Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προϋπολογισμός σε άδεια χρωματισμού όψεων


Recommended Posts

Είναι πάρα πολύ "τραβηγμένο" αυτό το ποσοστό....

Στις περισσότερες πολεοδομίες ζητούν και "αναλυτική προμέτρηση", οπότε αν πέσεις σε κανένα "στραβόξυλο" την ...πάτησες!

Link to comment
Share on other sites

post-37340-0-69494200-1333530327_thumb.jpg post-37340-0-03230600-1333530655_thumb.jpg

Στην παραπάνω κάτοψη το μόνο σημείο που χρειάζεται σκαλωσιά είναι στο κλιμακοστάσιο όλα τα άλλα βάφονται και από τους εξώστες και τα κούτελα των εξωστών και τα κάγκελα. εδώ είναι 90%

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Ναι, βρε φίλε, αλλά για τα υπόλοιπα τ.μ. τί θα κάνεις; με τι άδεια θα βάψεις;

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Αν είναι έτσι ούτε κι αυτά τα βγάζεις άδεια μ' ένα μακρυνάρι με συγχωρείς τα φτάνεις από τους εξώστες ή από παράθυρα του κλιμακοστασίου! Και για την πρόσοψη μπροστά, μόνο άδεια από δήμο, κλείνεις το χώρο για να μη στάζει στις κεφάλες των περαστικών, σκαλωσιά είπαμε δε θέλει. Οπότε όχι άδεια

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό θα έλεγα στον πελάτη μου. Απλά θα τον ωθούσα να κάνει αναγγελία στο ΙΚΑ αν δεν το έβαφε μόνος του.

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ιάμβλιχε θεωρείς ότι μπορείς να κάνεις επισκευή όψεων ή πασάλειμα να χαλάμε χρώμα?

και πόσο είναι το κόστος της σκαλωσιάς που σε αποθαρύνει, μπροστά στην ποιότητα-ασφάλεια?

κάνε τον υπολογισμό και βρες την βέλτιστη λύση ως οφείλεις

να σχολιάσω και κάτι άλλο: ακόμη και μόνος σου να βάψεις κάτι ν ο μ ι ζ ω ότι πρέπει να βάλεις ένσημα στο ΙΚΑ (αυτό για τους τύπους)

 

Ιάσονα, εμείς που βγαζουμε άδεια ακόμα και για την ανακαίνιση των γραφείων μας έχουμε γίνει αντιεμπορικοί και μη ανταγωνιστικοί

Edited by alfisti1978
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, εμείς που βγαζουμε άδεια ακόμα και για την ανακαίνιση των γραφείων μας έχουμε γίνει αντιεμπορικοί και μη ανταγωνιστικοί

 

Εγώ πέρσι έκανα πέντε τέτοιες δουλειές και από αυτές έβγαλα όλα τα έξοδα του γραφείου ολόκληρης της χρονιάς. Αμοιβή για την καθεμία 2.000. Έκανα τρεις έως δέκα ημέρες να πάρω την κάθε άδεια (απασχόληση ούτε δύο 8ωρα για την καθεμία. "Φασόν" είχε ...καταντήσει!!!!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να βγει αλλιώς δεν χρειάζομαι. Και κανονικά πρέπει να μπουν όλα τα τ.μ. που καλύπτει η σκαλωσιά στον προυπολογισμό και στα τ.μ. των χρωματισμών όλα. Και φαντάζομαι καλό είναι τ.μ. σκαλωσιάς και χρωματισμένων επιφανειών να μην έχουν μεγάλες αποκλίσεις. Θα βάλεις σκαλωσιά π.χ. 300τ.μ. και θα βάψεις τα 150? Δε γίνεται. Βγάζει λίγο μάτι, ανάλογα και πόσο ελέγχονται. Επιχρίσματα μπορείς ίσως να βάλεις λιγότερα. Θέλει και φώτο στα δικαιολογητικά

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι, τώρα με το νέο τρόπο έκδοσης αδειών τί αλλάζει σε μια άδεια επαναχρωματισμού όψεων. Σκοπεύω να χρησιμοποιήσω την παλιά μελέτη, καθώς ο φάκελοςείναι πλήρης, τα χρώματα θα είναι τα ίδια και πραγματικά θα κάνω μόνο επίβλεψη. Οπότε θέλω να "χτυπήσω" μόνο την επίβλεψη. Πώς το χειρίζομαι το θέμα, όσον αφορά την έκδοση της άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.