Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κολωνα μεσοτοιχιας


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Μια κολόνα σε μεσοτοιχία με όμορο διαμέρισμα θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

τι μεσοτοιχεία είναι αυτή? Συνηθίζεται μεσοτοιχεία να λένε έναν παλιό πέτρινο τοίχο που βρίσκεται στο όριο 2 όμορων οικοπέδων, τι μεσοτοιχεία έχεις εσύ? Εναν παλιό τοίχο που υπάρχει μεταξύ 2 οικοπέδων?

  • Thanks 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Οι κοινόχρηστοι χώροι αναφέρονται στο συμβόλαιο σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας και φαίνονται στα σχετικά σχέδια. Η περιγραφή σου ειναι ολίγον ασαφής. Αλλα και σαφής να ήταν πρέπει να ανατρέξεις στη σύσταση και τα σχέδια που την συνοδεύουν για να πάρεις απάντηση.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, Νικολας71 said:

Μια κολόνα σε μεσοτοιχία με όμορο διαμέρισμα θεωρείτε κοινόχρηστος χώρος

Κοινόχρηστος είναι ο χώρος που μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ενοίκους του κτιρίου.
Το υποστύλωμα (όπως και ολόκληρος ο σκελετός της οικοδομής) είναι κοινόκτητο, δηλαδή ανήκει σε όλους, ανεξαρτήτως της θέσης του.
Δεν είναι, όμως, κοινόχρηστο γιατί δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί από κανέναν.

Edited by Θαλής
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Θάλη.

Όταν είναι κοινοκτητό και δεν υπήρχε προβλεψή ουτέ στο σχέδιο μπορώ να κάνω μονομερή τροποπιητική οτάν αυτή η κολόνα είναι μέσα στην οριζόντια ιδιοκτησία μου ή πρεπει να υπογράψουν όλοι οι ιδικοτητές ξέρεις? Γίατί έχω μια κολονά θεωρητικά εκεί που στο σχέδιο δείχνει οτι έπρεπε να εχώ μια μικρή ντουλάπα. 

Η κολόνα είναι μέσα στο σπίτι του διπλανού ενω φαινετε στο σχέδιο σαν ντουλαπακι στην δικία μου οριζόντια. 

Link to comment
Share on other sites

@Νικολας71 η συμμετοχή στο φόρουμ δεν γίνεται με σκοπό την παροχή υπηρεσιών.
Έτσι κι αλλιώς, δεν υπάρχει υπόθεση για να την αναλάβει κάποιος.

Edited by Θαλής
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν κατάλαβα τι επιδιώκεις?

Η κολόνα είναι στο διαμέρισμά σου και θέλεις να την πας στο δίπλα???

Link to comment
Share on other sites

34 λεπτά πριν, Νικολας71 said:

... Γίατί έχω μια κολονά θεωρητικά εκεί που στο σχέδιο δείχνει οτι έπρεπε να εχώ μια μικρή ντουλάπα. ..

Προφανώς, στην κάτοψη της σύστασης (ειδικά αν είναι παλαιά) δεν έχουν περαστεί τα κατακόρυφα φέροντα στοιχεία.

Δεν μπορείς να κάνεις τίποτε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.