Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενημέρωση βιβλίων & στοιχείων λόγω αλλαγής ΔΟΥ


Recommended Posts

Δν ξερω αν ειναι το σωστο σημειο για το συγκεκριμενο θρεντ αλλα εχω μια απορια.Οταν αλλαζεις ΔΟΥ τα παλια βιβλιο εσ-εξ και μπλοκ ΑΠΥ τι τα κανουμε?Αλλαξα ΔΟΥ και αυριο θελω να θεωρησω τα καινουρια στην καινουρια ΔΟΥ.Τα παλια τα ακυρωνουν κατα καποιο τροπο?Θα μου την πουν που δεν το εκανα?Απο την αλλη κανεις δεν μου το ειπε,ως νεος μηχανικος.

Link to comment
Share on other sites

πάρε τα μαζί σου και ρώτησέ τους

 

ή το πολύ κανε πρώτα την ερώτηση και στη συνέχεια τα εμφανιζεις ανάλογα με την απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω.Αυτο θα το κανω ετσι κι αλλιως απλα ηθελα να ρωτησω μηπως γνωριζει καποιος γιατι εχω περιεργια...

Link to comment
Share on other sites

Όταν άλλαξα εγώ ΔΟΥ δεν ακύρωσα τα παλιά βιβλία ούτε το μπλοκάκι ΑΠΥ, ούτε θεώρησα νέα.

Αυτό που μου ζήτησαν από τη ΔΟΥ να κάνω είναι να τυπώσω μια μικρή σφραγίδα που θα γράφει:

"Νέα διεύθυνση:...

Νέα ΔΟΥ:...."

Με αυτήν σφράγισα όλα τα θεωρημένα φύλλα στο μπλοκάκι μου (δίπλα στην παλιά σφραγίδα).

Στα βιβλία δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ετσι ακριβως... δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα μονο μια μια μικρη σφραγιδα με νεα διευθυνση και νεα ΔΟΥ...και σφαγιζεις στο μπλοκακι...

Link to comment
Share on other sites

Ομοίως. Δεν ακυρώνονται τα βιβλία εσ.-εξ., ούτε το μπλοκάκι ΑΠΥ. Τις σφραγίδες που ανέφεραν παραπάνω οι συνάδελφοι και σφράγισμα όλα τα ΑΠΥ (δίπλα στην παλιά σφραγίδα) που θα εκδοθούν μετά την ημερομηνία αλλαγής ΔΟΥ. Επίσης, αν άλλαξες και διεύθυνση έδρας (που προφανώς άλλαξες, αφού αλλάζεις ΔΟΥ), να φτιάξεις και καινούργια σφραγίδα με νέα διεύθυνση και ΔΟΥ, με την οποία θα σφραγίσεις, εκτός των άλλων, και το καινούργιο μπλοκάκι ΑΠΥ, όταν θα τελειώσει το παλιό.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν δίκιο όλοι οι προηγούμενοι. Η μόνη περίπτωση να σου ζητήσουν ακύρωση, και θεώρηση νέου είναι για το δελτίο ΑΠΥ και μόνο σε περίπτωση που θα αλλάξεις ειδικότητα βιβλίο εσόδων εξόδων δεν αλλάζει / ακυρώνεται σε αυτή την περίπτωση. Στην περίπτωση σου με αλλαγή ΔΟΥ και έδρας ισχύει αυτό με την σφραγίδα. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα κρατησα το ιδιο βιβλιο εσ-εξ αλλα ακυρωσα το μπλοκ μιας και αλλαξε η σφραγιδα μου.Ετσι θεωρησα ενα νεο.Ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

<<Στην διευκρίνιση ότι από την 1η Ιανουαρίου 2013 δεν είναι υποχρεωτική η αναγραφή της αρμόδιας εφορίας στα φορολογικά στοιχεία της επιχείρησης ή του επιτηδευματία ή στις αποδείξεις λιανικής που εκδίδουν οι ταμειακές μηχανές προχώρησε το υπουργείο Οικονομικών.>>

http://www.newsbeast.gr/financial/arthro/548373/den-einai-upohreotiki-i-anagrafi-tis-armodias-eforias-sta-forologika-stoiheia/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.