία έχεις μια βαρβάτη συνδρομή τον πρώτο χρόνο που περιλαμβάνει την αρχική παροχή της συγκεκριμένης έκδοσης και μετά προφανώς σε χρεώνουν λιγότερο αφού γίνονται μικρότερου όγκου αλλαγές.

Δυστυχώς επίσης το συγκεκριμένο μοντέλο το ξεκίνησε κατά βάση στον χώρο μας η AutoDesk και βέβαια τα δικά μας τα μαϊμούδια τί θα έκαναν; Τα ίδια.
Σου μιλάει άνθρωπος που είχε στο παρελθόν αγοράσει Revit, Acad, 3dsMAX και τώρα που διαβάζω τα νούμερα θα έπρεπε κάθε χρόνο να δανείζομαι για τις συνδρομές... Φταίει η Autodesk? Οχι βέβαια... φταίει ότι δεν μπορώ να συντηρήσω εγω το γραφείο με τέτοιο τρόπο. 
Οπότε αναγκάστηκα να ρίξω αλλού το βάρος και ότι χρειάζομαι από τέτοια προγράμματα να βρώ άλλες λύσεις. (ΠΧ. Blender, ProgeCAD)

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι εσύ δεν μπορείς να έχεις τη δική μου τη τύχη... αφού μιλάμε για στατικά...
Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι αν τελικά προσπαθήσεις κάτι, επιχείρημα έχεις για το ότι δεν λειτουργεί η έκδοση χωρίς αναβάθμιση.
Αυτό δεν ξέρω πόσο στέκει. Αλλά τα άλλα είναι επιλογή της ελεύθερης αγοράς... (Ελεύθερης... λέμε τώρα... στην ελλάδα όλα καρτέλ είναι)

 

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JTB said:

Σε κάθε περίπτωση όμως η έκδοση που έχεις εφόσον δεν υπάρχει σοβαρός λόγος (π.χ. νέος ΕΑΚ) θα πρέπει να λειτουργεί μέχρι εσύ να αποφασίσεις να την αλλάξεις.

Αυτό ακριβώς. Θα πρέπει να είναι πλήρως λειτουργική και να μην σου βάζουν το πιστόλι στον κρόταφο για να αναβαθμίσεις. 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, JTB said:

Αντιλαμβάνομαι όμως ότι εσύ δεν μπορείς να έχεις τη δική μου τη τύχη... αφού μιλάμε για στατικά...

αρχιτεκτονικό είναι το Τέκτων

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά το είδα... αλλά δεν διόρθωσα το post.

Απαράδεκτο... πραγματικά απαράδεκτο...  
Τουλάχιστον το Fespa ίσως λαμβάνει κάποιες διορθώσεις... Το ΤΕΚΤΩΝ γιατί;... Γελοίο είναι, έχεις δίκιο

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, VASILIS1975 said:

..., ειδάλλως το πρόγραμμα δεν λειτουργεί και αχρηστεύεται..

 

Ποια εκδοση του ΤΕΚΤΩΝ ή FESPA εχεις συναδελφε ;

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.