Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση αυθαιρέτου για αποδοχή κληρονομιάς


dpopo

Recommended Posts

Δεν πρόκειται για ανάρτηση κτηματογράφησης.Το κτηματολόγιο λειτουργεί στην περιοχή που μ' ενδιαφέρει.Κατά την καταχώρηση της πράξης αποδοχής στο κτηματολόγιο για να γίνει η μεταγραφή της διαπιστώθηκε από τη συμβολαιογράφο διαφορά στα ποσοστά της συνιδιοκτησίας και κατατέθηκε από την ίδια αίτηση για διόρθωση πρόδηλου σφάλματος. Με ενημέρωσε πως "κράτησε" τον αριθμό.πρωτ.με τον οποίο θα μεταγραφεί το συμβόλαιο, και πως λογικά θα εξελιχθεί ομαλά και η διόρθωση του σφάλματος και η μεταγραφή.

Στο κτηματολόγιο (απόσπασμα περιγραφικής και χωρικής βάσης προφανώς φαίνονται ακόμη τα στοιχεία του αποθανόντος (προηγούμενος ιδιοκτήτης).

Εγώ καλύπτομαι να συνεχίσω τη διαδικασία προτού ολοκληρωθεί η διαδικασία της αίτησης του πρόδηλου και η μεταγραφή;

Με βάση την εμπειρία σας πόσο χρόνο μπορεί να πάρει; Γιατί το ίδιο το κτηματολόγιο δε μου δίνει σαφή απάντηση λόγω της υποστελέχωσης και λόγω των ημερών.

Ο πελάτης μου είχε υπογράψει συμφωνητικό με τον αγοραστή πως θα ολοκληρώσει τη διαδικασία που τον αφορά μέσα σε ορισμένο χρονικό διάστημα το οποίο λήγει και η διαδικασία δεν έχει ολοκληρωθεί. Γι' αυτό αναρωτιέμαι μήπως από τη μεριά μου μπορώ να συνεχίσω.Παρόλα αυτά δεν ξέρω αν σε περίπτωση που δεν εξελιχθεί καλά η μεταγραφή, αν θα έχω θέμα.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

 

 

Edited by Vasiliki P
Ορθογραφία
Link to comment
Share on other sites

Εντελώς τυπικά δεν μπορείς να προχωρήσεις αν δεν σου προσκομίσουν τη μεταγραφή, ώστε να έχεις νέο ιδιοκτήτη εν ζωή ο οποίος να έχει την φυσική δυνατότητα να σου αναθέσει την εργασία αυτή!!!

Οποιοσδήποτε νομικός εμπλέκεται στη μεταβίβαση σου και έχει αντίθετη άποψη μπορεί αν θέλει να σου την παραθέσει γραπτά με σφραγίδα και υπογραφή του, συνοδευόμενη από νομική ερμηνεία και να αναλάβει την ευθύνη π.χ. ότι ο νέος ιδιοκτήτης είναι ήδη ιδιοκτήτης και συνεπώς θα μπορούσε να ενεργεί ως αιτούντας.

Σε όσες περιπτώσεις έχουν προσπαθήσει να με πιέσουνε να ενεργήσω παρανόμως κάνω το πολύ απλό: κόβονται μαχαίρι οι προφορικές επικοινωνίες και γίνονται όλα γραπτά email με κοινοποιημένους όλους τους εμπλεκόμενους και ζητάω τις όποιες εξυπνάδες έχουν διατυπώσει ως ευφυείς πατέντες να τις διατυπώσουνε και γραπτά με σφραγίδα/υπογραφή (ενεργού επαγγελματία νομικής ειδικότητας) αναλαμβάνοντας την ευθύνη των λόγων και πράξεών τους.  Περιέργως πάντα βάζουν την ουρά στα σκέλια και παραδέχονται και στον ιδιοκτήτη ότι αυτό που πρότειναν ως απλό και με απορία που δεν το εφαρμόζει ο "κακός" μηχανικός, τελικά ήταν μια παράνομη μπούρδα η οποία έμπλεκε σε περιπέτειες τον μηχανικό ή/και τον ιδιοκτήτη!!!

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.