Μετάβαση στο περιεχόμενο

Robot Μillennium της Autodesk (Robobat)


chronism

Recommended Posts

Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα μηχανισμού.

Επίσης δεν έχει σχέση με τις διατομές αφού όσο μεγάλες και αν τις κάνω βγάζει instability.

Τι εννοεί με το instability of type 1 ?

Και τι είναι το type 3?

στο manual δε λέει κάτι. Και δεν έχω κανένα παράδειγμα επίλυσης δικτυώματος.

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα type 1,2,3 έχω φάει τον κόσμο, δεν έχω βρεί πότε βγαίνει το καθένα. Από "εμπειρία" πάντως, το 1 είναι συνήθως το πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι δεν είναι πρόβλημα μηχανισμού.

Επίσης δεν έχει σχέση με τις διατομές αφού όσο μεγάλες και αν τις κάνω βγάζει instability.

Τι εννοεί με το instability of type 1 ?

Και τι είναι το type 3?

στο manual δε λέει κάτι. Και δεν έχω κανένα παράδειγμα επίλυσης δικτυώματος.

 

type 1... τσέκαρε τα releases σου και τις εξωτερικές στηρίξεις (όντως είναι το σοβαρότερο)

 

type 3... αγνοησέ το

 

ερώτηση: συγκλίνουν οι ιδιομορφες σου?

Link to comment
Share on other sites

releases δεν έχω βάλει γιατί όλα τα μέλη του χωροδικτυώματος τα έχω χαρακτηρίσει σαν "truss members". Δοκίμασα και με pinned-pinned member πάντως και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά.

Πως να υλοποιήσω τις δεσμεύσεις εκτός επιπέδου;

Link to comment
Share on other sites

Στις στηριξεις πρεπει να επεμβεις (υποστυλωματα Ω.Σ. αν καταλαβα ).Θα δεσμευσεις και την μετακινηση στο καθετο επιπεδο και τις αντιστοιχες στροφες.

2D φορεις τους λυνεις στο αντιστοιχο module χωρις τετοια προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να ολοκληρώσεις την ανάλυση και να τσεκάρεις τον παραμορφωμένο φορέα? μερικές φορές τέτοια instabilities παρουσιάζονται όταν :

 

1) έχεις κάπου μηχανισμό (το προφανές)

 

2) λόγω μικρών αρχικών διατομών, ο φορέας για τα φορτία υπολογισμού παραμορφώνεται τρελλά, κάτι που το πρόγραμμα ερμηνεύει ως instability.

 

Επίσης, αν κάνεις δυναμική ανάλυση, πρέπει να έχεις ενεργοποιήσει τον dsc solver, απ΄ότι θυμάμαι.

 

Ευχαριστώ για τη συμβολή όλων.

 

Τελικά ο πακτωμένος έδωσε τη λύση (2). Ενώ δεν είχα αρχικά μηχανισμό. Λόγω μεγάλων παραμορφώσεων ο φορέας παραμορφωνόταν υπερβολικά με αποτέλεσμα να δημιουργείται μηχανισμός.

Αν και αρχικά είχα αλλάξει διατομές, δοκίμασα με πολύ μεγαλύτερες στα σημεία των μεγάλων παραμορφώσεων και το πρόβλημα λύθηκε.

Προς γνώση και συμμόρφωση....

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι κατάλαβα το πρόγραμμα έχει κάποιο πρόβλημα με τα χωροδικτυώματα.

Προσπάθησα να καταλάβω πως ακριβώς δουλεύει το πρόγραμμα και το μόνο που κατάφερα είναι να μπερδευτώ.

Για παράδειγμα: κάνω μοντελοποίηση στέγης και ενώ σε 2διαστάσεις (στο αντίστοιχο module) δουλεύει σωστά, σε 3διαστάσεις (3d truss module) μου βγάζει πάλι instabilities όλων των ειδών type 1/2/3. Και χρησιμοποιώ πολύ μεγάλες διατομές.

Το περίεργο είναι ότι αν αγνοήσω τα instabilities και δώ τις βυθίσεις είναι φυσιολογικές.

Έχει κανείς κάποιο παράδειγμα για 3δ ζευκτό;

 

 

Αν δουλεύεις στο truss module δε χρειάζεται να δώσεις advanced properties ή releases se κομβους, σωστά. Το θεωρεί δεδομένο το πρόγραμμα απότι κατάλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Στο truss mode, σωστά, υπάρχουν μόνο UX , UY , UZ.

 

3D truss δεν έχω κάνει, γιατί δεν δοκιμάζεις με 3dframe και releases? H στείλε κανένα model αν θέλεις, να του ρίξουμε καμμιά ματιά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.