Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

ρε παιδια κανω ερευνα αγορας για τα προγραμματα

 

μπορειτε να μου εξηγησετε τι σχεση εχουν μεταξυ τους τα

Robot - Revit Structure - Revit Detailer

 

αν μπορει δηλαδη να μου εξηγησει κανεις αυτη την εικονα stru.png

 

http://img831.imageshack.us/f/stru.png/

 

 

(την εχω παρει απο εδω

http://images.autodesk.com/adsk/files/structure_2010_overview.pdf )

 

εχω διαβασει και εδω http://greece.autodesk.com/adsk/servlet/index?siteID=13044047&id=13135440

 

 

μπορω να χρησιμοποιησω το Robot μονο για την ελληνικη πραγματικοτητα ή χρειαζομαι και τα υπολοιπα ή ειναι υπερβολικα ολα αυτα

αν μπορει καποιος ας μου πει 2 λογια

Link to comment
Share on other sites

Το Robot δουλεύει ανεξάρτητα από το Revit. Δεν είναι αναγκαστικό να τα πάρεις όλα αυτά. Απλά το θέμα είναι ότι αν έχεις το revit τότε η εισαγωγή του μοντέλου γίνεται αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι πας πολεοδομια...

Αφου το λεει και το ονομα "architecture". Τι να τα κανει το Ρομποτ τα πορτοπαραθυρα??

 

Δες και το Scia μπορει να σου αρεσει περισσοτερο.. (παραγει και αρκετα καλα σχεδια)

Link to comment
Share on other sites

iovo εχω ακόμα το 2010 (δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα το 2011... τεμπελοσκυλο είμαι) κ έτσι δεν ήξερα οτι δεν υπάρχει πια το "Light"

Οπως το'πες με επιλογή tension ή compression κάνει μη γραμμική (εκει πηγαινε και το χαμογελάκι στο προηγουμενο post μου)

Με το Analysis Reference τι εννοείς? Κάποιο πράδειγμα λυμένο? Δεν έχω βρεί κατι τετοιο ως τωρα... Ειχαμε πει κ στο παρελθον να φτιαξουμε κάποιο κοινο αρχειο εμεις οι Ρομποτακηδες απο εδω μεσα αλλα ακομα τιποτα... Πιασε αν θες κανενα του Αβραμιδη τουλάχιστον για τη δυναμικη ανάλυση..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τους συνδυασμούς φόρτισης?

 

Συγκεκριμένα δουλεύω το 2011 και προσπαθώ να κάνω τους αυτόματους συνδυασμούς.

Loads -> Automatic Combinations -> Full automatic Combinations

 

Πατώντας Οκ δημιουργούνται αυτόματα ή θέλει κάποια άλλη ρύθμιση? Αφού δημιουργηθούν πως τους βλέπω?! Τους ψάχνω και στο Combinations Table αλλά δεν φαίνονται!

Link to comment
Share on other sites

Τον σεισμό πως το εισάγεται στο πρόγραμμα; Μπορεί να κάνει επίλυση με σεισμό όταν οι μάζες δεν ανήκουν σε διάφραγμα;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κάνεις ανάλυση για τις βασικές φορτίσεις

 

Ναι αυτό κάνω. Μετά πως βλέπω τι είναι ο κάθε συνδιασμός. Π.χ. θέλω τον 1.35G + 1.5Q + 1.05 Sn ...Πως τον βρίσκω ? Μου δείχνει μόνο ότι είναι SLS ή ULS .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.