Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση σωληνώσεων fan coils


Iraklis Nicolaou

Recommended Posts

4 ώρες πριν, Iraklis Nicolaou said:

Η απάντηση που έχω πάρει είναι ότι οι συμπυκνώσεις θα εξέρχονται απο τα χιτώνια - σπιράλ.

Γειά και πάλι, τουλάχιστον περίεργη η απάντηση που σου δώθηκε δηλ. ότι είναι αποδεκτό να είναι τα σπιράλ γεμάτα νέρα από τις συμπυκνώσεις. Εμμένω σε αυτό που έγραψα παραπάνω, αν η οικοδομική άδεια είναι μετά το '10, θα είναι βάσει ΚΕΝΑΚ που προβλέπει μόνωση των δικτύων άρα βρίσκεις τον φάκελο της μελέτης θέρμανσης/ψύξης και βλέπεις τι είχε προβλεφτεί εκεί. Σε συνέχεια με συνάδελφο κατάλληλης ειδικότητας βλέπετε εάν αυτά που μελετήθηκαν υλοποιήθηκαν κιόλας.

Edited by akis73
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η οικία είναι του 2020. Βρίσκεται στην Κύπρο όπου ισχύουν διαφορετικοί κανόνες για μελέτες. Η αρχική μελέτη προέβλεπε κλιματισμό με συμβατικά κλιματιστικά τύπου "split". Τοποθετήθηκαν τελικά fan coils για αξιοποίηση της αντλίας θερμότητας και το καλοκαίρι με μελέτη απο τον εγκαταστάτη χωρίς να απαιτούνται περαιτέρω ελέγχοι, εγκρίσεις κλπ

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2023 at 10:02 AM, Konstantinos IB said:

Εκτός από την επισήμανση του συναδέλφου για τον ΚΕΝΑΚ που είναι πολύ σοβαρή, στα υπόλοιπα λέω ότι μπορεί η κατασκευή να έγινε έτσι για κάποιους επιβεβλημένους λόγους, άρα να είναι ελεγχόμενη.

Αν ο εγκαταστάτης σου έχει δώσει εγγύηση καλής λειτουργίας για ικανοποιητικό χρόνο άστο όπως είναι. Αυτός έχει την ευθύνη. Αν όχι κάλεσέ τον και θέσε τις απορίες και τις ανησυχίες σου. 

Λύσεις διόρθωσης υπάρχουν.

 

Κωνσταντίνε ως πιο σχετικός με το αντικείμενο, τι λύσεις διακρίνεις; Το σκάψιμο του τοίχου και η μόνωση των σωλήνων είναι μια επιλογή αλλά του δαπέδου όχι.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι δίκτυο που κατασκευάστηκε μόνο για θέρμανση και όχι για ψύξη.

Καθώς οι υγροποιήσεις προέρχονται από την υγρασία της ατμόσφαιρας, η μόνη εφικτή λύση (για να μη γκρεμίσουμε τοίχους και πατώματα), που πιστεύω ότι θα ελαχιστοποιήσει (και όχι θα λύσει) το πρόβλημα, είναι να εμποδίσουμε την είσοδο φρέσκου αέρα στο διάκενο μεταξύ σωλήνων και σπιράλ.

Πρότασή μου είναι, να γίνει σφράγιση των άκρων (στην αρχή και τέλος των σπιράλ) με σιλικόνη ή αφρό πολυουρεθάνης.

Edited by antloukidis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Iraklis Nicolaou said:

Το σκάψιμο του τοίχου και η μόνωση των σωλήνων είναι μια επιλογή...

Αμ έλα που δεν είναι. Δεν χωράει εύκολα πλαστικός σωλήνας με τη μόνωσή του μέσα σε μονότουβλο. Άσε που δημιουργεί προβλήματα και στους ηλεκτρολόγους. Γι' αυτό σου είπα ότι η λύση μπορεί να ήταν και "επιβεβλημένη". Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται "ψευτοκολώνα", "ψευτοδόκαρο" και άλλα "ψευδή" και "παραπλανητικά" :D...

Η θερμοκρασία δρόσου (υγροποίησης) του θερινού αέρα (στο περίπου) είναι 14οC. Μία επιλογή είναι να το δουλέψεις από εκεί και πάνω αλλά δεν ξέρω τι θα αποδώσουν οι μονάδες. Χρειάζεσαι επιπλέον αναμικτική βάνα και έξτρα κυκλοφορητή.

Η άλλη λύση είναι αυτή που σου λέει ο Αντώνης, δοκιμασμένη κι αυτή σε παρόμοιες περιπτώσεις. Πρόσεξε μόνο η "σφραγιστική μαστίχα" να είναι καλής ποιότητας και η σφράγιση να γίνει χειμώνα με αφυγραντήρα σε λειτουργία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύεις σε θερμοκρασίες μεγαλύτερες του σημείου δρόσου καταργείς τη μία από τις δύο βασικές λειτουργίες του FCU, που είναι η αφύγρανση.

Μπορείς να δοκιμάσεις αυτή τη λύση εύκολα, ανεβάζοντας τη θερμοκρασία εξόδου της Α.Θ. αλλά θα απογοητευτείς από το αποτέλεσμα, ειδικά στην Κύπρο που η υγρασία το καλοκαίρι ... βαράει κόκκινο.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Konstantinos IB said:

Αμ έλα που δεν είναι. Δεν χωράει εύκολα πλαστικός σωλήνας με τη μόνωσή του μέσα σε μονότουβλο. Άσε που δημιουργεί προβλήματα και στους ηλεκτρολόγους. Γι' αυτό σου είπα ότι η λύση μπορεί να ήταν και "επιβεβλημένη". Συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις γίνεται "ψευτοκολώνα", "ψευτοδόκαρο" και άλλα "ψευδή" και "παραπλανητικά" :D...

Η θερμοκρασία δρόσου (υγροποίησης) του θερινού αέρα (στο περίπου) είναι 14οC. Μία επιλογή είναι να το δουλέψεις από εκεί και πάνω αλλά δεν ξέρω τι θα αποδώσουν οι μονάδες. Χρειάζεσαι επιπλέον αναμικτική βάνα και έξτρα κυκλοφορητή.

Η άλλη λύση είναι αυτή που σου λέει ο Αντώνης, δοκιμασμένη κι αυτή σε παρόμοιες περιπτώσεις. Πρόσεξε μόνο η "σφραγιστική μαστίχα" να είναι καλής ποιότητας και η σφράγιση να γίνει χειμώνα με αφυγραντήρα σε λειτουργία.

Να διευκρινήσω οτι οι πιο χοντροί σωλήνες που καταλήγουν στους πολλαπλούς είναι εξωτερικοί (κάθετοι και παράλληλοι με την τοιχοποιία), είναι όμως θαμένοι εντός του δαπέδου. Οι σωλήνες που είναι εντοιχισμένοι είναι οι μικρότερης διαμέτρου που ξεκινούν απο τους πολλαπλούς και καταλήγουν στα fan coils. Έχει επίσης τοποθετηθεί ξεχωριστός,  μεγαλύτερος κυκλοφορητής για αποδοτικότερη λειτουργία των fan coils.

 

Έχει νόημα η σφράγιση των σπιράλ; Γιατί να ανησυχήσω για συμπύκνωση εντός των σπιράλ. Δεν είναι η ενδεχόμενη συμπύκνωση στην εξωτερική επιφάνεια των σπιράλ που δημιουργεί προβλήματα;

Link to comment
Share on other sites

Εξωτερικά των σπιραλ υπάρχει λάσπη-σοβάς που ελαχιστοποιεί την επαφή με φρέσκο αέρα και την ανανέωση του, άρα και τη δημιουργία συμπυκνωμάτων (σε κάθε περίπτωση αυτό δεν διορθώνεται χωρίς γκρεμίσματα...)

Αν δεν σφραγίζονται τα άκρα των σπιράλ, μόλις συμπυκνωθεί η υγρασία στο εσωτερικό τους, δημιουργείται κενό που ρουφάει νέο αέρα με υγρασία, και αυτό συνεχίζεται.

Το νερό που δημιουργείται, κάπου βρίσκει και πηγαίνει και θα κάνει την εμφάνισή του, κάποια στιγμή...

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Όταν το σπιράλ είναι ανοικτό κυκλοφορούν ρεύματα αέρα στο εσωτερικό του από τα θερμότερα μέρη του σπιτιού στα ψυχρότερα, ή από τις κανονικές πιέσεις στις υποπιέσεις (λειτουργία απορροφητήρα). Επομένως η θερμομόνωση πάει περίπατο. 

Όταν θερμός αέρας, που έχει σε απόλυτες τιμές μεγαλύτερη περιεκτικότητα υδρατμών, ρέει διαρκώς γύρω από ψυχρό σωλήνα αυξάνεται πολύ η παραγωγή συμπυκνωμάτων. 

Άρα η σφράγιση εξασφαλίζει εγκλωβισμό αέρα σταθερής περιεκτικότητας σε υδρατμούς και το σύστημα "σωλήνας νερού σε σπιράλ" έχει σχετική θερμομόνωση και σταθερή ποσότητα συμπυκνωμάτων. Αυτά μαζεύονται μόνο στο κάτω μέρος του σπιράλ.

Γι' αυτό μιλάμε για καλής ποιότητας σφραγιστικό.

Αν θες όμως άφησέ τα έτσι μια που ξέρεις και τι θα γίνει:

On 5/1/2023 at 1:18 ΜΜ, Iraklis Nicolaou said:

Η απάντηση που έχω πάρει είναι ότι οι συμπυκνώσεις θα εξέρχονται απο τα χιτώνια - σπιράλ

Δεν στο έκρυψε. 

Edited by Konstantinos IB
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το συνεργείο που το 2010 μου έκανε την ολική ανακαίνιση (υπό την επίβλεψη πολιτικού μηχανικού που έβγαλε την άδεια και μηχανολόγου μηχανικού που ήταν ο αρχηγός του συνεργείου) μου έβαλαν σωλήνες πολυστρωματικες μόνο με σπιράλ και όχι με μόνωση. Τι να έκανα τότε ... δεν ήξερα ότι επρεπε να βάλω μηχανικούς να ελέγχουν τους άλλους μηχανικούς ....

Anyway μέχρι τώρα δεν έχω δει υγρασιες (προφανώς θα υπάρχουν αλλά εμφανώς δεν έχω παρατηρήσει κάτι). Το σπιτι είναι μόνιμη κατοικία από το 2011 έως σήμερα). αλλά αυτό που έχω νιώσει έντονα και αδιαμφισβήτητα είναι η απώλεια θερμότητας μιας και σε πολλά σημεία το πάτωμα (εκεί που περνά ο σωλήνας ) είναι ζεστό ζεστό.

Ευτυχώς έχω σούπερ μονωμένο σπίτι και είμαι σε ήπια περιοχή και έτσι η βλακεία του συνεργείου δεν με ζημιώνει και τόσο. Αλλά δεν θα κάτσω και να σκάσω μια ζωή την έχουμε ... Απλά το συνεργείο αυτό δεν το ξαναπαίρνω ούτε φυσικά το προτείνω. 

Edited by kotor9
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.