Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Λοιπόν από τα ξένα θα ξεκινήσω από τα:

 

 

  1. ATENA (http://www.cervenka.cz/products/atena)
  2. SOFiSTIK (http://www.sofistik.com/index.php?id=2&L=1)
  3. CUBUS (http://www.cubus.ch/hello.html)
  4. InfoCAD (http://www.infograph.eu/)

 

Από τα Ελληνικά για σκυρόδεμα

 

 

  1. ΝΕΧΤ
  2. ......

 

Για σιδηρές από Ελληνικά

 

  1. INSTANT

Αυτά

 

 

Pappos αν και η ερώτηση είναι άσχετη με το θέμα,αλλά δεν υπάρχει ανάλογο θέμα στο forum θέλω να σε ρωτήσω,επειδή έχεις ασχοληθεί με τα προγράμματα της CUBUS,από ότι θυμάμαι από λεγόμενα σου σε κάποιο post αλλά δε το βρίσκώ, μήπως ξέρεις γιατί η ιστοσελίδα της στην Ελλάδα και γενικότερα η ενημέρωση της έχει μείνει στάσιμη?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ το STATIK 3 το δούλευα στα φοιτητικά μου χρόνια, τον κ. Κανελλόπουλο τον γνώρισα και προσωπικά σε μια έκθεση.

Μιλάμε για πρόγραμμα πολύ δυνατό και εφάμιλλο του SOFiSTiK.

Εχει γίνει ενημέρωση, το πρόβλημα κατά εμέ είναι ότι δεν έχει δώσει την πρέπουσα σημασία σε αυτό που λέγεται Marketing και για αυτό τον λόγο δεν υπάρχει και ενημέρωση στον υπόλοιπο κόσμο. Ενώ το πρόγραμμα είναι μέχρι και για ερευνητικά ενδιαφέροντα, οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν στην Ελλάδα. Εγώ τότε είχα πάρει και το εγχειρίδιο που δίνανε στην αγορά. Στην σελίδα έγινε ενημέρωση εκεί που λέει:

Εγχειρίδιο σχεδιασμού οδογε-φυρών από προεντεταμένο σκυρόδεμα με το Statik-5/ Fagus-5. (http://www.cubushellas.gr/20-Stuff/03-Logismiko/PDF/18.Road%20Bridges_GR.pdf)

 

Δεν κάνω διαφήμιση αλλά επειδή έχω μια αρρώστεια με τα προγράμματα και τις προσομειώσεις και τα μοντέλα τα δοκιμάζω όλα. Μέχρι και το SCADA όταν το είχαν φέρει από αμερική είχα δοκιμάσει τότε για να καταλάβεις.

 

Αλλά επανέρχομαι και λέω το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ αξιόλογο και κρίμα που χάνεται εδώ στην Ελλάδα.

 

Το πρόγραμμα είναι ελβετικό σε ευνεργασία με το ETH. Οσοι ξέρουν τι σημαίνει ETH κατάλαβαν. Ένα από τα καλύτερα σε παγκόσμιο επίπεδο !!!

 

Δεν ξέρω αν βοήθησα αλλά όποτε γράφω για προγράμματα κάτι παθαίνω και τα χάνω και ξεφεύγω...ελπίζω να σε βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω κι εγώ έχω μια ψύχωση με τα προγράμματα, αλλά το κόστος τους δε μας επιτρέπει να τα χουμε όλα...τα προγράμματα της cubus τα ξέρω(είχα ρωτήσει και για προσφορά...) απλά με παραξένευε τόσο καιρό πως μια εταιρεία με ένα δημοφιλές και αξιόπιστο λογισμικό δεν αναβαθμίζει την ιστοσελίδα της, έναντι άλλων λιγότερων δημοφιλών...ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν μεταξύ Robot και StaadPro. Επέλεξα το δεύτερο για λόγους ταχύτητας σε πιο σύνθετα μοντέλα, από πίσω είναι η Bentley η οποία αναπτύσει προγράμματα καθαρά για μηχανικούς και τέλος το βασικότερο πολύ καλή τεχνική υποστήριξη σε όλα τα επίπεδα.Έχω δουλέψει και SAP2000 αλλά καμιά σχέση σε γραφικό περιβάλλον ειδικά στη εισαγωγή του προσμοιώματος. Σαν πρόγραμμα έχει - για τέτοιου επιπέδου προγράμματα που απευθύνονται και για ερευνητικούς σκοπούς - γραμμικά πεπερασμένα στοιχεία, επιφανειακά (plate και surface), solid, καμπύλα, αδρανή κτλ

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ το statik ...Αλλά επανέρχομαι και λέω το πρόγραμμα είναι πάρα πολύ αξιόλογο και κρίμα που χάνεται εδώ στην Ελλάδα..

 

Πιστευω ότι ο κύριος λόγος είναι η αρκετά υψηλή τιμή του (έχω πάρει προσφορά)

 

pappos έχεις προσωπική άποψη για gtstrudl ; (τελευταία με έχει πάρει το μυαλό ..για την αξιοπιστία του, τιμή, δυνατότητες ..εντάξει το gui είναι λίγο αρχαίο , αλλά αυτό είναι το τελευταίο που με νοιάζει πλέον, ύστερα από 2-3 φαντεζί..πατάτες που έχω φάει..)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν μεταξύ Robot και StaadPro.

 

Πέραν αυτού μην ξεχνάς ότι η Bentley αγόρασε και το Prosteel της Γερμανικής KiWiSoft που το έβγαζε.

 

Δηλαδή με άλλα λόγια Staadproo και Prosteel έχεις καλύψει τις σιδηρές και μάλιστα σε πολύ υψηλό level.

 

Τώρα και το Robot αν περάσεις το μοντέλο στο Revit πάλι γλυτώνεις πολύ χρόνο με την διαφορά ότι εκτός του Robot πρέπει να αγοράσεις και το Revit...

 

Ναι το έχω δει το StaadPro, έχει όντως πολύ φιλικό περιβάλλον (εμένα πάλι το ETABS, SAFE, SAP δεν ξέρω αλλά δεν με κέρδισαν...) και είναι της κλάσσης του Robot.

 

@ΣτέφανοςΒ

 

Το ξέρω το πρόγραμμα αλλά δεν είχα την τιμή να το δω από κοντά και να το δοκιμάσω. Έχω ακούσει όμως γενικά καλά λόγια για το πρόγραμμα αλλά όπως είπα και παραπάνω δεν το έχω δουλέψει μόνος μου.

 

Και τέλος ναι μπορεί να έχει μεγάλη τιμή το CUBUS αλλά και το SOFiSTiK δεν πάει πίσω. Επειτα μην ξεχνάτε για τι προγράμματα μιλάμε. Δεν είναι ούτε ΝΕΧΤ ούτε FESPA. Έχουμε πει, ανάλογα τις δουλειές που παρουσιάζονται προσαρμόζεισαι και στα προγράμματα. Αν κάνεις μόνο κτίριακια δεν βλέπω λόγο να πας σε ένα από τα παραπάνω που ανάφερα.

Link to comment
Share on other sites

το ζητουμενο ειναι τι θελεις να κανεις. μετά από αρκετή χρήση από statics/metalcad, sap, etabs/e-tools, statik/cedrus/fagus, robot , scia, steel 4m θα πρότεινα

 

α. γεφυρες / προεντεταμένα -- sofistik, statik/cedrus/fagus και λιγότερο next και ίσως esa.pt (scia)

 

β. μεταλλικα -- instant , metalcad , robot

 

γ. κτιριακα μπετον - ολα τα ελληνικα

 

δ. κτιριακα - ενισχυσεις επισκευές etabs/e-tools

 

βεβαια παντα μπορείς να χρησιμοποειίς και οτι διαθετεις .

εχω κανει πχ γεφυρα μεταλλική με το robot.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά μήπως να μεταφερθούν κάπου πιο κατάλληλα? είναι που είναι τεράστιο το νήμα, μην το ξεχειλώσουμε εντελώς ...

 

Πάντως, υπάρχουν όντως φοβερά προγράμματα που δεν έχουν τύχει ανάλογης προβολής στην ελλάδα, για διάφορους λόγους. Μερικά παραδείγματα είναι το Dlubal, το Midas και το Oasys.

Συνήθως σε τέτοιο επίπεδο δυνατοτήτων -και τιμών- το target group είναι μεγάλα γραφεία που ασχολούνται με μελέτες δημοσίων έργων, και η ενημέρωση γίνεται πρόσωπο με πρόσωπο, δεν χρειάζονται λοιπόν πολύ ενημερωμένα sites κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες το καινούργιο Robot (Trial version) πόσο μέγεθος έχει το install ??

Τι διαφορές έχει με το 2009 ?

Τα έχουνε μπερδέψει μου φαίνεται εκεί στην Autodesk...Το Robot δεν είναι σχεδιαστικό και ένα πρόγραμμα της πλάκας...

Αυτοί έτσι όπως πάνε θα βγάζουνε και από μια έκδοση για κάθε εποχή...μια για την ανοιξη, μια γαι το καλοκαίρι κ.τ.λ....

Αν συνεχίσουν έτσι θα το υποβαθμίσουν και στο τέλος θα βγει και ανέκδοτο με τις καινούργιες εκδόσεις κάθε τόσο και λιγάκι....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.