Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαίτηση τροποποίησης σύστασης Ο.Ι


Recommended Posts

Καλημέρα  σε  όλες  και  όλους.

Η συμβολαιογράφος  δεν προχωρά  την  πώληση του  διαμερίσματος  της  μητέρας  μου αν  δεν  γίνει  τροποποίηση σύστασης  οριζοντίου  ιδιοκτησίας

και έτσι  ο  αγοραστής  υπαναχώρησε.

Ο  μηχανικός  της  ,την  παροτρύνει  να  ξαναδοκιμάσει  να  το  πουλήσει  σε  άλλον  αγοραστή  με  άλλο  συμβολαιογράφο  και  όλα θα  πάνε  καλά.

Ειναι δυνατόν  να  συμβαίνουν  αυτά  στην  Ελλάδα  του  2022;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

δεν ψαχνουμε να μας κανουν "χατηρια",  ούτε οι συμβ/φοι ουτε οι μηχανικοι.

Παμε συμφωνα με τις διαταξεις του νομου...

Ο νομος ειναι σαφης για το πότε ζηταει μονομερη τροποποιηση της συστασης.

Τι ειδους αυθαιρεσια εχεις;

Link to comment
Share on other sites

@ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ  Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Δημήτρης να επισημάνω ότι το φόρουμ δεν υιοθετεί τέτοιες πρακτικές από συναδέλφους μηχανικούς. Ο νόμος είναι σαφής και περιγράφει ρητά τι πρέπει να γίνει στο άρθρο 98 (αν μιλάμε για καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου) ή ενδεχομένως έχεις περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης η οποία δεν αποτυπώνεται στα σχέδια της πράξης οροφοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Pavlos33 said:

@ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ  Στα πολύ σωστά που αναφέρει ο Δημήτρης να επισημάνω ότι το φόρουμ δεν υιοθετεί τέτοιες πρακτικές από συναδέλφους μηχανικούς. Ο νόμος είναι σαφής και περιγράφει ρητά τι πρέπει να γίνει στο άρθρο 98 (αν μιλάμε για καταπάτηση κοινόχρηστου χώρου) ή ενδεχομένως έχεις περίπτωση διαφορετικής διαμερισμάτωσης η οποία δεν αποτυπώνεται στα σχέδια της πράξης οροφοκτησίας.

Ευχαριστώ  για  το  ενδιαφέρον.Έβαλα  αγγελία  να  βρώ  συμβολαιογράφο  να  ασχοληθεί  με  την  τροποποίηση και  δεν απάντησε ποτέ  κανείς.Η  μονομερής τροποποίηση  εχει  ψηφιστεί  για  τους  κοινόχρηστους  χώρους.Γιά  διαμερισμάτωση  και  διαφορά με  τον  γείτονα δεν  έχει  ψηφιστεί  και ούτε ξέρουμε  αν  ποτέ  πρόκειτε.Γιά  να  υπογράψουν  30  ιδιοκτήτες  τροποποίηση ειναι  πρακτικώς αδύνατον

 

8 ώρες πριν, dimitris GM said:

δεν ψαχνουμε να μας κανουν "χατηρια",  ούτε οι συμβ/φοι ουτε οι μηχανικοι.

Παμε συμφωνα με τις διαταξεις του νομου...

Ο νομος ειναι σαφης για το πότε ζηταει μονομερη τροποποιηση της συστασης.

Τι ειδους αυθαιρεσια εχεις;

Ευχαριστώ  για  το  ενδιαφέρον.Έβαλα  αγγελία  να  βρώ  συμβολαιογράφο  να  ασχοληθεί  με  την  τροποποίηση και  δεν απάντησε ποτέ  κανείς.Η  μονομερής τροποποίηση  εχει  ψηφιστεί  για  τους  κοινόχρηστους  χώρους.Γιά  διαμερισμάτωση  και  διαφορά με  τον  γείτονα δεν  έχει  ψηφιστεί  και ούτε ξέρουμε  αν  ποτέ  πρόκειτε.Γιά  να  υπογράψουν  30  ιδιοκτήτες  τροποποίηση ειναι  πρακτικώς αδύνατον

Link to comment
Share on other sites

 Για διαφορές τετοιου ειδους, ειναι γνωστο "τοις πασιν" οτι δεν υπαρχει καμμια λυση, μεχρι στιγμης.

- Κακώς, πολυ κακώς εβαλες "αγγελια προς συμμετοχη-διαπραξη παρανομης συμβολαιογραφικης πραξης..."..

 

Και πιο.... κακως σε συμβουλευσε "ο μηχανικος της μητερας " σου..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Με  συγχωρείτε  αλλά δεν  καταλάβατε.Δεν  με συμβούλεψε  ο  μηχανικός  να  κάνω  τροποποίηση.Η  συμβολαιογράφος  μου  είπε  οτι  χρειάζεται  τροποποίηση  της  σύστασης οριζοντίου  ιδιοκτησίας  αλλά  επειδή  δεν  είχε  τόν  χρόνο  να  ασχοληθεί   μου  ζήτησε  να  μου  παραδόσει τον  φάκελλο της  υπόθεσης  και έτσι υπαναχώρησε και ο  αγοραστής.Καί  κατά  τα  άλλα  όταν είναι  λίγα  τά  άτομα  στην  πολυκατοικία  ίσως  συννενοηθούν  να  κάνουν τροποποίηση   αλλά  με  30 ιδιοκτήτες  ειναι  σχεδόν  ακατόρθωτο.Άρα  υπάρχει  λύση  νομικά  αλλά τις  περισότερες  φορές  δεν  ειναι  εφικτή.Γιά  αυτό  έχει  προσφύγει  η  ΠΟΜΙΔΑ  με  τον  Στράτο  Παραδιά  και  οι  συμβολαιογράφοι  στό  Υπουργείο  με  αίτημα  τους  που  εξετάζεται.Δεν  είναι  παράνομο νά  αλλάξεις  συμβολαιογράφο  ούτε  και  να  συντάξει  τροποποιήση  αν  ειναι  με  το γράμμα  του  νόμου.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΩΣΗ said:

Καλημέρα  σε  όλες  και  όλους.

Η συμβολαιογράφος  δεν προχωρά  την  πώληση του  διαμερίσματος  της  μητέρας  μου αν  δεν  γίνει  τροποποίηση σύστασης  οριζοντίου  ιδιοκτησίας

και έτσι  ο  αγοραστής  υπαναχώρησε.

Ο  μηχανικός  της  ,την  παροτρύνει  να  ξαναδοκιμάσει  να  το  πουλήσει  σε  άλλον  αγοραστή  με  άλλο  συμβολαιογράφο  και  όλα θα  πάνε  καλά.

Ειναι δυνατόν  να  συμβαίνουν  αυτά  στην  Ελλάδα  του  2022;

οι απαντησεις δοθηκαν   με βαση αυτα τα παραπανω.

τεσπα

απλα θα περιμενεις τη εκδοση νομου

[ή, σε συννενοηση με τον γειτονα,  θα γκρεμισεις τον τοιχο και θα τον επαναφερεις στην σωστη του θεση]

 

Link to comment
Share on other sites

Έχετε  κάποιο  παράδειγμα  που  έγινε  αυτό  γιατί  ο  μηχανικός  της  μητέρας  μου  δεν    ανέφερε  κάποια  τέτοια  λύση.Αν  είναι  έτσι  τότε  θα  θέλει  διόρθωση  και  η  τακτοποίηση  αυθαιρεσιών  που  έχει κάνει.Εκείνος  λέι  να  κάνουμε  υπομονή.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

μήπως να ψάξετε να βρείτε και κάποιον άλλο μηχανικό να σας διαφωτίσει τι μπορεί να γίνει; Να δει την τακτοποίηση και όλα τα σχέδια που τη συνοδεύουν.

Δεν έχω απαντήσει ποτε μου σε πελάτη να κάνει υπομονή αφου έχω κάνει τακτοποίηση.

Όταν αναλαμβάνουμε να περαιώσουμε μια τακτοποίηση προφανώς είμαστε σίγουροι ότι το ακίνητο μπορεί να μεταβιβαστεί αλλιώς ενημερώνουμε τον πελάτη για την πιθανότητα αδυναμίας πώλησης και αποφασίζει αυτός τι θέλει να πράξει. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ  για  το  ενδιαφέρον.Έχω  συζητήσει  μρ  μία  αρχιτέκτονα  από  το  τηλέφωνο.Τής  είπα  ότι  εμείς  δέν  έχουμε  ούτε  καν  μία  κάτοψη  του  διαμερίσματος πρός πώληση  γιά  να της  δείξω  ενώ  έχω  ζητήσει  από  τον  μηχανικό  μου  να μου  την  δόσει  και  τίποτα.Αυτός  ισχυρίζεται  οτι  έχει  κάνει προσωρινή  τακτοποίηση.Εκέίνη  μου   είπε  ότι  μπορώ  να  τον  ρωτήσω  "άν  ολοκληρώθηκε  η  υπαγωγή  και άν  ανέβηκαν  τα  σχέδια"Ακόμα  μου  είπε  "μήπως  πρέπει  να  τον  εξοφλήσω  γιά  τήν  τακτοποίηση."

Εάν  δεν  είσαι  μηχανικός  πιστεύεις  οτι σου  λένε  όπως  και  με  τους  γιατρούς  το  ίδιο  συμβαίνει.Είμαι  σε  αδιέξοδο  γιατί η  συμβολαιογράφος  με τον  μηχανικό  ήσαν  κατηγοριματικά  αρνητικοί  γιά  την  πραγματοποιήση της  τροποποίησης  της  σύστασης  οριζοντίου  ιδιοκτησίας.Είπαν ότι  "δεν γινονται  αυτά  τα  πράγματα."

Το  παράξενο  είναι  οτι  εγώ  έμαθα  από  την  συμβολαιογράφο  οτι  το  διαμέρισμα  έχει μιά  αυθαιρεσία  με  γειτονικό διαμέρισμα  και  όχι  με  τους  κοινόχρηστους  χώρους!(Δέν  θα  έπρεπε  να  μου  το  έχει πεί  αυτό πρώτα  ο  μηχανικός  μας;O  μηχανικός  την  κατηγορούσε  πως  εκείνη  φταίει  που  δεν προχωράνε  τα  συμβόλαια  και  εκείνη  απαντούσε  ότι  δεν της  ειχε  φέρει  όλα  τα  σχέδια!

Εμείς  σαν  απλοί  πωλητές  τι  μπορούμε  να  υποθέσουμε;

Ακόμα  ο  μηχανικός  πρότεινε  να  βρούμε  άλλον  αγοραστή και  συμβολαιογράφο.

Δέν  ξέρουμε  τι  είναι  το  σωστό  να  πράξουμε.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.