Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρήση Επαγγελματικού ακινήτου ως Οικία


JowMikas

Recommended Posts

(Το θέμα μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες. Didonis)

Καλησπέρα σας. Καταρχάς ζητώ συγνώμη αν μπήκε σε λάθος θεματολογία.

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια επαγγελματική στέγη και να την χρησιμοποιήσω ως Οικία ως έχει. Χωρίς να αλλάξω κάποια άδεια.

Η ερώτηση μου είναι μπορώ να το κάνω? Τα έξοδα σε ρεύμα νερά τηλέφωνα είναι το ίδιο?? Είναι κάτι που πρέπει να προσέξω??

Δώστε μου όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείτε γιατί είμαι μπερδεμένος.

Το ακίνητο θα παρθεί με στεγαστικό δάνειο.

Σας ευχαριστώ πολύ. 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, JowMikas said:

....Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια επαγγελματική στέγη και να την χρησιμοποιήσω ως Οικία ως έχει. ...

Από πολεοδομικής άποψης (δηλαδή αντικείμενο Μηχανικών) δεν υπάρχει (ακόμα) καμία απαγόρευση να κοιμάσαι στον επαγγελματικό σου χώρο και να ζεις κανονικά.

Από ζητήματα εξόδων, ΔΕΗ, εισφορές Δήμους κλπ κλπ ρώτα πιο καλά τον λογιστή σου

 

Στο στεγαστικό Δάνειο όμως υπάρχει μεγάλη πιθανότητα με την εκτίμηση που θα κάνει ο Μηχανικός της Τράπεζας να σου απαιτήσει η τράπεζα αλλαγή χρήσης.

Ζήτα έναν προέλεγχο του ακινήτου όχι μόνο από τον Διοικητικό υπάλληλο απο το υποκατάστημα που δεν θα το ξέρει αυτό (το πιο πιθανό)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση. Πρώτο βήμα θα μιλήσω με τον λογιστή μου.

 

Μήπως υπάρχει κάποιος οικονομικός μηχανικός να δει τα σχέδια κατόπιν ραντεβού με τον μεσίτη κ τα σχέδια?

 

Περιοχή Μπουρνάζι βρίσκεται ο χώρος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Οικονομικός μηχανικός πάντα υπάρχει, αλλά δεν τους εμπιστευόμαστε για θέματα σοβαρών περιουσιακών στοιχείων. Αντιθέτως αρκετές φορές η κατηγορία αυτή αποτελεί πολύ ευχάριστη παρέα για καφέ και το Μπουρνάζι είναι εξαιρετική επιλογή για τέτοιου είδους δραστηριότητες.

Προτιμήστε κάποιον μηχανικό που να είναι καλός στη δουλειά του, να ξέρει να σας κατευθύνει... Μόνο τότε εξασφαλίζεται ότι την αμοιβή του θα την πάρετε πίσω στο πολλαπλάσιο ως προστιθέμενη αξία στην αγορά σας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, JowMikas said:

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια επαγγελματική στέγη και να την χρησιμοποιήσω ως Οικία ως έχει. Χωρίς να αλλάξω κάποια άδεια.

Μπορείς να έχεις δραστηριότητες κατοικίας (ύπνος, μαγείρεμα) σε επαγγελματικό χώρο.
Εάν, όμως, ο χώρος δεν θα έχει καμμία σχέση με επαγγελματική χρήση, απαιτείται αλλαγή χρήσης (δηλαδή μηχανικός και πολεοδομία).

Edited by Porter
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η μόνη χρήση που θα έχει ένα μέρος του ακινήτου 30% του χώρου θα είναι με ΚΑΔ 96041000 χώρος ευεξίας. 

Έδρα και ένα όργανο EMS. Μου έχουν πει ότι δε χρειάζεται άδεια γυμναστηρίου. Το κάνω και στο σπίτι μου.

Ευχαριστώ πολύ όλους για τις πληροφορίες. Έχω μαύρα μεσάνυχτα.

 

6 ώρες πριν, Porter said:

Μπορείς να έχεις δραστηριότητες κατοικίας (ύπνος, μαγείρεμα) σε επαγγελματικό χώρο.
Εάν, όμως, ο χώρος δεν θα έχει καμμία σχέση με επαγγελματική χρήση, απαιτείται αλλαγή χρήσης (δηλαδή μηχανικός και πολεοδομία).

Μόλις μίλησα με τράπεζα. Ισχύει αυτό που λέτε. Για χώρο 104 Τμ μπορείτε να μου πείτε +- το κόστος για αλλαγή χρήσης σε οικία? Όχι ακριβώς. Περίπου. Ισόγειο. 104 τμ. Μπουρνάζι.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JowMikas said:

μπορείτε να μου πείτε +- το κόστος για αλλαγή χρήσης σε οικία?

Η αμοιβή του μηχανικού δεν είναι προκαθορισμένη.
Αποτελεί αντικείμενο συμφωνίας με τον πελάτη.
Επιπλέον, δεν επιτρέπονται στο φόρουμ συζητήσεις σχετικά με αμοιβές υπηρεσιών μηχανικού.

Edited by Porter
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.