Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποστατήρες οπλισμού σκυροδέματος


 

Recommended Posts

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν πιστεύετε ότι υπάρχει πρόβλημα αν χρησιμοποιηθούν καβίλιες ως αποστατήρες στη βάση του πέλματος των πεδιλοδοκών; Όταν μου το είπε ο μάστορας του είπα να βάλει τους πλαστικούς που χρησιμοποιούν και στις πλάκες και μου απάντησε ότι είναι μεγάλο το φορτίο και δε θα αντέξουνε. Εναλλακτικά είπε ότι μπορεί να βάλει κυβόλιθους αλλά με ένα επιπλέον κόστος.

Βάσει του Παραρτήματος 5 του Κανονισμού, που μιλάει για τους αποστατήρες, επιτρέπεται η χρήση ράβδων οπλισμού ως αποστατήρων, όταν δεν πρόκειται να έρθουν σε επαφή με τον ξυλότυπο ή με την ελεύθερη επιφάνεια, οπότε θεωρήτικα αφου έχω το μπετό καθαριότητας απο κάτω δεν υπάρχει πρόβλημα. Εσείς τι πιστεύετε; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις καβιλιες???Ξυλινες?

Μαι χαρα αντεχουν οι πλαστικοι, ας του βαλλει πιο πυκνα..

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και αποστατήρες από τσιμεντοκονίαμα ή πλαστικοί μεγαλύτερης αντοχής

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ράβδους οπλισμού στην ουσία, στους οποίους θα ακουμπάει ο οπλισμός της σχάρας της πεδιλοδοκού. Αφού ακουμπάνε στο μπετό καθαριότητας τίθεται θέμα οξείδωσης;

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και τίθεται αφού θα είναι ένα σώμα, αν υπάρξει οξείδωση στην καβίλια θα υπάρξει και στον οπλισμό κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, αλλά αφού είναι σε επαφή με το μπετό καθαριότητας πως θα οξειδωθεί; Kαι από αυτό πoυ γράφει ο κανονισμός που αναφέρω στο πρώτο μου post δε νομίζω ότι υπάρχει προβλημα. Σε ρωτάω γιατί είπα στον αρχιμάστορα της μάντρας που κόβει τα σίδερα να βάλει πλαστικούς και μου είπε ότι έχει βάλει ήδη τις καβίλιες και ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αφού έχω μπετό καθαρότητας από κάτω. Αλλά αν είναι έτσι, θα του πώ να φέρει στην οικοδομή τους πλαστικούς που βάζουνε στις πλάκες και ας τους πυκνώσει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουν προβλημα οι πλαστικοι.

Πες τους να βαλλουν πλαστικους.

 

Ο μαντρας μπορει να λεει οτι μλκ θελει.

 

Εγω το παραρτημα θα το μεταφραζα πχ σε περιπτωση 2 στρωσεων οπλισμου εντος της δοκου.

 

 

ΥΓ περαν απο τα παραπανω, τι διαμετρο θα εχουν οι ραβδοι που θα κοψει για εχεις την απαιτουμενη επικαλυψη??? Φ40??????

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ terry, και εγώ έτσι το μεταφράζω. Απλά εγκυκλοπαιδικά, αφού το συζητάμε, πιστεύεις ότι αυτό μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.