Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Απορία.

Στο πρόγραμμα όταν δημιουργώ ένα μοντέλο π.χ. τυπικό ορθογωνικό κτίριο με άνοιγμα 15μ επί 40μ. Στους στύλους δίνω member type colunm (το οποίο για τους στύλους των πλαισίων έχω όνομα στύλοι_1 π.χ.) και για τους μετωπικούς στύλους, στύλοι_2 και δίνω τα κατάλληλα supports για λυγισμό-πλαγιοστρεπτικό. Τα groups που τα χρησιμοποιώ, αν πρέπει να γίνονται και αν χρησιμοποιούνται κάπου για δική μας ευκολία και που. Πρέπει στο παραπάνω παράδειγμα να ορίσω και groups? και σε αντιστοιχία με τα member types? (γιατί εγώ τουλάχιστον δεν τα χρησιμοποιώ)

Link to comment
Share on other sites

Τα groups είναι για δύο λόγους:

1) δική σου ευκολία στην επιλογή στοιχείων. Π.χ. κάνεις ένα group τους στύλους, και μετά μπορείς να τους επιλέγεις ευκολα μαζικά για τροποποίηση διατομών, στηρίξεων, δεσμεύσεων, κλπ. Ιδιαίτερα χρήσιμο αν χρησιμοποιείς πολλές διαφορετικές διατομές για ομοειδή στοιχεία, οπότε η επιλογή με διατομές μπορεί να είναι δυσλειτουργική.

2) -και βασικότερο- ευκολία στην διαστασιολόγηση, και κυρίως στην βελτιστοποίηση των στοιχείων. Ομοίως με το (1) μπορέις να διαστασιολογείς ή βελτιστοποιείς συγκεκριμένα group κάθε φορά, αντί για το σύνολο του φορέα.

 

Και να μην ορίσεις πάντως, δεν τρέχει κάτι. Είναι αποκλειστικά για καλύτερη οργάνωση του μοντέλου σου, και τίποτα άλλο. Εγώ τώρα πια συνήθως δεν ορίζω, δουλεύω με επιλογή με βάση τις διατομές.

Link to comment
Share on other sites

@Προς όλους τους Robo-τακηδες

 

Παιδιά με το που πήρατε το πρόγραμμα, με πιο τρόπο πήρατε χαμπάρι τι γίνετε, πως δουλεύει, πως να στήσετε το μοντέλο κ.τ.λ.?

Μέσω του αγγλικού manual ή μέσω σεμιναρίων?

Κατέβασα την trial έκδοση και προσπαθώ να δω τι παίζει.

Αν δεν σου δείξει κάποιος ζόρικη νομίζω είναι η κατανόηση του......τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου δείξει κάποιος ζόρικη νομίζω είναι η κατανόηση του......τι λέτε?

Αν συμφωνούνε και οι άλλοι χρήστες προτείνω να ξεκινήσουμε ένα παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

....προτείνω να ξεκινήσουμε ένα παράδειγμα.

 

To πρόγραμμα είναι κορυφή. Οποιος δεν έχει δουλέψει με αντίστοιχα προγράμματα εξωτερικού ίσως λίγο να μπερδευτεί αλλά είναι σχετικά εύκολο. Οσο για το παράδειγμα μπορούμε να ετοιμάσουμε 2-3 διαφορετικά με πλήρη επίλυση, όπως μοντελοποίηση-φορτιά-σεισμός-επίλυση-συνδέσεις-θεμελίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.