Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Έχω τις εξείς απορίες. Σχεδιάζω το φορέα, π.χ. κτίριο 20χ10, στη μία διεύθυνση 5 πλαίσια Π ανοίγματος 10 μ. ανα 5 μέτρα, στην άλλη διεύθυνση σύνδεση με χιαστί ανάμεσα στα πλαίσια 1-2 και 4-5.

1) Στην θεμελίωση πως μπορώ να μεταφέρω αυτόματα τις δυνάμεις.?

2) αν κάνω την εξής προσομείωση τι θεωρείται σωστή? κάτω απο τους μεταλλικούς στύλους IPE/HEA βάλω στύλους απο οπλισμένο σκυρόδεμα και πακτώσεις σε αυτούς? (Λογικά σωστή είναι απλά ένας εχτρα κόμβος σε κάθε στύλο)

3)το q είναι 3?

4)Αν αντί για χιαστι βάλω V με εκκεντρότητα το q είναι 4?

5)Αν βάλω Λ με εκκεντρότητα το q είναι 4???

 

Παρατήρηση: Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

1) Μεταφέρονται αυτόματα

2) Αν δεν προεξέχει από το έδαφος δε χρειάζεται , ούτως ή άλλως δίνεις μήκος λαιμού πεδίλου

3) Στις μεταλλικές πάρε q=1,5 . Aν πάρεις παραπάνω χρειάζονται ικανοτικοί έλεγχοι.

Θα πρέπει να τους κάνεις με το χέρι

περί q και Λ , Χ κτλ. ψάξε στο forum , υπάρχει σχετική συζήτηση.

-Aν έχεις το subscription μη διστάσεις να τους ρωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας και από εμένα και καλησπέρα.Εχω λίγο καιρό που ψαχνομαι με στατικά προγράμματα και αρχικα έπεσα στο robot.Προσπαθώ να το μάθω αλλα το ότι είναι στα αγγλικά το manual ,με δυσκολεύει.Επίσης δεν έχει παραδείγματα.Θα μπορύσε κάποιος να με βοηθήσει με δίαφορα παραδείγματα, pdf ή videakia για το πως θα στήσω ένα πρώτο μοντέλο?

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

videakia με παραδειγματα καποτε υπηρχαν κ εδω στο φόρουμ στα downloads. δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα αλλα μπορεις να τα δεις κ εδω http://www.robotoffice.com/rsa/ οπως κ καποια βασικα manuals εδω http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=123112&id=13093279 αν κ αν ψαξεις θα βρεις και αλλα παντα στα αγγλικα όμως...

Εχω κ καποια pdf στα ελληνικα απο τον παλιο αντιπροσωπο του Robot δεν ειναι τιποτα το σημαντικο κ ειναι λιγο παλια αλλα αν θες μπορω να στα στειλω με 1 mail (στειλε μου τη διευθηνση σου με πμ).

Γενικως ρωτα αν μπορω να βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

αχ αυτά τα αγγλικά μας έχουν φάει ρε γαμώτο....τελος πάντων.Ευχαριστώ jim για την ανταπόκρισή σου!Παίδια όποιος έχει τπτ στα ελληνικά για το robot και μπορεί να βοηθήσει ..... σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μπορείς να εισάγεις λεπτότοιχη διατομή και να σου την αναλύσει, αλλά δε διαστασιολογεί με βάση το μέρος 1-3 του EN1993.Ελέγχει τη διατομή με βάση το μέρος 1-1

 

Παρατήρηση: Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχω δει και εγω. Οποτε λοιπον περνει τη διατομη και την αναλυσει με 1993-1.1

ΟΚ ευχαριστώ

 

Α, και κατι ακομα, οσον αφορα το σεισμο.

 

Πρωτα κανεις modal combination και μετα seismic με ΕΑΚ2003 και δημιουργει τρεις συνδιασμους που υποθετω οτι ειναι 1.0G+1.0Ex+0.3Ey+0.3Ez απο μόνο του η πρεπει να κανω κατι αλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.