Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδεατό στερεό


Recommended Posts

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 109
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι γινεται οσον αφορα ιδεατο στερεο οταν απεναντι υπαρχει χωρος πρασινου με καθορισμενη ρυμοτομικη αλλα προφανως δεν υπαρχει οικοδομικη? Εχει εννοια το ιδεατο στερεο. Το πλατος του δρομου απο ρυμοτομικη σε ρυμοτομικη ειναι μολις 4 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chris Fragkos said:

.. με καθορισμενη ρυμοτομικη αλλα προφανως δεν υπαρχει οικοδομικη? Εχει εννοια το ιδεατο στερεο. ...

και βέβαια έχει έννοια.

Όταν έχεις ταύτιση ΡΓ και ΟΓ πας με βάση αυτό.... την ΡΓ που είναι η ίδια με την ΟΓ.

Αν όμως ο απέναντι "χώρος πρασίνου" έχει και χαρακτηρισμό ως Δημόσια πλατεία ή κάτι σχετικό δες αν οι τελικές διαστάσεις που αναφέρεις είναι αυτές.

 

και

Βάζε τονισμό στο κείμενο σου. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες του φόρουμ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω την περίπτωση όπου σε περιοχή με μέγιστο ύψος λόγω Σ.Δ. τα 14,00m, το οικόπεδο έχει πρόσωπο σε δρόμο όπου το πλάτος Π, από Ο.Γ. σε Ο.Γ. είναι 17,65μ, οπότε το 1,5xΠ = 26,48μ.

Σας έχω επισυνάψει ένα σχέδιο του πώς καταλαβαίνω πως θα έπρεπε να κατασκευαστεί το ιδεατό στερεό. Μπορείτε να το δείτε να μου πείτε εάν έχω καταλάβει σωστά;

Ευχαριστώ!

 

ΙΔΕΑΤΟ_ΣΤΕΡΕΟ.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι,

Συγγνώμη προκαταβολικά για το χαζό της ερώτησης αλλά πραγματικά έχω κολλήσει και με πιέζουν ημερομηνίες παράδοσης..

Θα μπορούσε κάποιος συνάδελφος να μου εξηγήσει σχετικά με  την δημιουργία του ιδεατού στερεού πως υπολογίζουμε την οξεία γωνία εφαπτομένης 1/1,5 όπως ορίζεται στην παρ.5β, Αρθ-15, Ν.4067/12 ;

Δηλαδή για να βρω την γωνία του κεκλιμένου επιπέδου που ξεκινάει από την απέναντι του προσώπου του κτιρίου Ρ.Γ.  και τέμνει την κάθετη νοητή γραμμή 1,5 Π του προσώπου κάνω το εξής ;  tan^-1 (γωνία)=1/1,15=0,666 και επομένως γωνία=33,66 μοίρες ; Ποιά είναι ακριβώς όμως αυτή η γωνία στο σχήμα η γωνία Α ή η γωνία Β;

Μετρώντας στο σχέδιο φαίνεται οτι είναι η γωνία Α (περίπου 35 μοίρες στο σχήμα), δεν μου βγάζει νόημα όμως από την άποψη οτι για να ορισθεί μια εφαπτομένη εξ αρχής θέλουμε το κλάσμα ( απέναντι πλευρά/ προσκείμενη πλευρά ) το οποίο δεν βγάζει νόημα σχηματικά (ποιά είναι η απέναντι πλευρά;)..

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας 

 

image.thumb.jpeg.12a140639baa868dbba32b6ded2fde8f.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  1. Στην οικοδομική γραμμή σου τραβάς κάθετη το πλάτος απο Ο.Τ. σου έως την Ο.Τ. έναντι Χ 1,5
  2. απο την έναντι Ο.Γ. τραβάς την διαγώνιο έως εκεί που ήταν το 1
  3. απο την στάθμη του οικοπέδου σου ανεβάζεις παράλληλη γραμμή έως το μέγιστο ύψος που σου δίνει η θέση σου με βάση τους όρους δόμησης
  4. κάνεις επέκταση την διαγώνιο του 2 μέχρι εκεί που τέμνει την 3

Έχεις ιδεατό στερεό ....

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η γωνία είναι η Β και είναι 56,3099° αλλά δεν σε ενδιαφέρει αφού θα βρεις το ιδεατό με βάση τις οδηγίες του συν. @Didonis 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Didonis said:
  1. Στην οικοδομική γραμμή σου τραβάς κάθετη το πλάτος απο Ο.Τ. σου έως την Ο.Τ. έναντι Χ 1,5
  2. απο την έναντι Ο.Γ. τραβάς την διαγώνιο έως εκεί που ήταν το 1
  3. απο την στάθμη του οικοπέδου σου ανεβάζεις παράλληλη γραμμή έως το μέγιστο ύψος που σου δίνει η θέση σου με βάση τους όρους δόμησης
  4. κάνεις επέκταση την διαγώνιο του 2 μέχρι εκεί που τέμνει την 3

Έχεις ιδεατό στερεό ....

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις οδηγίες! Ενδεχομένως όμως κάτι να μην αντιλαμβάνομαι σωστά καθότι στην περίπτωσή μου η ευθεία του  μέγιστου ύψους της περιοχής μου και η διαγώνιος του 2 , δεν γίνεται να τέμνονται όπως φαίνεται στα σχήματα του Τεύχους οδηγιών.

Στην πόλη που βρίσκομαι υπάρχει Σχέδιο Πόλης με Π.Δ. του '73 και οι όροι δόμησης της περιοχής του οικοπέδου έχουν καθορισθεί με Απόφαση Νομάρχη το ΄94 ( Έγκριση Αναθεώρησης του Σ.Π.).

Το max H κτιρίου είναι 10,5 μ σύμφωνα με την Αποφ. Νομάρχη και 17,25 μ κατά ΝΟΚ (για Σ.Δ. 1).

Επιπρόσθετα είναι γωνιακό οικόπεδο και έχει το ένα πρόσωπό του συνεπίπεδο με τον δρόμο (στο μεγαλύτερο μέρος), ενώ στο άλλο πρόσωπο ο δρόμος είναι 2,5 μ χαμηλότερα.

Επισυνάπτω σχήμα , εαν θα μπορούσατε να ρίξετε μια ματιά..

Ευχαριστώ θερμά

 

 

3.jpg

Edited by DIMITKLADO
συννημενο
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @DIMITKLADO,

Νομίζω πως είσαι στην ίδια περίπτωση με το δικό μου ερώτημα λίγο πιο πάνω.

Ρίξε μια ματιά στο σχήμα που έχω επισυνάψει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.