Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Μου την εχει δωσει και εμενα το θεμα με την Autodesk.Πριν λιγους μηνες τα εσκασα επειδη αγορασε η Autodesk την Robobat. Και τι φταιω εγω?Και γιατι να δωσω τωρα 700 η' 800 +ΦΠΑ ουσιαστικα για να παρω παλι τα ελληνικα που τα ειχα οταν αγορασα το προγραμμα (απο Μαραβεα). Επισης δε βλεπω καμια σοβαρη αναβαθμιση στο προγραμμα... Φρου-φρου και αρωματα...

Barracuda ειμαι μεσα για το mail που λες αν χρειαστεις στοιχεια στειλε μου πμ

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα ένα μοντέλο (εισαγωγή από AutoCAD) σε μορφή .dxf

 

Τα μέλη μια χαρά τα περνάω αλλά όταν πάω να κάνω επίλυση μελών μου βγάζει μύνημα λάθους στα μέλη. (Robot pro 2010 με hotfix SP1)

 

Δηλαδή στο list δεν μου βγάζει αριυμό όπως έκανα κάποια άλλα παραδείγματα. (Απλά πλαίσια με ένα ανοιγμα) Στα απλά πλαίσια με ένα άνοιγμα δεν είχα πρόβλημα, εκεί δεν πέρασα μοντέλο χρησιμοποιησα το layout του Robot.

 

Δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω βάλει αρκετές φορές μοντέλο από dxf, χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα λες προκύπτει στην διαστασιολόγιση μελών?

Η εννοείς στην ανάλυση? Τι ακριβώς σου βγάζει?

 

Αν είναι στην ανάλυση πάντως, πρέπει να προσέξεις όλες οι ράβδοι αν έχουν υλικό καθορισμένο, γιατί όταν μπαίνουν από το DXF δεν έχουν προκαθορισμένο υλικό, με αποτέλεσμα να πρέπει να το ορίσεις εκ των υστέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κρυφό ?? (πλάκα κάνω).

Αν μπορείς να μας πεις τι έχεις προσπαθήσει, σε τι παράδειγμα και φυσικά τα αποτελέσματα σε σχέση με την θεωρία....

Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνεις εισαγωγή από dxf δεν έχει ορισθεί ο "τύπος" της ράβδου (beam,column κλπ). Αν δεις τα propeties του μέλους θα βλέπεις "Type N/A" .Για να διασταλογηθούν τα μέλη και να υπάρχει αρίθμηση στο menu της διαστασιολόγησης πρέπει να έχουν ορισθεί οι τύποι των ράβδων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.