Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατοικία μόνο από οπλισμένο σκυρόδεμα;


savvas31

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
...βέβαια εκεί δεν έχουν και οικονομικό πρόβλημα όταν τα ταξί τους είναι ρολς ρόις και 600ρια μερσέντες

 

Γιατί εμείς έχουμε 8-) ? Οι γερμανοί (bmw κλπ) ξεπουλάνε κάθε χρόνο.

 

Βρείτε μου λύση για την θερμομόνωση, και το φτιάχνω αύριο το πρωί.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 weeks later...

όταν συγκρίνουμε τούβλο με σκυρόδεμα εχω μια παρατήρηση να κάνω. Στην περίπτωση του σκυροδέματος αναγκαστικα θα χρειαστεί εσωτερική ή εξωτερική θερμομόνωση. Το αντίστοιχο με τούβλο θεωρώ ότι είναι ο μονός τοίχος με εσωτερική ή εξωτερική θερμομόνωση ξανά.

 

Αποψη μου ειναι οτι με σκυρόδεμα δε φτιάχνεις σπίτι αλλα κάστρο. Επίσης αποψη μου ειναι οτι το κόστος θα εκτοξευτεί, ολα τα συνεργεία θα ζητήσουν παραπανω χρήματα για το εξειδικευμένο σε σχέση με το συνηθες. Εγω σαν ΗΜ δεν θεωρω οτι με βολευει καθολου το σκυροδεμα στους τοίχους και πιστευω οτι θα χρειαζόταν πολυ περισσότερα χρηματα για να αναλάβω μια τέτοια δουλεια και να κερδίσω.

Link to comment
Share on other sites

...θα χρειαζόταν πολυ περισσότερα χρηματα για να αναλάβω μια τέτοια δουλεια και να κερδίσω.

 

Συγγνώμη, τί να κερδίσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν επενδύεις με πέτρα η κατασκευή φέροντος οργανισμού από τοιχία μπετόν είναι μονόδρομος. Επίσης η ηλεκτρολογική εγκατάσταση δεν είναι και τόσο μπελας. Τα περνάς όλα στο δάπεδο. Το έχω κάνει, και το κόστος δεν είναι εξωφρενικό, ειδικά αν δουλέψεις με 20άρια τοιχία και πεδιλοδοκούς.

Αυτός που δεν βγάζει λεφτά είναι ο εργολάβος καλουπατζής. Αλλά για αυτόν δεν μας νοιάζει! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.