Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Δε γίνεται να ανοίξεις αρχείο νεότερης έκδοσης με παλαιότερο πρόγραμμα.

Θα σε πετάξει κατευθείαν έξω.

Τα αρχεία .anf υποτίθεται ότι αφορούν το Strucad. Tα αρχεία Strucad είναι .snf , oπότε στην πράξη δεν υπάρχει καμία πληροφορία.

Με το .srt , ακόμη και αν στο ανοίξει θα χάσεις πολλά δεδομένα.

Θα σου πω ένα trick.

Δοκίμασε να ανοίξεις ένα αρχείο με το recover ( οpen και τίκαρε το recover).

To αρχείο του RSA2011 θα κλείσει αμέσως γιατί δεν μπορεί το RSA2010 να το διαβάσει.

Παρόλαυτα θα δεις στο υπολογιστή σου ένα νέο αρχείο με την ίδια ονομασία που ήταν το αρχικό αλλά με την κατάληξη recovered.

Aυτό το αρχείο ανοίγει με το 2010.

........αν είσαι τυχερός μπορεί και να δουλεύει.

Αν δε δουλεύει , δοκίμασε αυτό το αρχείο να το σώσεις με άλλο όνομα και με άλλη μορφη (κατάληξη).

Link to comment
Share on other sites

nik,

 

Για την ιστορία, πες μου εάν μπορέσες να ανοίξεις αρχείο του 2011 με κατάληξη *.srt με την έκδοση 2010, εάν το δοκιμάσεις φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μια ερώτηση κι εγώ. Έχω μία μεταλλική αποθήκη και θέλω να κάνω διαστασιολόγηση της θεμελίωσης. Προς το παρόν έχω βάλει αρθρώσεις και δεν ξέρω πως να βάλω και να διαστιολογήσω τη θεμελείωση. Ρώτησα και την υποστήριξη, αλλά δεν υπάρχει και πολύ διάθεση για βοήθεια. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα του ήμουν υπόχρεος.

Link to comment
Share on other sites

@kourepai

 

Αν πας στις μεταλλικές συνδέσεις και ορίσεις το τύπο συνδεσης "pinned base" θα σου κάνει διαστασιολόγηση και την συνδεση και το πέδιλο (ανεξάρτητο πέδιλο).

 

Ψάξε λίγο το πρόγραμμα, έχει πολλές δυνατότητες. Μπορείς να ορίσεις και το ακριβές προφίλ του εδάφους για παράδειγμα.

 

Και όπως έχει ειπωθεί σε εάν παρόμοιο thread, πάνω δεξία στο toolbar έχει το "Help"... το manual του Robot το έχεις?

 

 

@nik,

Τελικά τι έκανες με το αρχείο που ήθελες να άνοιξεις με παλαιότερη έκδοση?

Link to comment
Share on other sites

@nik,

Τελικά τι έκανες με το αρχείο που ήθελες να άνοιξεις με παλαιότερη έκδοση?

 

Τίποτα γιατί δεν με ενδιέφερε και πολύ. Κάτι συνδέσεις ήταν τις οποίες τις ξαναέφτιαξα στο 2010. Δεν έχασα πολύ δουλειά δηλαδή. Τώρα δεν το έψαξα παραπάνω να δω αν γίνεται αυτό που μου είχες πει για τα αρχεία .srt.

Link to comment
Share on other sites

@kourepai

 

Αν πας στις μεταλλικές συνδέσεις και ορίσεις το τύπο συνδεσης "pinned base" θα σου κάνει διαστασιολόγηση και την συνδεση και το πέδιλο (ανεξάρτητο πέδιλο).

 

Ψάξε λίγο το πρόγραμμα, έχει πολλές δυνατότητες. Μπορείς να ορίσεις και το ακριβές προφίλ του εδάφους για παράδειγμα.

 

Και όπως έχει ειπωθεί σε εάν παρόμοιο thread, πάνω δεξία στο toolbar έχει το "Help"... το manual του Robot το έχεις?

 

Λοιπόν pinned είναι ορισμένο. Διαστασιολόγηση της σύνδεσης κάνω χωρίς πρόβλημα, αλλά το πέδιλο λόγω του ότι το λύνει ως ανεξάρτητο, βγαίνει τεράστιο. Δεν υπάρχει τρόπος να επιλυθεί ενιαία η θεμελείωση? Πραγματικά έχω φάει όλη μέρα και άκρη δεν έχω βγάλει.

 

Αν υπάρχει κάποιος που το δουλεύει και είναι διατεθιμένος να μου δείξει, ας μου στείλει ένα μήνυμα, γιατί τα έχω πάρει και με το πρόγραμμα και με την υποστήριξη που είναι για κλωτσιές.

Link to comment
Share on other sites

Αν σου βγάζει τεράστιο πέδιλο, τότε λύσε το στο χέρι...

 

Αν θέλεις να λυθεί ενιαία η θεμελίωση τότε:

1. Όρισε μια πλάκα = γενική κοιτόστρωση

2. Όρισε δοκάρια ΟΣ = πεδιλοδοκοί

Και στις δυο περιπτώσεις πρέπει να ορίσεις ιδιότητες του εδάφους

 

Α, το manual υπάρχει:

 

Autodesk® Robot™ Structural Analysis Professional 2010

 

 

  • available at DVD in Manuals\English directory

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.