Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καταγγελία από συνιδιοκτήτη για προσβολή της δήλωσης υπαγωγής (Eρώτημα ιδιώτη)


achinic

Recommended Posts

Σε περίπτωση που συνιδιοκτήτης σε κοινοχρηστη πρασιά με ποσοστό 8% τακτοποίησε αυθαιρεσίες του με το νόμο 4495/2017.

 

Ποιά είναι η αρμόδια υπηρεσία για να γίνει καταγγελία και έλεγχος οτι δεν υπήρχε συναίνεση ? 

Υηπρεσία Δόμησης του Δήμου ή τα Περιφεριακά Παρατηρητήρια Ελέγχου Δόμησης ?


 

Edited by Pavlos33
έγινε αλλαγή τίτλου για καλύτερη κατανόηση του θέματος-Pavlos 33
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καταγγελία στην αρμόδια Υδομ σε 1η φάση και μετά αν θες να πας για ακύρωση της δήλωσης μέσω ΣΥΠΟΘΑ.

Βασικά ρώτα στο τμήμα αυθαιρέτων της Υδομ αν μπορείς να το πάς κατευθείαν ΣΥΠΟΘΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ακη ισχύει αυτό που έλεγαν παλιότερα, ότι αν καταγγείλεις μια ιδιοκτησία στην ΥΔΟΜ, παράδειγμα ένα διαμέρισμα σε ένα κτίριο, ελέγχουν όλα τα ακίνητα στο κτίριο, αν πχ έχουν αυθαίρετα?

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β 5/19

- Εάν η καταγγελια  έγινε απο πολιτη, [και  με τους όρους του άνω ΦΕΚ], ο  έλεγχος αφορά το τμήμα που αφορά η καταγγελια.

- Εαν  γίνεται αυτεπαγγέλτως ή μεσω δειγματολογικου ελέγχου, ο έλεγχος αφορα το συνολο του ακινήτου 

 

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι πλέον είναι στην διακριτική ευχέρεια της Υπηρεσίας αν θα κάνει αυτοψία σε όλο το κτίριο ή μόνο στην συγκεκριμένη ιδιοκτησία που αφορά η καταγγελία.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ για έναν οχι πολύ περίεργο λόγο συμφωνώ με ότι λέει ο Φαέθωνας και ο Ακης. Ναι νομίζω αν υπάρχει εμφανές κλείσιμο ημιυπαίθριου στην όψη, αν δει κάτι στο κτίριο ο ελεγκτής το οποίο δεν θα συμφωνεί με τα σχέδια, τα οποία νομίζω θα έχει μαζί του μπορεί να προκύψει μεγαλύτερο πρόβλημα αν δει κάτι, το οποίο δεν θα είναι όπως τα σχέδια όπως θα τα δείχνει η οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ Β 5/19

- Εάν η καταγγελια  έγινε απο πολιτη, [και  με τους όρους του άνω ΦΕΚ], ο  έλεγχος αφορά το τμήμα που αφορά η καταγγελια.

- Εαν  γίνεται αυτεπαγγέλτως ή μεσω δειγματολογικου ελέγχου, ο έλεγχος αφορα το συνολο του ακινήτου 

εδιτ

αυτο το ΦΕΚ Β5/19... δξ πώς προεκυψε και προσήλθε ...ακαλεστο στην συζητηση...σορρυ

 

Το σωστο ειναι

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/125377/1667 (ΦΕΚ Β' 6769/31.12.2021)

"Άρθρο 1ο Σκοπός Σκοπός της παρούσας είναι ο καθορισμός των στοιχείων που αποτελούν το αντικείμενο του ελέγχου των δηλώσεων υπαγωγής αυθαιρέτων κατασκευών ή χρήσεων στις ρυθμίσεις των ν. 4014/2011, ν. 4178/2013 και ν. 4495/2017, τόσο κατά τον δειγματοληπτικό έλεγχο όσο και κατόπιν σχετικής καταγγελίας. Ειδικότερα καθορίζεται πως και επί ποίων στοιχείων/δικαιολογητικών των δηλώσεων υπαγωγής αυθαιρέτων διενεργείται ο σχετικός έλεγχος."

 

Πραγματι αφηνει "καποιες"   σκεψεις για έλεγχο ολης της ιδιοκτησιας, εαν   αυτο ειναι και κρινεται απαραιτητο..."γενικως"   

  Πλην, παρα την αοριστία, θεωρω οτι   ομιλεί περι της συγκεκριμενης  καταγγελομενης ιδιοκτησιας  σε μια οικοδομη και οχι για έλεγχο  ολοκληρης μια 5οροφος οικοδομης με 30 διαμερισματα, ενώ υπαρχει μια συγκεκριμενη καταγγελια για 10 τμ. στο δώμα...

Προφανως στη δευτερη περιπτωση,

και θα ειναι πρακτικα ανεφικτη η "συνολικη" αυτοψια.

και δυσκολα θα προχωρησει ο σχετικος έλεγχος, λογω ελλειψης υπαλλήλων

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.