Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Ορίζεις claddings που είναι πεπερασμένα στοιχεία για την μεταφορά των φορτίων Geometry>Claddings

 

Στην συνέχεια πάς Geometry>Claddings >Special atrributes> Load distribution- Claddings για να ορίσεις τον τρόπο που θα κατανέμονται τα φορτία.

 

Και ακόμα Geometry>Claddings >Special atrributes> Load distribution- Claddings -Options για να ορίσεις ποια μέλη θα παίρνουν φορτία και με ποιά μέθοδο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας! αντιμετωπίζω ένα πρόβλιμα με το robot. Έχω ένα κτίριο από πέτρα και θέλω να εισάγω το σεισμό. Τo manual λέει οτι πρέπει να ορίσω διάφραγμα στη στάθμη κάθε ορόφου. Πώς γίνεται αυτό; Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ορίζεις claddings που είναι πεπερασμένα στοιχεία για την μεταφορά των φορτίων Geometry>Claddings

............................................................

 

Ευχαριστώ πολύ. Έχω μία ακόμα απορία. Στην έκδοση 2011 δεν μπορώ να βρω με τίποτα που είναι τo panel, για να ορίσω πλάκα. Το έχουν αλλάξει? Παλιά ήταν στο geometry. Και το κακό είναι ότι το help αναφέρεται μάλλον στο 2010.

 

Εdit: άκυρο, απλώς ξεκίνησα την κατασκευή ως 2D frame και μετά που το άλλαξα σε shell δεν μου τα έβγαλε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βρώ τις διατομές ψυχρής ελάσεως. Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος; Πρέπει να επιλέξω άλλη database και αν ναι ποια;

Link to comment
Share on other sites

@ge_liakos

 

Tools> Job Preferences> Databases> Steel and timber sections>

κλίκ στο σύμβολο add a database

AISI (american)

Εκεί έχει τυπικές διατομές ψυχρής έλασης (Σ, Ζ, C).

 

Για διατομές που δεν υπάρχουν (πχ στραντζαριστες) πρεπει να φτιάξεις την διατομή στο Section Definition

 

 

 

 

Και τώρα η δικιά μου ερώτηση:

 

Προσπαθώ να σχεδιάσω πακτώσεις για μεταλλικά υποστυλώματα (fixed column connection).

Επιλέγω τα 9 υποστυλώματα και καθορίζω τις παραμέτρους της πάκτωσης και του θεμελίου.

"Τρέχω" την ανάλυση και επιλέγω τους συνδυασμούς φορτίσεων. Ως εκ τούτου για κάθε σύνδεση σχεδιάζει για την περιβάλλουσα των δυνάμεων και ροπών.

Υπάρχει τρόπος να μελετήσει την κάθε φόρτιση, μια προς μια, χωρίς να χρειάζεται να το κάνω manually?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στα αποτελέσματα των συνδέσεων μεταλλικών στο RSA11 μου προκύπτουν κάτι αλαμπουρνέζικα! Όπου υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες μου βγάζει κάτι ( SSS??S?SS ).

 

Έχω επιλέξει ελληνικές ρυθμίσεις, γλώσσα κ.τ.λ . Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω ακριβώς τι εννοείς.... συμβαίνει και στην έκδοση 2010 σε εμένα τουλάχιστον.

 

Δοκίμασε την εκτύπωση ρε *.rtf και όχι σε *.doc....

 

Το πρόβλημα συμβαίνει κυρίως στον έλεγχο μελών. Όταν κάνεις preview τα αποτελέσματα, μπορείς να κάνεις και ένα save σαν rtf.

 

Α, επίσης να μην αλλάζεις την γραμματοσειρά γιατί μερικά είναι σε symbol και άλλα σε Time New Roman. Άστα ως έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Στα αποτελέσματα των συνδέσεων μεταλλικών στο RSA11 μου προκύπτουν κάτι αλαμπουρνέζικα! Όπου υπάρχουν ελληνικοί χαρακτήρες μου βγάζει κάτι ( SSS??S?SS ).

 

Έχω επιλέξει ελληνικές ρυθμίσεις, γλώσσα κ.τ.λ . Ξέρετε τι μπορεί να φταίει ?

 

Αν το έχεις αγορασμένο και έχεις πληρώσει το subscription , στείλε τους email.

Θα σου στείλουν κάποια αρχειάκια τα οποία θα τα αντιγράψεις στο φάκελο του προγράμματος.

Για λεπτότοιχες υπάρχουν αρκετές έτοιμες ομάδες (Αrcelor ,Stahlprodukt) αλλά μπορείς να φτιάξεις και δικές σου. Δε συνιστώ να χρησιμοποιήσεις Αμερικάνικες γιατί είναι αρκετά διαφορετικές.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα uninstall το 2011 και πέρασα το 2010. Σε αυτό δεν έχω πρόβλημα. Οπότε συνεχίζω έτσι. Μία άλλη ερώτηση. Γίνεται να σώσεις ένα αρχείο 2011 σε 2010 μορφή ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.