Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Έχει κανείς προβλήματα με την εισαγωγή αρχείων robot στο autodesk structural detailing;

Παρατήρησα ότι όταν ανοίγεις αρχείο μέ συνδέσεις στο ASD το πρόγραμμα κολλάει (Fatal Error).

Η εισαγωγή χωρίς συνδέσεις γίνεται χωρίς προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Υπήρχε κάποιο πρόβλημα το οποίο έχει λυθεί στην τελευταία έκδοση του robot. Σε κάθε περίπτωση καλό είναι, όταν ορίζεις συνδέσεις στο robot, να εχουν όλες διαφορετικό όνομα, άσχετα αν είναι του ιδίου τύπου, γιατί αυτό προκαλεί το πρόβλημα. Μπορείς να τις ονομάσεις π.χ. column base 1,2, κοκ, από την καρτέλα ιδιοτήτων κάθε σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα την ονομασία των συνδέσεων αλλά το Fatal Error παραμένει.

Κάθε φορά που το "transfer connections" είναι ενεργοποιημένο το ASD κολλάει.

Χρησιμοποιώ το Robot 2009.

Επίσης έχω άλλη μια ερώτηση: Τι γίνεται σε περίπτωση που έχεις συνδέσεις υπό γωνία (άλλη από 90 μοιρες); Απότι κατάλαβα το πρόγραμμα δε μπορεί να υπολογίσει συνδέσεις τέτοιου τύπου σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις πάρα πολλές συνδέσεις και "φορτώνει" σε βαθμό που να κολλάει? Δοκίμασε να μεταφέρεις μια σύνδεση από κάθε τύπο, δημιουργώντας ενα νέο αρχείο στο οποίο θα σβήσεις τις υπόλοιπες, και μετά μπορείς να τις αντιγράψεις εύκολα στο asd. Αλλιώς τι να πώ, μέγας ο θεός τον κολλημάτων και θαυμαστά τα έργα του.

 

Για το θέμα της γωνίας δεν το έχω προσέξει, ως τώρα όλα μου ήταν ορθογώνια (για το επίπεδο ΧΥ φαντάζομαι μιλάς)

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, σχετικά με τις συνδέσεις για το επίπεδο ΧΥ μιλάω.

Καμια δεκαπενταριά συνδέσεις έχω οπότε δε φαντάζομαι να είναι πάρα πολλές.

Πάντως θα προσπαθήσω να το ανοίξω με κάποιες τυπικές μόνο και θα σου πώ.

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω τη δοκιμαστική έκδοση του robot. Το τονίζω επειδή αυτό που θα ρωτήσω μπορεί να είναι πολύ απλό και να φανεί χαζό. Τολμώ όμως.

Κατασκευάζω δύο τετράγωνα panels με κοινή τη μία τους πλευρά, βάζω απλή έδραση περιμετρικά και βάζω και μία δοκό κατά μήκος της κοινής τους πλευράς. Επιλύω και παρατηρώ ασυνέχειες στις ροπές κατά μήκος της κοινής πλευράς. Είναι λογικό;

Αν πάντως αντί για δύο τετράγωνα πανελς δημιουργήσω ένα μεγαλύτερο, οι ασυνέχειες αυτές, όπως είναι φυσικό, εξαφανίζονται. Τί κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιό module δουλεύεις? αυτό τον πλακών? Μήπως έχει πάρει την περιμετρική έδραση και στην πλευρά της δοκού? Λογικά επάνω στον άξονα της δοκού θα πρέπει να βλέπεις κοινούς κόμβους των πεπερασμένων δεξιά-αριστερά, και όχι μεμονωμένους. Αν έχεις και κάποια φωτό του μοντέλου θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Στο module των πλακών δουλεύω ναι. Τα πεπερασμένα έχουν κοινούς κόμβους αν θυμάμαι καλά. Θα βάλω και φωτό το απόγευμα που θα είμαι γραφείο. Πάντως, έχω την εντύπωση ότι και χωρίς δοκό στη μέση, πάλι μου βγάζει ασυνέχειες (δεν παίρνω όρκο γιατί δεν το έχω μπροστά μου τώρα). Θα ανεβάσω φωτό το απόγευμα. Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Στο module των πλακών δουλεύω ναι. Τα πεπερασμένα έχουν κοινούς κόμβους αν θυμάμαι καλά. Θα βάλω και φωτό το απόγευμα που θα είμαι γραφείο. Πάντως, έχω την εντύπωση ότι και χωρίς δοκό στη μέση, πάλι μου βγάζει ασυνέχειες (δεν παίρνω όρκο γιατί δεν το έχω μπροστά μου τώρα). Θα ανεβάσω φωτό το απόγευμα. Ευχαριστώ πάντως.

 

:)Ποτέ στο module των πλακών κάτι άλλο εκτός από μία (1) πλάκα, ανεξαρτήτως σχήματος, στηρίξεων:). Γι αυτό τον σκοπό και μόνο υπάρχει. Στην ουσία λύνεις δύο ανεξάρτητες πλάκες παράλληλα αυτή τη στιγμή.

Γενικά, σύνθετα μοντέλα καλό είναι να τα δουλεύουμε μόνο στο shell, σε όλα τα υπόλοιπα νομίζεις ότι φτιάχνεις ένα σωστό μοντέλο, αλλά στην πράξη μπορεί να κάνεις άλλα πράγματα και να την πατήσεις άσχημα.

Link to comment
Share on other sites

!!!!!!!!!!!!!

Σοβαρά μιλάς; Στο παράδειγμα που έχει στο training manual με την πλάκα σε σχήμα Γ με την κυκλική προεξοχή και τις δύο οπές στο module των πλακών δεν το λύνει; Μήπως δεν μιλάμε για το ίδιο module;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.