Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Ουτε η autodesk με πληρωνει ουτε scia..

Απλα οποιος εχεις αγορασει και χρησιμοποιει τετοια λογισμικο θελει να εχιε σφαιρικη εικονα για το "τι παιζει" στην αγορα...

 

nea_michanikos (κατι μου θυμιζει το ονομα..)

Δεν σου εχω μιλησει ασχημα μεχρι τωρα..Εσυ το κανεις ομως...

Επισης η ελαχιστες απαιτησεις ξερεις, δεν ειναι το manual...

 

ΥΓ. Το οτι πολλοι χρηστες παρατανε το Ρομποτ κατι φταει (επιλεγοντας αλλα λογισμικα)...Υπαρχουν βεβαια και οι φανατικοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν σου μίλησα άσχημα αλλά εδώ το thread είναι για το robot και σπαμάρεις για το scia. τους αναγνώστες του thread δεν τους ενδιαφέρει το scia. αν θέλουν αν μάθουν για το scia πάνε στο αντίστοιχο thread. απλά τα πράγματα

 

ΥΓ. Το οτι πολλοι χρηστες παρατανε το Ρομποτ κατι φταει (επιλεγοντας αλλα λογισμικα)

όπως ποια λογισμικά?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξερω το λογισμικο, δεν το εχω δει καν...

Το βλεπω δυσκολο να μην εχει τις συνδεσεις που λες..

Γενικα νομιζω οτι ΕΝ εχει αρκετα χρονια τωρα..

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει κάποιο πρόβλημα απλά έχει πολύ αργούς χρόνους εκκίνησης

Αυτό είναι γενικότερο πρόβλημα των τελευταίων εκδόσεων των προγραμμάτων της Αutodesk.Aπαιτούν μεγάλη μνήμη και καλές κάρτες γραφικών. Βέβαια τα γραφικά του Robot είναι πολύ καλά και θυμίζουν αρχιτεκτονικό πρόγραμμα και όχι στατικό.

Ελάχιστη μνήμη για το Robot 3Gb και για το Scia 2Gb.

 

καλό πρόγραμμα είναι αυτό που ξέρει να δουλεύει κάποιος, που ξέρει τι αδυναμίες του και ξέρει να φυλαχτεί. θεωρώ ότι το robot έχει πάρα πολύ καλή σχέση value for money.

Aυτό είναι πολύ σωστό γιατί

1. Δεν υπάρχει τέλειο πρόγραμμα γιατί αλλιώς όλοι θα αγόραζαν αυτό.

2. Το Scia είναι ελαφρώς ακριβότερο , περίπου στα επίπεδα του Sofiftik.

Όλα τα παραπάνω είναι αξιόπιστα και με πολλές δυνατότητες.

Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από την εμπειρία του χρήστη.

Κάτι άλλο που θα πρέπει να διερευνήσει ο υποψήφιος αγοραστής , πέρα από το value for money , είναι και ο χρόνος που απαιτείται για να ολοκληρωθεί μία μελέτη.

 

.αληθεια για το Ρομποτ ποιον καλεις στο τηλεφωνο??

Δεν υπάρχει ουσιαστική βοήθεια από την Ελληνική Αντιπροσωπεία.

Αν έχεις πληρώσει την ετήσια υποστήριξη , μπορείς να στείλεις τα ερωτήματα σου στο Subscription Center όπου θα σε απαντήσουν με email.

 

ΥΓ. Το οτι πολλοι χρηστες παρατανε το Ρομποτ κατι φταει (επιλεγοντας αλλα λογισμικα)...Υπαρχουν βεβαια και οι φανατικοι...

Θα αποκτήσω καλύτερη άποψη όταν το μάθω καλύτερα με την εκπαιδευτική έκδοση. Αν με καλύψει στις σύμμεικτες κατασκευές δεν έχω κανένα ενδοιασμό να αγοράσω το Scia , αρκεί να υπάρχει και καμία καλή προσφορά :razz:

 

 

@Τerry , To Scia ίσως να είναι καλύτερο σε μερικά θέματα αλλά το Staad δε νομίζω.

Αυτοί που παράτησαν το Robot για το Staad , το έκαναν μάλλον για την υποστήριξη του Μαραβέα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσφορα τρεχει ηδη..

Μπορεις να ρωτησεις για τιμη..

Το συμμικτο το εχω παρει (πλακες και δοκους) αλλα ΔΕΝ με ικανοποιει..

Η διαστασιολογηση και ολοι οι ελεγχοι ειναι σουπερ, αλλα στη εισαγωγη των συμμικτων στοιχειων και οι παραδοχες που κανει ειναι λιγο καπως...Θελει δουλεια ακομα το συμμικτο...κυριως ξαναλεω στη μοντελοποιηση..

Να λεμε του στραβου το δικιο..

Link to comment
Share on other sites

το staad, en για μέλη έχει (για τα κλάματα μεν - τουλάχιστον παλιότερα- αλλά έχει) για συνδέσεις από πότε έχει? γιατί τώρα που κοίταξα στην bentley δεν είδα κάτι

 

άρα ούτε και για το staad έχεις άποψη. για το robot είπες πριν ότι δεν το ξέρεις. τελικά θα μας πεις γιατί σχολιάζεις 2 προγράμματα που δεν τα ξέρεις σε thread άσχετο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαστασιολογηση και ολοι οι ελεγχοι ειναι σουπερ, αλλα στη εισαγωγη των συμμικτων στοιχειων και οι παραδοχες που κανει ειναι λιγο καπως...

Έλεγξε λίγο ερπυσμό και συστολή ξήρανσης

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.