Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κόστος οικοδομής


Recommended Posts

Γειά σας...

Σαν ιδιώτης θέλω να ανεγείρουμε μια οικοδομή.

5 ορόφους με πατάρι στον 5. Και υπόγειο.

Το οικόπεδο είναι 112τμ με συντελεστή 2,4 και κάλυψη 70.

Με κάποια μπόνους θα είναι περίπου 350 με 400τμ.

Είδα και άκουσα αρκετά άτομα... μηχανικό και αρχιτεκτονα και έμαθα αρκετά.

Ξέρω ότι όλα αυξήθηκαν αλλά υπάρχει κάποιος που από την εμπειρία που έχει μπορεί να μου πει πόσους τόνους σκυρόδεμα χρειαζόμαστε και πόσα μπετόν....

Πάνω κάτω... ξέρω σίγουρα δύσκολα χωρίς κανένα σχέδιο άλλα κάποιος έμπειρος θα ξέρει.

Το ρωτάω γιατί εγω υπολογίζω περίπου 400μ3 μπετόν και περίπου 6 με 7 τόνους σκυρόδεμα....

Ευχαριστώ.....

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση σου δεν μπορεί να απαντηθεί χωρίς πρώτα να υπάρξουν οριστικές μελέτες και προμέτρηση μέσω αναλυτικού προϋπολογισμού. 

Link to comment
Share on other sites

Το οπλισμένο σκυρόδεμα ή μπετόν αρμέ είναι ένα σύνθετο υλικό που προκύπτει από την ενίσχυση του σκυροδέματος (μπετόν) με κάποιο άλλο υλικό μεγαλύτερης αντοχής που ονομάζεται οπλισμός. Ως υλικό οπλισμού χρησιμοποιείται συνήθως ο χάλυβας σε μορφή ράβδων.

Καταρχήν εσάς σας ενδιαφέρει το συνολικό κόστος της οικοδομής και όχι μόνο ο σκελετός... 

Για να βρεθεί αυτό θα πρέπει να το αναθέσετε σε έμπειρο μηχανικό και αφού το μελετήσει, θα πάρετε απάντηση για τον προϋπολογισμό και τις προμετρήσεις υλικών. Η ακρίβεια και οι αποκλίσεις αυτών των μελετών θα εξαρτηθεί από τις μελέτες που έχουν ήδη γίνει (αρχιτεκτονικά, στατικά, μηχανολογικά κλπ.). Για σοβαρές απαντήσεις ως προς τον προϋπολογισμό, απαιτείται ΚΑΙ μελέτη εφαρμογής.

Χωρίς καμία μελέτη θα απαντούσα ότι για 400 τ.μ. 5 όροφου κτιρίου κατοικιών απαιτούνται από 140 έως 280 κυβικά μπετόν, που χρειάζονται 17 εως 50 τόνους οπλισμό, άρα το κόστος είνα από 42,000 ευρώ έως 110.000 ευρώ .... Απλά για να καταλάβετε ότι τέτοιου είδους μπακάλικοι υπολογισμοί μόνο επικίνδυνοι μπορεί να είναι για τον σχεδιασμό των μελλοντικών σας κινήσεων.

Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, ppanag said:

Το οπλισμένο σκυρόδεμα ή μπετόν αρμέ είναι ένα σύνθετο υλικό που προκύπτει από την ενίσχυση του σκυροδέματος (μπετόν) με κάποιο άλλο υλικό μεγαλύτερης αντοχής που ονομάζεται οπλισμός. Ως υλικό οπλισμού χρησιμοποιείται συνήθως ο χάλυβας σε μορφή ράβδων.

Καταρχήν εσάς σας ενδιαφέρει το συνολικό κόστος της οικοδομής και όχι μόνο ο σκελετός... 

Για να βρεθεί αυτό θα πρέπει να το αναθέσετε σε έμπειρο μηχανικό και αφού το μελετήσει, θα πάρετε απάντηση για τον προϋπολογισμό και τις προμετρήσεις υλικών. Η ακρίβεια και οι αποκλίσεις αυτών των μελετών θα εξαρτηθεί από τις μελέτες που έχουν ήδη γίνει (αρχιτεκτονικά, στατικά, μηχανολογικά κλπ.). Για σοβαρές απαντήσεις ως προς τον προϋπολογισμό, απαιτείται ΚΑΙ μελέτη εφαρμογής.

Χωρίς καμία μελέτη θα απαντούσα ότι για 400 τ.μ. 5 όροφου κτιρίου κατοικιών απαιτούνται από 140 έως 280 κυβικά μπετόν, που χρειάζονται 17 εως 50 τόνους οπλισμό, άρα το κόστος είνα από 42,000 ευρώ έως 110.000 ευρώ .... Απλά για να καταλάβετε ότι τέτοιου είδους μπακάλικοι υπολογισμοί μόνο επικίνδυνοι μπορεί να είναι για τον σχεδιασμό των μελλοντικών σας κινήσεων.

Σασ ευχαριστώ...

Ναι ξέρω... απλά άκουσα τιμές από έως....σε γραφεία που έχουν αρχιτέκτονες και μηχανικούς.

Και με εμπειρία οπότε μια χονδρική τιμή για την κατασκευή πιστεύω μπορούν να δώσουν....

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Κωνσταντίνος1974 said:

Το ρωτάω γιατί εγω υπολογίζω περίπου 400μ3 μπετόν και περίπου 6 με 7 τόνους σκυρόδεμα....

Ειλικρινά, θέλεις να κάνεις μια οικοδομη και ρωτάς στο Internet πόσα κυβικά μπετά και πόσα σίδερα θα χρειαστείς...

Αγαπητέ κύριε,  δεν φτιάχνεις κέικ για να σου πούμε εμπειρικά τα υλικά....

 

Βρες καποιο τεχνικό γραφείο ή μηχανικο της εμπιστοσύνης σου και να βγάλετε αρχιτεκτονικα για αρχή και μετά θα ακολουθήσουν ολα τα άλλα...

Υστ.: Η φτώχεια τρώει τον παρά....

Edited by Bill22
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Bill22 said:

Ειλικρινά, θέλεις να κάνεις μια οικοδομη και ρωτάς στο Internet πόσα κυβικά μπετά και πόσα σίδερα θα χρειαστείς...

Αγαπητέ κύριε,  δεν φτιάχνεις κέικ για να σου πούμε εμπειρικά τα υλικά....

 

Βρες καποιο τεχνικό γραφείο ή μηχανικο της εμπιστοσύνης σου και να βγάλετε αρχιτεκτονικα για αρχή και μετά θα ακολουθήσουν ολα τα άλλα...

Υστ.: Η φτώχεια τρώει τον παρά....

Oh please.......

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό δεν είναι λάθος, εμένα μου αρέσει στην κοινότητα των Μηχανικών ότι ρωτάει, άσχετοι δεν είμαστε και γιατί να πάει σε ένα μελετητικό γραφείο που θα συναντήσει?
Ασχετοι δεν είμαστε με αυτήν την δουλειά και παρά ότι έχω δει ήδη άλλες δυσκολίες και το θέμα σου κύριε δεν είναι πόσο θα σου στοιχίσουν τα μπετά αλλά αν θα εξαντλήσεις την δόμηση γιατί με αυτά που λες 112τμ οικόπεδο και συντελεστή 2,4 και κάλυψη 70% Σου βγαίνει ένα κτίριο γύρω στα ....78,40τμ επιφάνεια ορόφου περίπου, το οποίο αν αφαιρέσεις και περίπου 14τμ το κλιμακοστάσιο με το ασανσερ να πας στους παραπάνω ορόφους, έχουμε 78,40-14=64,40τμ τον όροφο περίπου. Οπότε θα πρέπει να είναι πολύ καλός ο Αρχιτέκτονας σου για να φτιάξεις τα σπίτια που επιθυμείς. Δόμηση έχεις 268τμ τα οποία σωστά λες ότι με κάποια σοφίτα, κάποιο άλλο χώρο που να επιτρέπεται με την σύγχρονη νομοθεσία υπολογίζεις να την πας στα "350 με 400τμ" είπες, πολύ δύσκολο. 
Εντωμεταξύ ένας στενός δρόμος να βρεθεί και να σου κόψει όροφο, τα πράγματα δεν θα είναι εύκολα για εσένα .- 

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα τα πράγματα δεν είναι απλά και δεν είμαι Πολιτικός Μηχανικός για να σου πω πόσους τόνους σκυρόδεμα θέλει, ξέρω πως να το υπολογίσω αν έβρισκα τον χρόνο να κάνω κάτι τέτοιο και ξέρω πως σίγουρα θέλει μελέτη. Αν δεν ξέρεις πόσα τοιχεία, τι πάχος υποστυλώματα, πόσα δοκάρια, πως να υπολογίσεις πόσους τόνους σκυρόδεμα θέλει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.