Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Γεια σας

Έχω το Space II, το Instant,to Fedra

Το 95% των μελετών μου είναι πολυκατοικίες.

Υπολόγιζα να πάρω το Robot,

αλλά από αυτά που διάβασα καλύτερα να πάω σε Ελληνικό;

π.χ Next

Link to comment
Share on other sites

Robot 2009->2010: Καμία ουσιαστική αλλαγή

Robot 21-2009: Καμία ουσιαστική αλλαγή

Από Robot 18-Robot 21 σε κάποια φάση μπήκαν οι έλεγχοι σε λεπτότοιχα και οι νέοι ευροκώδικες. Με τα παραπάνω θέλω να πω ότι από άποψη σχεδιασμού (μελών - συνδέσεων) τα τελευταία 3 χρόνια δεν έχουν γίνει ουσιαστικές προσθήκες.

Οι συνδέσεις χωλαίνουν (είναι λίγες).

Εγώ θα περίμενα την επόμενη έκδοση να δω αν σκοπεύουν να δουλέψουν πραγματικά επάνω στο πρόγραμμα, δεν θα το αγόραζα τώρα. Θα κοιτούσα SCIA, ή το γερμανικό (RSTAB, RFEM).

Ένας γδαρμένος χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

@ skand001 : στην περίπτωση σου, μάλλον δεν θα το αγόραζα. Πρέπει να έχεις ένα κρίσιμο όγκο μεταλλικών για να αξίζει.

 

@ lightname : Γιατί γδαρμένος? Τα λογισμικά που προτείνεις κοστίζουν 2Χ τουλάχιστον την τιμή του robot, και το θέμα της συντήρησης-αναβάθμισης υπάρχει και εκεί. Το θέμα των συνδέσεων όπως το θέτεις υπάρχει βεβαια, όπως και το μέγα θέμα του αντιπροσώπου. Από εκεί και πέρα, από πλευράς δυνατοτήτων δεν έχω παράπονο, συγκρίνοντας πάντα με αντίστοιχα προγράμματα, το μόνο κακό είναι ότι το θέμα των σύμμικτων δεν φαίνονται διατεθειμένοι να το πιάσουν.

 

p.s. 1 : και το θέμα των καμπύλων γενικά, όποιος έχει δοκιμάσει να περάσει καμπύλη δοκό στο robot, θα ξέρει γιατί μιλάω.

 

p.s. 2 : i'm back :grin:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πλήρωσα αναβάθμιση από το 21 στο 2009 και τώρα εκκρεμεί το 2010 μέσα σε έναν χρόνο και καμιά διαφορά δεν είδα.

Τι εννοείς ότι υπάρχει το μέγα θέμα του αντιπροσώπου;

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν υπάρχει μια ομάδα που θα έχει την υποστήριξη του προγράμματος ,θα σε βοηθήσει, θα σου λύσει κάποια απορία, που μπορεί να είναι βλακώδης, αλλά εσένα σου φαίνεται βουνό, θα φτιάξει και κανένα ελληνικό manual για το σεισμό π.χ., τέτοια πράγματα.

 

Τα παραπάνω είναι περισσότερο αναγκαία σε ένα πρόγραμμα τέτοιου τύπου, που θα σχεδιάσεις και κανένα πιο περίεργο έργο, και οι αβεβαιότητες είναι μεγαλύτερες.

 

Για τις αναβαθμίσεις, έτσι θα είναι πλέον. Το τι αγοράζεις με αυτές, δεν είναι και τόσο εμφανές μερικές φορές, επιφυλάσσομαι για "αποκαλύψεις" αργότερα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ skand001 : στην περίπτωση σου, μάλλον δεν θα το αγόραζα. Πρέπει να έχεις ένα κρίσιμο όγκο μεταλλικών για να αξίζει.

Μάλλον δίκαιο έχεις paktomenos

Επειδή το Space II πλέον είναι παρελθόν από άποψη εξέλιξης, ψάχνω για ένα καλό πρόγραμμα για την αντιμετώπιση μεικτών κατασκευών, για τα λίγα, αμιγώς μεταλλικά με καλύπτει το Ιnstant

Προτείνετε κάποιο;

Link to comment
Share on other sites

@ skand001 : στην περίπτωση σου, μάλλον δεν θα το αγόραζα. Πρέπει να έχεις ένα κρίσιμο όγκο μεταλλικών για να αξίζει.

Μάλλον δίκαιο έχεις paktomenos

Επειδή το Space II πλέον είναι παρελθόν από άποψη εξέλιξης, ψάχνω για ένα καλό πρόγραμμα για την αντιμετώπιση μεικτών κατασκευών, για τα λίγα, αμιγώς μεταλλικά με καλύπτει το Ιnstant

Προτείνετε κάποιο;

 

δεν ψάχνεις λίγο στο forum γιατί το θέμα αυτό είναι λίγο συγκεκριμένο να πούμε

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επειδή διάβασα ότι η σελίδα με τα video tutorials καταργήθηκε και κάποιοι τα θέλουν, τα ανέβασα σε rapidshare. Είναι 41 flash αρχεία.

 

http://rapidshare.com/files/283404828/Video_tutorials.zip.html

 

Καλή μελέτη ;)

 

Υ.Γ. Μπορεί να κατέβει μόνο 10 φορές, οπότε ίσως κάποιος admin μπορούσε να το ανεβάσει αλλού. Α, και πρώτο μου post, γεια σε όλους!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Jonous.

Τα ανέβασα στο ifile χωρίς περιορισμό.

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=792

Έχω την εντύπωση, πάντως, πως απλά τα έχουν μεταφέρει σε άλλη σελίδα.

Θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.