Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Εννοείς φαντάζομαι στηρίξεις στον κύλινδρο...

Επιλέγεις την βάση του κυλίνδρου, και βάζεις planar support με τις ιδιότητες που θέλεις.

Κατόπιν πας analysis-->calculation model-->generation. Θα εμφανιστούν και οι κόμβοι, και οι στηρίξεις (θα δεις σύμβολα κάτω από κάθε πεπερασμένο).

post-4079-131887220506_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα mesh το μοντέλο με πεπερασμένα στοιχεία. Και μετά έλεγα να δώσω στοθς κάτω κόμβους τις στηρίξεις και τις ελευθερίες. Δες σχήμα, αλλά μαλλον έχω λάθος λογική από ότι φαίνεται...

Ακυρο είδα το σχήμα που μου παράθεσες. Οκ κατάλαβα πως το εννοείς. Είμαι τελείως εκτός φιλοσοφίας του προγράμματος...θα δούμε τι θα γίνει στην συνέχεια...

Δεν ξέρω αν βοηθάει έχω το Robot structural analysis professional 2009 με SP1.

post-3730-131887220496_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δες τι ανέβασα πιο πάνω. Οχι δεν πάει έτσι, γιατί πολύ απλά μπορείς να αλλάξεις μέγεθος πεπερασμένων, το αν θα είναι τριγωνικά κλπ. (μέσω του meshing options, και μετά model generation ξανά) και οι ιδιότητες των στηρίξεων αυτόματα εφαρμόζονται ξανά, δεν χρειάζεται να το κάνεις χειροκίνητα για κάθε κόμβο! Εξέλιξη φιλε pappos...

 

edit: όχι δεν παίζει ρόλο η έκδοση, από παλιά τα ίδια είναι.Αυτό που σου έδειξα είναι στην V21.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου paktomenos !!!

 

... paktomene συγχώρεσέ με(αφού σε βρήκα 8α υποστείς και τις συνέπειες...)

 

Το Autodesk Concrete Building Structures 2009 τι ακριβώς κάνει ?

 

Το έχω βάλει και αυτό, φαίνεται πολλά υποσχόμενο...(εντάξει για σκυρόδεμα είναι, αλλά μήπως είναι κάτι σαν το Revit structure ?)

Link to comment
Share on other sites

@ pappos: είναι το παλιό CBS της robobat, το οποίο ήταν για την διαστασιολόγιση φορέων από Ο.Σ., του οποίου απλά αλλάξανε το όνομα.

Αρχικά το robot ήταν για τα μεταλλικά και το cbs για το Ο.Σ. Με τον καιρό το robot εξελίχθηκε σε γενικό πρόγραμμα ανάλυσης και διαστασιολόγησης, οπότε το CBS κατέστη σχετικά περιττό. Οσοι όμως έχουμε προσπαθήσει να διαστασιολογήσουμε Ο.Σ. με το robot, είναι φανερό πως από πλευράς ευχρηστίας πάσχει. Περισσότερα δεν ξέρω, δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

 

@mek: Είναι η Υπολογιστική:

http://www.ypologistiki.gr/robo/robobat1.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ειμαι φοιτητης (μελλοντικος συναδελφος|) και εχω παρει απο ενα φιλο το ''Autodesk Robot Structural Analysis Professional 2009''.Πειραματιζομε,οταν το ανοιξεις βγαζει ''templates'' και επιλεγεις ενα,μετα οταν ανοιγει το λογισμικο δεν το βλεπω πουθενα.

Μπορει καποιος να μου περιγραψει πως ξεκιναω εστω?ακομα κανω και εισαγωγη αρχεια απο το ''autocad 2009'' και δεν μου τα ανοιγει.......

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτοί οι φίλοι, μας έχουν κάνει ζημιά... τι εννοείς δεν το βλέπεις πουθενά? δοκίμασε το structure type από τα menu αν δεν είσαι σίγουρος για το τι είδος επέλεξες, ή απλά θέλεις να αλλάξεις το είδος της κατασκευής στη μέση της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.