Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα κοινής ωφέλειας


Recommended Posts

αυτή η περίπτωση (με Ο.Α και αυθαίρετα) δεν διευκρινίζεται σε ποια περίπτωση μπαίνει.

Μάλιστα σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν για Θεώρηση από ΥΔΟΜ αλλά όταν τους ρώτησα από που βγαίνει δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Και όταν τους είπα γιατί το ΤΕΕ δεν βγάζει μια διευκρινιστική (όμοια με μια που έχει "ως οδηγίες -ή κάπως έτσι" -στην αρχή του συστήματος σύνδεσης) ξέρετε τι μου είπαν. Δεν έμαθες τι έγινε με το ΥΠΕΝ για μια απάντηση που στείλαμε στην Κρήτη! Ποιοι είστε εσείς.. και και 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είπαν να ανεβάσω αντί θεώρησης την βεβαίωση που έβγαινε μέσω του συστήματος αυθαιρέτων του 4178 για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας. Έχει μια λογική αυτό που είπαν από την στιγμή που είναι το τελευταίο (χρονικά) νομιμοποιητικό έγγραφο. Παρ όλα αυτά δεν το βρήκα πουθενά να αναγράφεται στη νομοθεσία για αυτό και ανάρτησα το ερώτημα εδώ.

Edited by orestis_evg94
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

αυτή η περίπτωση (με Ο.Α και αυθαίρετα) δεν διευκρινίζεται σε ποια περίπτωση μπαίνει.

Μάλιστα σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ μου είπαν για Θεώρηση από ΥΔΟΜ αλλά όταν τους ρώτησα από που βγαίνει δεν ήξεραν να μου απαντήσουν. Και όταν τους είπα γιατί το ΤΕΕ δεν βγάζει μια διευκρινιστική (όμοια με μια που έχει "ως οδηγίες -ή κάπως έτσι" -στην αρχή του συστήματος σύνδεσης) ξέρετε τι μου είπαν. Δεν έμαθες τι έγινε με το ΥΠΕΝ για μια απάντηση που στείλαμε στην Κρήτη! Ποιοι είστε εσείς.. και και 

Εμένα μου είπαν να ανεβάσω αντί θεώρησης την βεβαίωση που έβγαινε μέσω του συστήματος αυθαιρέτων του 4178 για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας. Έχει μια λογική αυτό που είπαν από την στιγμή που είναι το τελευταίο (χρονικά) νομιμοποιητικό έγγραφο. Παρ όλα αυτά δεν το βρήκα πουθενά να αναγράφεται στη νομοθεσία για αυτό και ανάρτησα το ερώτημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η βεβαίωση  ισχύει μόνο στην περίπτωση εξολοκλήρου αυθαιρέτου- και όχι με Ο.Α και Δήλωση αυθαιρέτων 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

20 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Αυτή η βεβαίωση  ισχύει μόνο στην περίπτωση εξολοκλήρου αυθαιρέτου- και όχι με Ο.Α και Δήλωση αυθαιρέτων 

Ακριβώς !!!!

1 ώρα πριν, orestis_evg94 said:

Εμένα μου είπαν να ανεβάσω αντί θεώρησης την βεβαίωση που έβγαινε μέσω του συστήματος αυθαιρέτων του 4178 για σύνδεση με δίκτυα κοινής ωφελείας. Έχει μια λογική αυτό που είπαν από την στιγμή που είναι το τελευταίο (χρονικά) νομιμοποιητικό έγγραφο. Παρ όλα αυτά δεν το βρήκα πουθενά να αναγράφεται στη νομοθεσία για αυτό και ανάρτησα το ερώτημα εδώ.

Αυτό ... στην καλύτερη περίπτωση ... το είπαν προφορικά με λειψά στοιχεία στο μυαλό τους υποθέτωντας ότι έχει ήδη γίνει θεώρηση της υπόλοιπης οικοδομής, αφού περάσαν τόσα χρόνια από την αρχική άδεια, αλλά αυτό είναι μόνο μια κατά φαντασία υπόθεση και τίποτα άλλο. 

Αν το έδιναν και γραπτά από το αρμόδιο τμήμα, αφού εξετάσουν όλα τα στοιχεία, τότε τα πράγματα θα ήταν τελείως διαφορετικά για όποιον θέλει να αναλάβει την ευθύνη.

Οι προφορικές απαντήσεις/ερωτήσεις, μόνο παρεξηγήσεις προκαλούν και δεν μεταφέρουν και την ευθύνη από τον αρχικά υπεύθυνο, που είμαστε εμείς πλέον για τη ρευματοδότηση.  

Σε κτίρια με οικοδομική άδεια, ο έλεγχος της θεωρημένης οικοδομικής άδειας προηγείται οποιουδήποτε άλλου νομιμοποιητικού εγγράφου. 

Link to comment
Share on other sites

το ερώτημα μου ήταν: Έχω Ο.Α και αυθαίρετα-Σε ποια περίπτωση υπάγομαι! 

Γιατί  δεν είμαι εδώ - στην ε) (καθώς δεν είμαι στο "ελλείψει ..Ο.Α"), αλλά που??

ε) Για την περίπτωση οριστικής σύνδεσης/αρχικής ηλεκτροδότησης κατασκευών και εγκαταστάσεων που είναι αυθαίρετες, υποβάλλεται ελλείψει της απαιτούμενης οικοδομικής άδειας ή άλλης πράξης εκτέλεσης οικοδομικών εργασιών, είτε η βεβαίωση υπαγωγής σε διατάξεις αναστολής επιβολής κυρώσεων, συνοδευόμενη από το αποδεικτικό καταβολής τουλάχιστον της πρώτης δόσης του ενιαίου ειδικού προστίμου, είτε η απόφαση εξαίρεσής τους από την κατεδάφιση.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως πάλι ''εμείς'' ως μηχανικοί καλούμαστε να βγάλουμε το φίδι απ΄ την τρύπα. Και όχι μόνο αυτό. Άντε να το χωρέσεις αυτό στο μυαλό του κάθε ιδιοκτήτη!!!

Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ αν δεν έχει ρευματοδοτηθεί η οικοδομή τότε πρέπει να κάνεις την διαδικασία μέσα από ΥΔΟΜ όπως παλιά για να σου θεωρήσουνε την ΟΑ...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Faethon 11

Αυτό λέω και εγώ

αλλά για πες μου σε ποια περίπτωση του άρθρου 1 της  ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/123669/4743/2021 την εντάσσεις, γιατί εγώ δεν βρίσκω κάποια που να την περιλαμβάνει με ρητή αναφορά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.