Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή σοφίτας σε υπάρχον διώροφο


 

Recommended Posts

Γεια σας συνάδελφοι,έχω μια διωροφη οικοδομή κατασκευασμένη, το ισόγειο το 1975 και ο οροφός το 1987, με ξυλότυπο οχι και τέλειο δοκαρια να πατανε πάνω σε δοκάρια κλπ. ο ιδιοκτητης θέλει να κάνει στέγη και να δημιουργήσει δυο γκαρσονιερες στο εσωτερικό της στέγης, χωρίς άδεια (οι γκαρσονιέρες διοτί δεν εχει δικαίωμα επιπλέον ορόφου...) το κακο είναι οτι η οικοδομη είναι πολυ κοντα στη θαλασσα 50 μ και φοβάμαι πως η αλμύρα θα έχει επηρεάσει τους οπλισμούς οι οποιοι ήταν έκθετοι. εγώ τι κάνω παιρνώ τους ξυλοτυπους της αδεας και λύνω το φορεα με τα επι πλεον φορτία ή πιστευεται οτι δεν θα έχει πρόβλημα σαν κατασκευή??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά χρειάζεται οικοδομική άδεια όπως είπες και συ!!!

Δες την αρχική μελέτη και τσέκαρε με τι φορτία είναι επιλυμένη. Συνήθως στους τελευταίους ορόφους τα δοκάρια δεν τα φορτίζουμε με τα φορτία ενός ενδιάμεσου ορόφου αν δεν προβλέπεται προσθήκη. Επίσης αν η μελέτη είναι καλή, χρειάζεται να έχει εφαρμοστεί και σωστά με τα απαιτούμενα σίδερα, οπότε τσεκάρεις και επί της πράξης τι έχει σαν οπλισμούς (μην εμπιστευθείς τα σχέδια της Πολεοδομίας!!!).

Τώρα αν η κατασκευή έχει ή δεν έχει πρόβλημα, θα πρέπει να το δεις εσύ.

Πάντως η μέθοδος δοκός-επί δοκού ήταν συνηθισμένη τακτική παλιότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αναφέρεις εάν η κατασκευή είναι γιαπί ή όχι. Σε περίπτωση πάντως που δεν έχει σοβατιστεί θα πρέπει να προβείς σε όλους τους ελέγχους για να διαπιστωθεί η υγεία του σκυροδέματος [ενανθράκωση, χλωριόντα, διαβρωση].

 

Κατά τα άλλα ότι είπε ο ilias.

Link to comment
Share on other sites

Και να θυμάσαι ότι τόσο γενικές ερωτήσεις που αφορούν στατική επάρκεια δεν μπορεί να τις απαντήσει κανείς με τα δεδομένα που παραθέτεις.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πολύ κοντά στην θάλασσα. έχω δει σε τέτοιες περιπτώσεις και για κτίρια της ίδιας ηλικίας ότι τα σίδερα είναι ιδιαίτερα διαβρωμένα, οπότε και να έχει εφαρμοστεί η μελέτη να υπολογήσεις την φθορά του οπλισμού

Link to comment
Share on other sites

GEORGE KARA

 

Ο πελάτης σου δεν θέλει άδεια.Αυτό σημαίνει:

 

1.Δεν σε αναγκάζει κανένας να υπογράψεις αυτή τη μελέτη.Με κάθε τρόπο να αποφύγεις να φαίνεται σε οποιοδήποτε χαρτί η ύπαρξή σου,το όνομά σου κ ό,τι άλλο θα μπορούσε να σε εκθέσει (π.χ. η αμοιβή αναγκαστικά πάει ''μαύρη'',η δουλειά ''μαύρη'' κ πάει λέγοντας).Έχεις ΚΑΙ ΠΟΙΝΙΚΕΣ ευθύνες αν φανεί ότι αναμίχθηκες με οποιονδήποτε τρόπο σε αυτή τη δουλειά,κ απ' ό,τι ξέρω οι Αστικές μεταφέρονται για 2 τουλάχιστον γεννεές.Οπότε,σε αυτή τη δουλειά ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑ κ ΜΟΝΟ έτσι πρέπει να μείνεις....

 

2.Αν θες να κάνεις ΕΝΤΕΧΝΑ (κ ανώνυμα φυσικά) τη δουλειά,τότε πρέπει να αποξύσεις σε 3-4 σημεία την επικάλυψη του οπλισμού για να δεις σε τί κατάσταση βρίσκεται,τις αποστάσεις κ των αριθμό των ράβδων κλπκλπ.Στη συνέχεια να αποτυπώσεις τις διαστάσεις του ξυλοτύπου.Ύστερα,να σκανάρεις όπως πολύ σωστά είπε ο Ηλίας τον υπάρχοντα οπλισμό κ να επιλύσεις την κατασκευή με τα στοιχεία που θα μαζέψεις.Είναι πολύ πιθανό να απαιτηθούν ενισχύσεις παντός είδους,μπορεί κ όχι βέβαια.

 

3.Αν δεν θέλεις να κάνεις έντεχνα τη δουλειά (δεν σε δεσμεύει κ κανένας εδώ που τα λέμε πέρα από τις ηθικές σου προκαταλήψεις),να επιλύσεις σύμφωνα με τα σχέδια της πολεοδομίας.ΑΝΩΝΥΜΑ πάλι φυσικά.....

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι μήπως υπερβάλουμε λίγο με το να μην εμπιστευόμαστε τους ξυλοτύπους παλαιών αδειών? Θεωρώ υπερβολή να σκανάρουμε για να βρούμε τα σίδερα. Αν μη τι άλλο προσβάλλουμε παλιούς συναδέλφους. Δε λέω να γίνονται έλεγχοι αλλά όχι και έτσι.

Αν δεν κάνω λάθος δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε αυτό βάσει νομοθεσίας. Ο έλεγχος του υπάρχοντος γίνεται όταν απαιτείται και φυσικά με τα σίδερα του ξυλοτύπου. Στο κάτω κάτω θα σκανάρετε και τα σίδερα των θεμελίων που είναι και τα πιο σημαντικά?????

Ο μόνος λόγος που δε θα έκανα τη δουλειά αυτη θα ήταν επειδή απλά απαγορεύεται λόγω ύψους.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομη του 75 και του 87??? ΑΝΕΤΑ!!!

1)Μιλωντας με ανθρωπο που κανει αυτη τη δουλεια και μονο οι διαφορες που ανακαλυπτει πολλες φορες ειναι σοκαριστικες..

2)Σε κατεδαφιση κατοικιας αρχες '80 ανακαλυψα φυτεμενα σιφερα μηκους το πολυ 1 μετρου που επαιζαν το ρολο των αναμονων στις κολωνες.. Επειδη ετυχε να υπαρχουν και τα στατικα στην πολεοδομια, υπηρχαν κολωνες που εδειχναν πανω απο 4 σιδερα (6 ή 8 ).. Αλλα ολες οι κολωνες στην πραγματικοτητα ειχαν 4 σιδερα.. Τα υπολοιπα ηταν απλα τσοντες για να "μοιαζουν" σωστα.. Για τσερκια κλπ ας μην το συζητησουμε..

 

Δεν ειναι θεμα προσβολης συναδελφων.. Ειναι θεμα ησυχιας στο κεφαλι σου.. Ο κυριοτερος λογος που εγω τουλαχιστον δεν θα εκανα τη δουλεια ειναι στην περιπτωση που ειχα αμφιβολιες για το κτηριο και δεν μπορουσα να βρω κοινη γραμμη με τον ιδιοκτητη στο θεμα ελεγχου..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι μήπως υπερβάλουμε λίγο με το να μην εμπιστευόμαστε τους ξυλοτύπους παλαιών αδειών? Θεωρώ υπερβολή να σκανάρουμε για να βρούμε τα σίδερα. Αν μη τι άλλο προσβάλλουμε παλιούς συναδέλφους. Δε λέω να γίνονται έλεγχοι αλλά όχι και έτσι.

Αν δεν κάνω λάθος δεν είμαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε αυτό βάσει νομοθεσίας. Ο έλεγχος του υπάρχοντος γίνεται όταν απαιτείται και φυσικά με τα σίδερα του ξυλοτύπου. Στο κάτω κάτω θα σκανάρετε και τα σίδερα των θεμελίων που είναι και τα πιο σημαντικά?????

Ο μόνος λόγος που δε θα έκανα τη δουλειά αυτη θα ήταν επειδή απλά απαγορεύεται λόγω ύψους.

 

Charlie πρέπει να γίνεται έλεγχος.

Παντού!! Οι εκπλήξεις είναι άπειρες από την εμπειρία μου!

Link to comment
Share on other sites

Ψιλοασχετο..αλλα τι τις θελει τις γκαρσονιερες?Γιατι επειδη ειναι και κοντα στη θαλασσα, μην τις θελει γιανα τις νοικιαζει...Και μετα θα τον καρφωσει κανεις και μην μπλεξεις εσυ..Εγω δεν ειμαι αρμοδιος να σου πω στατικα, αλλα επειδη ειμαι απο νησι με τουρισμο και εχω δει παρα πολλες τετοιες φασεις με παρανομα θα σε συμβουλευα να προσεξεις παρα πολυ μην βρεθεις μπλεγμενος!!!!

Υπαρχουν νομικες ευθυνες, και εχω δει παρομοιες περιπτωσεις στην πραξη να μπλεκουν οι μηχανικοι τρελα!Εχω δει γειτονα που καρφωσε αλλον, να πηγαινει μαρτυρες οτι τοκανε ο ταδε μηχανικος..(δεν ξερω τι εγινε τελικα ομως..τωρα που το λεμε να ρωτησω.χεχε :P)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.