Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση - Μηδενική κατανάλωση


szoup

Recommended Posts

Είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία και βλέπω μηδενικές μετρήσεις στον ωρομετρητή ενός διαμερίσματος (0 ώρες σε βάθος παρά πολλών μηνών ενώ κατοικείται και πέρασαν και χιόνια 2 φορές από την Αθήνα κλπ).

Ο ιδιοκτήτης σε μια φιλική ερώτηση που του έκανα μου είπε ότι χρησιμοποιεί air condition κλπ.
Μπορεί να είναι αλήθεια αλλα έχω δεύτερες σκέψεις επειδή όταν έξω έχουμε 0 βαθμούς, η εμπειρία μου από το διαμέρισμά μου έχει δείξει ότι το aircondition δε μπορεί να κάνει και πολλά.

Έχω ακούσει οτι κάποιος μπορεί να κολλήσει την ηλεκτροβάνα κλπ. και να ζεσταίνεται όταν οι άλλοι ανάβουν το καλοριφέρ και στον ίδιο να μη φαίνεται η κατανάλωση.
Δεν θα ήθελα να μπω σε ιστορίες να ψαχουλεύω την ηλεκτροβανα έξω από το διαμερισμά του και να χαλάσουμε τις σχέσεις μας σε περίπτωση που με δει.

Υπάρχει κάποιος διακριτικός τρόπος να ελέγξω αν λέει αλήθεια η ψέματα;

Μιλάμε για αυτόνομη θέρμανση με ωρομέτρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι σωστά διαστασιολογημένο το A/C και το λειτουργείς σωστά (δλδ διαρκώς με επιλεγμένη την επιθυμητή θερμοκρασία) μια χαρά θέρμανση παρέχει ακόμα και στους -10C. Και συνήθως αρκετά οικονομικότερα από οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης. 

Έλεγχο μπορεί να κάνει ηλεκτρολόγος με όργανα από τον πίνακα αυτονομίας-ωρομέτρησης.

Ωστόσο αν είναι μόνιμα ανοιχτή η ηλεκτροβάνα το διαμέρισμα θα "βράζει" όσες ώρες δουλεύει ο λέβητας. 

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, astrah said:

Αν είναι σωστά διαστασιολογημένο το A/C και το λειτουργείς σωστά (δλδ διαρκώς με επιλεγμένη την επιθυμητή θερμοκρασία) μια χαρά θέρμανση παρέχει ακόμα και στους -10C. Και συνήθως αρκετά οικονομικότερα από οποιαδήποτε άλλη μορφή θέρμανσης. 

Έλεγχο μπορεί να κάνει ηλεκτρολόγος με όργανα από τον πίνακα αυτονομίας-ωρομέτρησης.

Ωστόσο αν είναι μόνιμα ανοιχτή η ηλεκτροβάνα το διαμέρισμα θα "βράζει" όσες ώρες δουλεύει ο λέβητας. 

Και λογικά θα παρατηρείται μια σημαντική αύξηση της κατανάλωσης (σε λίτρα) αφού ένα διαμέρισμα θα θερμαίνεται ενδεχομένως και όλο το 24ωρο.

Σε σχέση με το aircondition και τη δυνατότητα θέρμανσης:  εγω έβαλα ενα 12αρι στο γωνιακό μικρός διαμέρισμα (35 τμ)  που κατοικεί η μητέρα μου (ανοιχτό από 3 πλευρές- και με ταράτσα από πάνω - καλά μονωμενο πάντως) και επαρχία (Ηπειρος) και στα μεγάλα κρύα οκ ήταν με ένα ευρος θερμοκρασιών 19 έως 22.

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2022 at 10:03 ΠΜ, szoup said:

Υπάρχει κάποιος διακριτικός τρόπος να ελέγξω αν λέει αλήθεια η ψέματα;

Μπορείτε να καλέσετε τεχνικό για έλεγχο (υποτίθεται) όλων των ηλεκτροβανών της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, antloukidis said:

Μπορείτε να καλέσετε τεχνικό για έλεγχο (υποτίθεται) όλων των ηλεκτροβανών της πολυκατοικίας.

Ναι και εγώ εκεί έχω καταλήξει. Κάνουμε ετήσιο έλεγχο/συντήρηση του καυστήρα στο τέλος της σεζόν και εκεί θα ζητήσω να γίνει και ένας τυπικός έλεγχος σε όλες τις ηλεκτροβάνες στα πλαίσια ενός γενικότερου ελέγχου.

Φαντάζομαι ότι μπορούν να το κάνουν τα ίδια άτομα με ένα μικρό επιπλέον κόστος.

Σε γενικές γραμμές πάντως δεν έχω κάποιον φουσκωμένο λογαριασμό πετρελαίου (αν και πρόσφατα ήρθα σε αυτή την πολυκατοικία οπότε δεν έχω καλή εικόνα για τη νορμαλ κατανάλωση του διαμερίσματος που μένω).

Οπότε ο έλεγχος θα γίνει απλά για να σιγουρευτώ ότι όλα είναι ΟΚ.

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.